Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby kwiaty w ogrodzie i na balkonie kwitły nieustająco? Trzymaj się tych zasad, szybko zobaczysz efekty

Kolorowy ogród i balkon to marzenie wielu wielbicieli roślin. Okazuje się, że odpowiednio pielęgnowane kwiaty będą kwitły nieustająco przez cały okres wegetacyjny. Oznacza to, że będziemy mogli cieszyć się ich kolorami od wiosny aż do późnej jesieni. Wystarczy trzymać się kilku zasad, a nasze kwiaty zmogą dopiero pierwsze mrozy.  

Co zrobić, żeby kwiaty w ogrodzie i na balkonie kwitły nieustająco? Trzymaj się tych zasad, szybko zobaczysz efekty
Cztery proste zasady sprawią, że kwiaty w ogrodzie czy na balkonie będą kwitły przez cały okres wegetacji. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pielęgnacja kwiatów w ogrodzie 

Aby kwiaty w ogrodzie cieszyły nasze oczy kwitnieniem, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Zanim kupisz i zasadzisz roślinę w ogrodzie, sprawdź, jakie ma wymagania glebowe i stanowiskowe. Nawet najlepiej nawożony kwiat, który lubi słońce, nie zakwitnie w cieniu. Podobnie jest z pH gleby, rośliny kwasolubne nie przyjmą się na podłożu zasadowym i na odwrót.  

Pielęgnacja kwiatów w ogrodzie to również regularne nawożenie i podlewanie. Podlewamy najlepiej rankiem, raz w tygodniu. Można je również podlewać wieczorem, ale naraża je to na choroby grzybowe. Z kolei podlewania w pełnym słońcu może stać się przyczyną poparzenia liści. Rośliny ozdobne stale kwitnące zazwyczaj podlewamy tak, by nie moczyć kwiatostanów ani liści. Do nawożenia kwiatów używamy naturalnych gnojówek lub nawozów do roślin kwitnących.  

Przeczytaj również: Mieczyki przewracają się i łamią? Pielęgnacja mieczyków podczas kwitnienia

Pielęgnacja kwiatów na balkonie 

Kwiaty na balkonie wymagają innej pielęgnacji niż te w ogrodzie. Przede wszystkim rosną w pojemnikach, co powoduje, że należy je podlewać częściej. Dobrze, jeśli pojemniki mają jasne kolory, bo dzięki temu korzenie kwiatów nie nagrzewają się za bardzo w upały. Zanim posadzisz kwiaty balkonowe, wysyp na dno pojemnika keramzyt lub żwirek. To zatrzyma wodę i pozwoli roślinom korzystać z niej dłużej i w odpowiedniej ilości. Częstsze podlewanie nie oznacza przelewania. Woda w kwiatach na balkonie nie zawsze ma gdzie ujść, a jeśli jest jej za wiele, może stać się przyczyną chorób grzybowych i gnicia korzeni. 

Żadne kwiaty nie zakwitną, jeśli będą miały za dużo lub zbyt mało słońca. Wybierając rodzaj roślin na balkon, weź pod uwagę stronę, z której pada na niego słońce. Jeśli masz balkon od południa, wybierz rośliny lubiące pełne słońce. Strona wschodnia i zachodnia to miejsce dla kwiatów uniwersalnych. Natomiast północna strona to miejsce dla kwiatów dobrze znoszących cień. Poradzą sobie tu na przykład hosty.  

pielęgnacja kwiatów na balkonie  Pielęgnacja kwiatów na balkonie wymaga pewnych zabiegów, aby mogły kwitnąć nieustająco. Fot.123RF.com

Co zrobić, żeby kwiaty kwitły nieustająco? 

Jak to się dzieje, że bratki na skwerach miejskich kwitną tylko raz, a w ogrodzie utrzymują kwiatostany aż do października? Te drobne kwiaty wymagają pewnych zabiegów, aby mogły kwitnąć nieustająco. Podobnie jest z wieloma innymi roślinami kwitnącymi: aksamitkami, petuniami, nagietkami czy różami. Aby kwiaty w ogrodzie czy na balkonie kwitły nieustająco, wystarczy trzymać się kilku zasad:  

  • Usuwanie przekwitłych i uschniętych kwiatów 

Dzięki temu roślina nie próbuje ratować martwych kwiatów ani nie skupia się na wyprodukowaniu nasion. Całą energię wkłada w wykształcenie nowych kwiatów. Należy regularnie wyskubywać lub wycinać nawet nie tyle uschnięte, co już lekko zwiędłe kwiatostany.  

  • Nawożenie 

U kwiatów w nawożeniu sprawdzi się zasada "lepiej mniej, a częściej”. To dlatego, że w większości mają one powierzchniowy system korzeniowy. Nawozy kupne stosujemy co dwa tygodnie, używając połowy zalecanej dawki. Naturalnymi gnojówkami również nawozimy kwiaty co dwa tygodnie. Sprawdzą się tu gnojówki z pokrzywy, żywokostu, skrzypu, a nawet z oberwanych zwiędłych kwiatów.  

  • Podpory 

Wyższe kwiaty potrzebują podpórek. Dzięki nim będą rosły w kierunku słońca, a tym samym lepiej kwitły.  Wysokie rośliny narażone na działanie wiatru bardziej się stresują, a poza tym kładą się na glebie. Nie sprzyja to kwitnieniu, może też stać się przyczyną chorób grzybowych.  

  • Podlewanie 

W przypadku podlewania również sprawdzi się zasada mniej, ale częściej. Większości kwiatów ogrodowych wystarczy podlewanie raz w tygodniu. W czasie upałów trzeba je podlewać nawet dwa razy w tygodniu. W przypadku kwiatów balkonowych dobrze jest je podlać co kilka dni.  

Trzymając się wszystkich tych zasad, sprawisz, że twoje kwiaty będą kwitły nieustająco i cieszyły oczy aż do pierwszych mrozów.  

Źródła: YT/Ogrodnictwo Intuicyjne, gardenia.net, deccoria.pl

Przeczytaj również: Bugenwilla – egzotyczne pnącze na słoneczne balkony i tarasy. Jak pielęgnować i uprawiać bugenwillę?

 

Agrest chroni wzrok, ale to nie jedyna jego zaleta na INTERIA.TV.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.