Porady ogrodnicze

Jesienią trudno o lepszy nawóz do ogrodu. Jak stosować obornik kurzy?

Obornik kurzy to nawóz naturalny, który idealnie nadaje się do jesiennego nawożenia oraz jako uzupełnienie kompostu. Trzeba jednak stosować go ostrożnie, bo przenawożone rośliny mogą nawet zmarnieć. Jakie właściwości ma popularny obornik kurzy i do czego stosować kurzak w ogrodzie?

Jesienią trudno o lepszy nawóz do ogrodu. Jak stosować obornik kurzy?
Jak stosować obornik kurzy w ogrodzie jesienią? Sprawdźcie! Fot. Canva Pro

Spis treści:

Obornik kurzy – skład i właściwości

Obornik kurzy jest nawozem, który pochodzi od kur, jest więc całkowicie ekologiczny. Mimo to zawiera dużą ilość dobroczynnego azotu i wapnia. Skład i właściwości obornika kurzego zależą od tego, czym kury były karmione oraz w jakich warunkach je hodowano.

Wiejskie kury, które mogą chodzić, gdzie chcą, i jedzą trawę do woli, „produkują” kurzak o największej zawartości azotu. Kury nioski gwarantują z kolei nawóz o wysokiej zawartości wapnia. Średnio obornik kurzy zawiera ok. 56% wody, od 2% do 4% azotu, do 2,5% fosforu, do 2% potasu, nawet do 6,5% wapnia (to ten od kur niosek), mniej niż 1% magnezu.

Najważniejsza cecha obornika kurzego to jego wysokie pH. Wynosi ono ok. 7,5. Jeśli korzystasz z nawozu od niosek, pH może być jeszcze wyższe. Oznacza to, że skład i właściwości obornika kurzego powodują, że odkwasza on glebę.

Czy to dobrze, czy źle? To zależy, jakie rośliny hodujesz. Jeśli twoja ziemia jest kwaśna, a potrzebujesz bardziej zasadowej (np. chcesz uprawiać szpinak lub inne rośliny „zasadolubne”), obornik kurzy będzie znakomitym rozwiązaniem. Jeśli jednak zastosujesz go pod rośliny kwasolubne (jak np. hortensje, żurawinę czy borówki), możesz im zaszkodzić.

Jakie jeszcze wady ma kurzy obornik? W swojej naturalnej postaci zawiera niestety kamyki. Dzieje się tak dlatego, że kury połykają je, aby lepiej trawić. W kurzaku można znaleźć także ziarna zbóż. Właśnie dlatego większą popularnością niż świeży nawóz cieszy się dziś obornik kurzy granulowany, który dostaniesz w każdym sklepie ogrodniczym.

Dlaczego warto stosować obornik kurzy?

Kurzak ma wiele zalet. Dlaczego warto stosować obornik kurzy w ogrodzie ozdobnym, sadzie i warzywniku?

 • Możesz ograniczyć w ten sposób stosowanie nawozów sztucznych – kurzak lubią więc zwłaszcza miłośnicy ogrodów eko i upraw bez chemii.
 • Jest doskonałym naturalnym nawozem do warzyw i rabat ozdobnych. 
 • Świetnie nadaje się jako dodatek przyspieszający kompostowanie i wzbogacający kompost. Jeśli zmieszasz go z kompostową ziemią, otrzymasz fantastyczny podkład, dzięki któremu unikniesz dodatkowego nawożenia upraw czy roślin w ogrodzie. 
 • Ważnym powodem, dlaczego warto stosować obornik kurzy, jest możliwość odkwaszenia gleby. Kurzak jest znakomitą alternatywą dla wapnowania ziemi.

Obornik kurzy – do czego stosować?

Pierwsze i podstawowe zastosowanie obornika kurzego to jesienne nawożenie ogrodu. Możesz w ten sposób zasilać grządki warzywne, rabaty ozdobne, a także drzewka i krzewy owocowe. Ważne tylko, aby przekopać go po rozrzuceniu i unikać stosowania świeżego nawozu, który może popalić korzenie i pędy roślin.

Kolejne zastosowanie obornika kurzego to wzbogacanie kompostu. Dzięki zawartości azotu kurzak przyspiesza zamianę zielonych odpadów na żyzną ziemię kompostową. Dodatkowo uzupełnia ją o cenne minerały i mikroelementy.

Niektórzy ogrodnicy używają kurzego obornika do przyrządzania naturalnych preparatów na szkodniki roślin. Można w ten sposób zlikwidować np. gąsienice bielinka kapustnika, które grasują w liściach warzyw kapustnych.

Przeczytaj również: Nawożenie winorośli. Kiedy i czym nawozić winorośl, by mieć soczyste i dorodne owoce

Nawóz kurzy dobrze sprawdzi się w przypadku nawożenia m.in. winorośli. Fot. 123RF.com

Obornik kurzy – jak stosować?

Jeśli chcesz nawieźć ziemię kurzym obornikiem, a masz go w postaci świeżej, a nie granulowanej, rozrzuć go, a potem porządnie przekop glebę. Jeśli pozostawisz kurzak na wierzchu, obecny w nim azot wkrótce straci swoje właściwości.

Bezpośrednio pod rośliny najlepiej stosować jednak obornik kurzy przefermentowany i rozcieńczony. Masz wtedy gwarancję, że nie zaszkodzisz im, narażając je na spalenie od zbyt silnej dawki nawozu. 

Jak przefermentować naturalny nawóz kurzy? Pozostaw go w wiadrze lub w beczce na kilkanaście dni, aż zmieni konsystencję, kolor i (niestety) zapach. Potem podlewaj nim rośliny, mieszając go z wodą w proporcji 1:10 (np. 1 litr sfermentowanego obornika na 10-litrową konewkę wody). Postępuj dokładnie tak, jak w przypadku przyrządzania gnojówki z pokrzywy lub innych roślin zielonych. Rozcieńczona mieszanka obornika kurzego z wodą to niemile pachnący, ale bardzo skuteczny naturalny nawóz do wszystkich kwiatów i warzyw w twoim ogrodzie.

Jak stosować obornik kurzy do wzbogacania kompostu? Wrzuć go do kompostownika, a całość zakryj naturalnymi materiałami, które przyspieszą cały proces. Najlepiej, aby były to liście, zrębki, trociny, słoma czy suche badyle, a nie zielone odpady. Chodzi o to, aby przykryć kurzy obornik materiałem, który ma w sobie mało azotu.

Jak stosować obornik kurzy do odkwaszania gleby? Bardzo podobnie jak w przypadku nawożenia ziemi. Jeśli masz świeży nawóz, trzeba go dokładnie rozrzucić, a całość przekopać na głębokość 1020 cm. Musisz jednak wiedzieć, że sama czynność nie jest specjalnie przyjemna, a na działce dłuższy czas unosić się będzie niemiły, przenikliwy zapach.

Właśnie dlatego lepszym pomysłem jest zastosowanie obornika granulowanego. Łączy on zalety obornika tradycyjnego oraz wygodę, jaką dają suche, twarde i pozbawione brzydkiego zapachu granulki. Granulowany obornik stopniowo rozpada się w ziemi pod wpływem wilgoci, a dodatkowo nie zawiera kamyków, ziaren, jaj nicieni czy larw owadów, które zdarzają się w zwykłym oborniku kurzym.

Jak stosować obornik kurzy w postaci granulowanej? Trzeba go równomiernie rozsypać, wymieszać z ziemią i całość obficie podlać. Pamiętaj, że nie wolno nim zasilać gleby podczas opadów deszczu, gdy ziemia jest zalana, przemarznięta czy pokryta śniegiem.

Ile potrzebujesz granulowanego obornika kurzego do nawożenia ogrodu? Oto proporce dla poszczególnych roślin:

 • warzywa – od 100 do 150 gramów na mkw;
 • sałata i inne warzywa liściaste – do 170 gramów na mkw;
 • kwiaty rabatowe – do 180 gramów na mkw;
 • ziemniaki, truskawki – do 120 gramów na mkw;
 • drzewa i krzewy owocowe – do 220 gramów na mkw;
 • warzywa i kwiaty pod osłonami – do 200 gramów na mkw;
 • rośliny doniczkowe – 10 gramów na litr ziemi.

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – niezastąpiony nawóz wzmacniający plonowanie i kwitnienie. Jak ją zrobić krok po kroku?

Kiedy stosować obornik kurzy? 

Odpowiedź na pytanie, kiedy stosować obornik kurzy, brzmi: od początku marca do końca listopada, bardzo podobnie jak inne naturalne i sztuczne nawozy. Wyjątkiem są tu uprawy pod osłonami – w taki sposób możesz zasilać je przez cały rok.

Skąd takie ograniczenie w przypadku upraw na powietrzu? Rośliny muszą mieć szansę, aby przygotować się do zimy, wyciszyć wegetację i zabezpieczyć się na wypadek mrozów.

Kiedy stosować obornik kurzy, jeśli planujesz sadzenie czy siew nowych roślin? Odpowiednia pora to co najmniej 10 dni przed siewem czy umieszczeniem w ziemi młodych sadzonek. Warto jednak zadbać o to wcześniej – masz wtedy gwarancję, że nawóz nie zaszkodzi roślinkom.

W przypadku drzew i krzewów owocowych, które chcesz dodatkowo zasilić, właściwa pora na obornik kurzy to co najmniej 21 dni przed zbiorem.

Najlepszą porą na nawożenie ogrodu kurzym obornikiem jest jesień – październik i listopad. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy korzystasz z tradycyjnego kurzaka (nie w formie granulowanej). Nawóz przez zimę straci na swej mocy, dzięki czemu nowe wiosenne nasadzenia będą bezpieczne.

Przeczytaj również: Tych zabiegów potrzebuje twój trawnik przed zimą. Poradnik jesiennej pielęgnacji

Jak należy zadbać o trawnik przed zimą? Sprawdźcie! Fot. 123RF.com/Canva Pro

"Ekologicznie": Energie odnawialne na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.