Porady ogrodnicze

Kiedy przykryć truskawki na zimę? Jakie odmiany truskawek trzeba zabezpieczyć przed mrozem?

Po sezonie truskawkowym należy odpowiednio przygotować truskawki do zimy, aby wytrzymały nawet duże, ujemne temperatury. Przy braku okrywy śnieżnej ryzyko przemarznięcia jest duże. Warto poznać najważniejsze zasady zabezpieczania truskawek przed mrozem. Jak to zrobić, kiedy i czym? Wyjaśniamy.  

Kiedy przykryć truskawki na zimę? Jakie odmiany truskawek trzeba zabezpieczyć przed mrozem?
Poznaj najważniejsze zasady zabezpieczania truskawek na zimę. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jakie odmiany truskawek trzeba zabezpieczyć przed mrozem? 

Plantatorzy zabezpieczają swoje plantacje, gdy odmiany truskawek pochodzą z ciepłych regionów klimatycznych. Taką odmianą jest Asia wywodząca się z Włoch, wrażliwa na temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza.  

Odmianami truskawek, które także mają niską odporność na mróz, są Flair, Elsanta i Clery. W przypadku tych odmian powinniśmy zadbać o dodatkową ochronę, szczególnie w rejonach o chłodnym klimacie.  

Przeczytaj również: Jesienna pielęgnacja borówki amerykańskiej. 5 kluczowych zabiegów na wzmocnienie borówki amerykańskiej

Kiedy przykryć truskawki na zimę? 

Truskawki przykrywamy na zimę po pierwszych przymrozkach, najczęściej na przełomie października i listopada, po przejściu roślin w stan spoczynku. Moment ten następuje, gdy truskawki zmieniają kolor liści z zielonego na czerwony lub brunatnopurpurowy.  

Plantatorzy stosują okrycia na polach uprawnych, ale także pod osłonami, po zdjęciu folii z tuneli zimą. Takie okrycia pozostają na roślinach do lutego, a nawet do marca w zależności od warunków pogodowych.  

kiedy przykryć truskawki na zimę Truskawki przykrywamy na zimę, aby wytrzymały nawet duże, ujemne temperatury. Fot.CanvaPro

Czym zabezpieczyć truskawki na zimę? 

Materiał do zabezpieczenia truskawek na zimę powinien być zarówno przepuszczalny dla wody, jak i ograniczający wysuszanie gleby przez wiatr. Najczęściej truskawki przykrywa się słomą, folią perforowaną lub agrowłókniną. 

  • Słoma 

Przykrywanie truskawek słomą jest popularne w uprawie amatorskiej niewielkiej plantacji. Materiał ten sprawdzi się idealnie przy pojedynczych grządkach w przydomowych ogródkach. Słomę można wykorzystać w rejonach o stabilnych temperaturach i tylko na jeden sezon. W miejscach z odwilżami i z tendencją do dłuższego ocieplenia może sprzyjać rozwojowi grzybów i gniciu roślin. Ponadto silnie wiatry mogą zwiać ją z grządek.  

  • Folia perforowana 

Zabezpieczanie truskawek folią perforowaną zapewnia ochronę roślin przed przemarznięciem, przyspiesza ich wzrost oraz plonowanie w kolejnym sezonie. Przykrywanie truskawek tym materiałem może powodować ich przegrzanie, co prowadzi do zmniejszenia ilości owoców. Dzięki folii perforowanej podłoże jest stale wilgotne, jednak w wielu przypadkach następuje rozwój szarej pleśni z powodu nieprawidłowej wymiany powietrza.  

  • Agrowłóknina 

Biała agrowłóknina zimowa to jeden z najlepszych materiałów do zabezpieczania truskawek na zimę, wystarczający na wiele lat. Najlepsza jest taka o grubości 23 g/m2, imitująca pokrywę śnieżną, przepuszczająca wodę, chroniąca truskawki przed wysuszającymi wiatrami oraz zapewniająca odpowiednią wymianę gazową. Agrowłóknina przyspiesza także owocowanie, a owoce truskawek mają dobrą jakość.  

Skutki przemrożenia truskawek 

Przemrożenie truskawek nie wynika z samego spadku temperatury, ale przede wszystkim z wystąpienia mroźnych wiatrów, które wysuszają tkankę rośliny i powodują jej zniszczenie. Uszkodzenia mogą powstać nie tylko na nadziemnej części roślin, ale również w korzeniach.  

W przypadku przemrożenia truskawek rośliny mogą doświadczyć spadku plonu, jak również gorszej jakości i smaku owoców. Roślina może zostać znacznie osłabiona i utracić zdolność do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Takie osłabione truskawki będą mniej odporne na ataki chorób i szkodników.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Chryzantemy zimujące w gruncie – odmiany, uprawa, przygotowanie do zimy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.