Porady ogrodnicze

To dlatego twoja palma żółknie i usycha. Możesz łatwo ją uratować

Palma areka to jedna z najpopularniejszych palm doniczkowych uprawianych w naszych domach. Podpowiadamy, jak o nią dbać i co robić, gdy usycha.

To dlatego twoja palma żółknie i usycha. Możesz łatwo ją uratować
Palma areca często zasycha z powodu zbyt suchego i ciepłęgo powietrza. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Palma areka — podstawowe informacje

Palma areka (dypsis lutescens) nazywana również złotowcem lub areką złocistą to szeroko rozpowszechniony gatunek palmy, wywodzący się z rodziny arekowców (arecales), do której należy około 50 różnych gatunków roślin. Miejscem naturalnego występowania areki jest Madagaskar.

Przeczytaj: Jak zwalczyć mszyce?

Palma ta dorasta do 150 cm wysokości, ma gęsty pokrój i bogate jasnozielone ulistnienie. Z jej prostych łodyg wyrastają młode liście, które z czasem wyginają się na boki, tworząc ozdobne wachlarze.

Palma areka uznawana jest za jedną z najpiękniejszych palm uprawianych w domach i biurach. Rośnie stosunkowo powoli, jednak jest bardzo odporna i wytrzymała, dlatego może zdobić dom przez wiele lat.

Zaletą palmy areki jest również to, że bardzo dobrze pochłania zanieczyszczenia i toksyny z powietrza.

Liście palmy areki wyginają się na boki, tworząc ozdobne wachlarze. Fot. 123RF/PICSEL

Palma areka — wymagania

Palma areka nie ma dużych wymagań i jest stosunkowo łatwa w uprawie. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady uprawy palmy areki:

  • Stanowisko

Najlepszym stanowiskiem dla palmy areki są miejsca o średnim nasłonecznieniu i rozproszonym świetle słonecznym. Lepiej nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie słońca, bo może to spowodować poparzenie ich liści.

  • Ziemia

Palma areka powinna być posadzona w żyznej i przepuszczalnej glebie. Możemy sami przygotować odpowiednią mieszankę, łącząc ziemię uniwersalną z torfem, piaskiem i kompostem. W sklepach dostępne są również specjalne ziemie do uprawy palm, które sprawdzą się równie dobrze.

Przesadzając palmę, pamiętajmy o ułożeniu na dnie doniczki warstwy drenażowej, która zapobiegnie zaleganiu korzeni w wodzie i ich gniciu. Najlepszy moment na przesadzanie palmy do większej doniczki to wczesna wiosna. Warto też zwrócić uwagę, że doniczka dla palmy areki powinna być wysoka i wąska.

  • Podlewanie

Ważnym zabiegiem w pielęgnacji palmy areki jest podlewanie. Roślina lubi wilgotne podłoże, dlatego należy regularnie ją nawadniać i nie dopuszczać do przesuszenia ziemi. Do podlewania najlepsza będzie przegotowana lub odstana woda z kranu.

Palma areka wymaga dużej wilgotności powietrza, a by zapewnić jej odpowiedni poziom nawilżenia, warto co kilka dni zraszać liście lub ustawić w pobliżu rośliny nawilżacz powietrza. Ten zabieg jest szczególnie istotny w sezonie zimowym.

  • Nawożenie

Palmę powinno się nawozić w sezonie wiosenno-letnim, raz na tydzień lub dwa tygodnie. Najlepiej posłużyć się specjalnym nawozem dla palm lub rozcieńczonym uniwersalnym nawozem do roślin zielonych.

  • Temperatura

Palma areka powinna być uprawiana w temperaturze pokojowej, wynoszącej od 18 do 22 stopni.

Źródło: Palmy - najlepsze stanowisko, przesadzanie, pielęgnacja. Youtube.com. Kanał: ogród na co dzień

Palma areka — choroby i problemy w uprawie

Czasem pomimo dobrych chęci i starannej pielęgnacji nasza palma areka usycha i nie rośnie prawidłowo. Poniżej przedstawiamy najczęstsze problemy w uprawie palmy i podpowiadamy, jak im zaradzić:

  • zasychanie końcówek liści - najczęściej jest to spowodowane zbyt suchym powietrzem i za wysoką temperaturą w pomieszczeniu. Ze względu na niską wilgotność liście palmy zaczynają schnąć i żółknąć. Tych liści, które zmieniły już kolor, nie da się uratować. Trzeba obciąć końcówki odrobinę nad zdrową tkanką i zacząć regularnie zraszać roślinę. Dzięki temu dostarczymy jej niezbędnej do prawidłowego wzrostu wilgoci.

  • plamy i przebarwienia - na liściach areki pojawiają czasem się również brązowe plamy - ich przyczyną jest zwykle choroba grzybowa, która powstaje na skutek zbytniego zagęszczenia liści i niewystarczającej cyrkulacji powietrza. Przebarwienia i plamy powstają również na skutek zbyt obfitego zraszania rośliny w sezonie zimowym. Sposobem na uratowanie rośliny jest kilkukrotne spryskanie jej środkiem grzybobójczym w odstępach dwutygodniowych.

  • szkodniki - palma areka narażona jest także na szkodliwe działanie tarczników i przędziorków. Insekty te oblepiają liście palmy, wskutek czego roślina żółknie i nie rośnie. Aby je zwalczyć lepiej będzie usunąć owady ręcznie za pomocą szczoteczki, opłukać roślinę pod bieżącą wodą i zastosować domowe lub chemiczne środki do zwalczania szkodników roślin doniczkowych.

Przeczytaj również: Atakują całe liście i łodygi. Pozbędziesz się ich trzema domowymi metodami

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

MaciekK

Areki faktycznie lubią wilgoć - i to nie tyle w ziemi, co przede wszystkim w powietrzu. Dlatego fajnie ustawić w pobliżu (tak np. 0,5-1 m od palmy) nawilżacz, który będzie rozpylał mgiełkę na nią. Tylko uważać na ultradźwiękowe, bo ten pył osadzający się na liściach to nic dobrego. Polecam ewaporacyjne https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/nawilzacz-powietrza-do-roslin/ Pozdrowienia

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "To dlatego twoja palma żółknie i usycha. Możesz łatwo ją uratować"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.