Spis treści:
- Zjawiskowy berberys – najciekawsze odmiany krzewu
- Kiedy i jak sadzić berberysy? Instrukcja krok po kroku
Zjawiskowy berberys – najciekawsze odmiany krzewu
Berberysy cieszą się ogromną popularnością wśród ogrodników. Mamy do wyboru wiele interesujących odmian, które są zróżnicowane pod względem wysokości roślin oraz ich pokroju, a także zabarwienia liści. Poniżej przedstawiamy najciekawsze odmiany berberysów:
- Berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana' – to krzew karłowy, który wyróżnia się zaokrąglonym pokrojem. Osiąga ok. 60 cm wysokości oraz 1 m szerokości. Początkowo ciemnopurpurowe liście jesienią przybierają szkarłatną barwę.
- Berberys ottawski 'Superba' – jest efektem skrzyżowania berberysu pospolitego z krzewem Thunberga. Wysoki berberys dorasta do 4 m wysokości oraz 4 m szerokości. Charakteryzuje go kulisty pokrój. Jego ozdobą są najpierw brązowe, a następnie ciemnoczerwone liście z niebieskim połyskiem. Dekoracyjne są również jasnoczerwone owoce berberysu ottawskiego 'Superba'.
- Berberys Thunberga 'Red Pillar' – osiąga ok. 1,5 m i wyróżnia się kolumnowym pokrojem. Ma piękne, czerwono-zielone ulistnienie. W maju i czerwcu na krzewie pojawiają się żółte kwiaty. Odmiana ta świetnie sprawdza się jako żywopłot.
- Berberys pośredni 'Red Jewel' – to krzew o zwartym, kulistym pokroju, który osiąga ok. 1,5 m wysokości. Lekko przewieszające się pędy są porośnięte początkowo purpurowymi, a następnie purpurowo-zielonymi liśćmi. W okresie kwitnienia krzew zdobią żółte kwiaty niewielkich rozmiarów.
Przeczytaj również: Rozmnażanie berberysów. Poznaj 4 sposoby na piękny ogród z berberysami
Kiedy i jak sadzić berberysy? Instrukcja krok po kroku
Krzewy te najlepiej sadzić w ogrodzie w okresie spoczynku. Korzystnymi terminami sadzenia berberysów z gołym korzeniem są wrzesień, październik i listopad oraz marzec i kwiecień. W przypadku ukorzenionych sadzonek w donicach rośliny możemy umieścić w gruncie w dowolnym momencie roku.
To, jak gęsto sadzić berberys, uzależnione jest od efektu, jaki chcemy osiągnąć, a także konkretnej odmiany. Jeżeli zależy nam na stworzeniu żywopłotu, rośliny o pokroju kolumnowym posadźmy z zachowaniem 30-40 cm odstępu. W przypadku odmian karłowych wystarczą odległości ok. 25 cm między poszczególnymi krzewami. Rośliny te sprawdzają się również jako solitery. Sadzenie rozpoczynamy od wykopania dołu o szerokości większej niż bryła korzeniowa berberysu. Wypełniamy go kompostem lub torfem o lekko kwaśnym odczynie, po czym sadzimy krzew. Roślinę obsypujemy ziemią i ostrożnie ugniatamy podłoże. Posadzony berberys obficie podlewamy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Żywopłoty szybko rosnące. Krzewy i pnącza na żywopłot łatwe w uprawie
Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady
Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzucha na INTERIA.TV.