Spis treści:
Co zrobić z piwoniami po przekwitnięciu?
Piwonie bardzo chętnie sadzimy w przydomowych ogrodach, by móc cieszyć się pełnymi, pachnącymi kwiatami. Termin kwitnienia uzależniony jest od gatunku oraz odmiany, a także panujących warunków atmosferycznych. Zazwyczaj kwitnące piwonie możemy podziwiać w maju i czerwcu. W tym roku jednak ciepła wiosna nadeszła wyjątkowo wcześnie, co przyspieszyło wegetację roślin – w tym również piwonii. W najcieplejszych regionach kraju kwitnienie nastąpiło znacznie szybciej niż w poprzednich latach, przez co wiele krzewów zaczęło przekwitać już pod koniec maja.
O przekwitające piwonie musimy odpowiednio zadbać, by w przyszłym roku były jeszcze bardziej efektowne. Najważniejsze, co musimy zrobić, to usunąć z krzewu wszystkie przekwitłe kwiaty wraz z częścią pędu. Nie możemy zapominać także o pozbyciu się łodyg z pąkami, które się nie rozwinęły, co czasem się zdarza. Jeśli tego nie zrobimy, roślina skupi się na produkcji nasion, zamiast przeznaczyć energię na rozwój korzeni i przygotowanie do kolejnego sezonu (osłabiony w taki sposób krzew w kolejnym sezonie będzie słabiej kwitł).
Co jeszcze powinniśmy zrobić z piwoniami po przekwitnięciu? We wrześniu możemy podsypać je wybranym nawozem naturalnym, np. kompostem lub przekompostowanym obornikiem. W ten sposób przygotujemy rośliny do następnego kwitnienia. Warto pamiętać także, aby do końca sezonu rozkładać wokół piwonii korę bądź szyszki. Ważne jest też systematyczne podlewanie – zwłaszcza w okresach suszy.
Gdy piwonie przekwitną, trzeba się o nie szczególnie zatroszczyć. Fot. mulevich/123RF.com
Przeczytaj również: Rośliny okrywowe do cienia. Rozpromienią nawet najciemniejszy ogród
Jak przycinać piwonie?
Przycięcie piwonii po zakończeniu kwitnienia jest niezbędnym zabiegiem, dzięki któremu krzewy w kolejnym roku wyglądają jeszcze piękniej. Podczas pracy łatwo jednak popełnić nieodwracalny błąd i osłabić roślinę. Jak przycinać piwonie, aby im nie zaszkodzić? Zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca, a w tym roku dużo wcześniej, ścinamy wszystkie przekwitłe pędy nad pierwszym dużym liściem. W poprzednich latach przekonałam się, że warto pozostawić długie fragmenty łodyg wraz z liśćmi na krzewie aż do późnej jesieni, ponieważ dzięki nim krzew staje się silniejszy i z roku na rok bujniej kwitnie.
W taki sam sposób skracamy pędy z zamkniętymi pąkami (ścinamy je nad dużym liściem). Równocześnie uważajmy na częsty błąd, który popełniają ogrodnicy podczas przycinania krzewów po przekwitnięciu. W tym momencie nie powinniśmy ścinać liści piwonii. Jeśli to zrobimy, przyszłoroczne kwitnienie będzie dużo słabsze. Suche liście możemy ściąć nie wcześniej niż we wrześniu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nawóz naturalny czy mineralny? Zalety i wady, do czego stosować
System nawadniania ogrodu – czym się kierować w wyborze? Popularne i niedrogie rozwiązania
Trawnik z mikrokoniczyną - jak założyć? Pielęgnacja, zalety i wady