Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jego kolorowe liście wprawiają w zachwyt. Kiedy i jak sadzić berberysy?

Berberysy są chętnie uprawiane przez wielu ogrodników, ponieważ dzięki efektownym liściom wprowadzają kolor do przydomowej przestrzeni. Te dekoracyjne krzewy są doceniane jako całoroczna ozdoba, ale niewątpliwie najpiękniej wyglądają jesienią. Poniżej prezentujemy najciekawsze odmiany tej rośliny. Podpowiadamy również, kiedy i jak sadzić berberysy w kilku prostych krokach.

Jego kolorowe liście wprawiają w zachwyt. Kiedy i jak sadzić berberysy?
Jaki berberys posadzić w ogrodzie? Mamy do wyboru wiele efektownych odmian. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Zjawiskowy berberys – najciekawsze odmiany krzewu

Berberysy cieszą się ogromną popularnością wśród ogrodników. Mamy do wyboru wiele interesujących odmian, które są zróżnicowane pod względem wysokości roślin oraz ich pokroju, a także zabarwienia liści. Poniżej przedstawiamy najciekawsze odmiany berberysów:

  • Berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana' – to krzew karłowy, który wyróżnia się zaokrąglonym pokrojem. Osiąga ok. 60 cm wysokości oraz 1 m szerokości. Początkowo ciemnopurpurowe liście jesienią przybierają szkarłatną barwę.

  • Berberys ottawski 'Superba' – jest efektem skrzyżowania berberysu pospolitego z krzewem Thunberga. Wysoki berberys dorasta do 4 m wysokości oraz 4 m szerokości. Charakteryzuje go kulisty pokrój. Jego ozdobą są najpierw brązowe, a następnie ciemnoczerwone liście z niebieskim połyskiem. Dekoracyjne są również jasnoczerwone owoce berberysu ottawskiego 'Superba'.

  • Berberys Thunberga 'Red Pillar' – osiąga ok. 1,5 m i wyróżnia się kolumnowym pokrojem. Ma piękne, czerwono-zielone ulistnienie. W maju i czerwcu na krzewie pojawiają się żółte kwiaty. Odmiana ta świetnie sprawdza się jako żywopłot.

  • Berberys pośredni 'Red Jewel' – to krzew o zwartym, kulistym pokroju, który osiąga ok. 1,5 m wysokości. Lekko przewieszające się pędy są porośnięte początkowo purpurowymi, a następnie purpurowo-zielonymi liśćmi. W okresie kwitnienia krzew zdobią żółte kwiaty niewielkich rozmiarów.

Przeczytaj również: Rozmnażanie berberysów. Poznaj 4 sposoby na piękny ogród z berberysami

Kiedy i jak sadzić berberysy? Instrukcja krok po kroku

Krzewy te najlepiej sadzić w ogrodzie w okresie spoczynku. Korzystnymi terminami sadzenia berberysów z gołym korzeniem są wrzesień, październik i listopad oraz marzec i kwiecień. W przypadku ukorzenionych sadzonek w donicach rośliny możemy umieścić w gruncie w dowolnym momencie roku.

To, jak gęsto sadzić berberys, uzależnione jest od efektu, jaki chcemy osiągnąć, a także konkretnej odmiany. Jeżeli zależy nam na stworzeniu żywopłotu, rośliny o pokroju kolumnowym posadźmy z zachowaniem 30-40 cm odstępu. W przypadku odmian karłowych wystarczą odległości ok. 25 cm między poszczególnymi krzewami. Rośliny te sprawdzają się również jako solitery. Sadzenie rozpoczynamy od wykopania dołu o szerokości większej niż bryła korzeniowa berberysu. Wypełniamy go kompostem lub torfem o lekko kwaśnym odczynie, po czym sadzimy krzew. Roślinę obsypujemy ziemią i ostrożnie ugniatamy podłoże. Posadzony berberys obficie podlewamy.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Żywopłoty szybko rosnące. Krzewy i pnącza na żywopłot łatwe w uprawie

Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzucha na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.