Spis treści:
Dlaczego tuje brązowieją na jesień?
Tuje są roślinami zimozielonymi, dzięki czemu zdobią ogród przez cały rok. Są dość wytrzymałe na niskie temperatury, a ich uprawa nie należy do trudnych. Zdarza się jednak, że tuje zaczynają żółknąć, a następnie brązowieć. Czy to powód dla niepokoju? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na czas, w jakim pojawił się problem i pogodę. Zwróć też uwagę na to, czy tuje brązowieją od środka albo na zewnątrz.
Brązowienie gałązek tui w środku korony wraz z nadejściem jesieni to nie powód do zmartwień. Jest to zjawisko naturalne, które ma związek ze zmniejszającym się nasłonecznieniem. Znajdujące się wewnątrz korony gałązki mają mniejszy dostęp do światła słonecznego, w wyniku czego brązowieją i obumierają. Proces wymiany suchych gałązek pozwala utrzymać tuje w odpowiedniej kondycji, ponieważ w ich miejscy szybko wyrosną nowe igiełki.
Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli tuje brązowieją na zewnątrz. Oznacza to jednak, że mamy do czynienia z infekcją grzybiczą. Oprócz brązowienia gałązek można wówczas zauważyć wodniste plamy na pędach rozchodzące się w kierunku pnia. Wśród innych przyczyn brązowienia tui można wymienić jeszcze zbyt gęste nasadzenie roślin, nadmierne stosowanie preparatów nawozów, a także niedobór wody.
Może być kilka przyczyn brązowienia tui. Fot.123RF.com
Co zrobić, gdy tuje brązowieją – przycinać czy nawozić?
Jak już wcześniej wyjaśniliśmy, zmiana koloru gałązek wewnątrz roślin jest zjawiskiem normalnym. Co zrobić, gdy na jesień tuje brązowieje w środku? Najlepsze, co możemy zrobić, to oczyścić rośliny z brązowiejących pędów – w tym calu należy je strząsnąć i uprzątnąć. Dzięki temu zapewnimy swoim tujom lepszy dostęp do światła i prawidłową cyrkulację powietrza. Poza tym zabieg ten pomoże zapobiec rozwojowi chorób grzybowych. W kolejnym sezonie tuje z pewnością się zazielenią.
Co jednak w przypadku, gdy mamy do czynienia z chorobą grzybową? Aby uratować tuje, musimy szybko działać, inaczej rośliny mogą obumrzeć. W takim przypadku można sięgnąć po specjalnie dopasowane preparaty grzybobójcze, które z łatwością można znaleźć w sklepie ogrodniczym. Zdecydowanie lepiej jest jednak przygotować domowy oprysk z czosnku. Rozgnieć 6 ząbków, zalej je litrem wody i odstaw preparat na dobę. Po tym czasie przecedź mieszankę, przelej do butelki z atomizerem i pryskaj zainfekowane tuje dwa razy dziennie. Dzięki temu twoje rośliny szybko odżyją i znów się zazielenią.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Liście rododendrona żółkną i opadają? Są trzy przyczyny, które możesz wyeliminować od ręki
Jego kolorowe liście wprawiają w zachwyt. Kiedy i jak sadzić berberysy?
Antypka to idealny krzew na żywopłot. Jak uprawiać wiśnię wonną?