Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mieczyki przewracają się i łamią? Pielęgnacja mieczyków podczas kwitnienia

Dawniej traktowano mieczyki jako ochronne talizmany. Gladiatorzy wnosili je na arenę, wierząc, że to pomoże im przeżyć walkę. Dziś rośliny te doceniane są głównie za walory estetyczne swych intensywnie kolorowych kwiatów. Uprawiane w ogrodzie, wzbudzą zazdrość niejednego sąsiada. Podpowiadamy więc, jak sadzić mieczyki tak, by się nie przewracały i podajemy zasady prawidłowej pielęgnacji mieczyków podczas kwitnienia.

Mieczyki przewracają się i łamią? Pielęgnacja mieczyków podczas kwitnienia
Jak pielęgnować mieczyki, żeby się nie przewracały? Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa mieczyków - najważniejsze zasady

Mieczyki (inaczej gladiole) są bulwiastymi bylinami z rodziny kosaćcowatych obejmującego blisko 260 gatunków. Pochodzą z obszarów Morza Śródziemnego,  a do Europy przywędrowały wraz z kupcami w XVIII wieku. Ich nazwa – mieczyki nawiązuje do charakterystycznego wyglądu kwiatostanów i szablastych liści rośliny.

  • Odmiany mieczyków

Poszczególne odmiany mieczyków różnią się od siebie wyglądem. Zróżnicowana jest przede wszystkim kolorystyka ich widowiskowych kwiatów, które mogą być np.: białe (np. odmiana White Prosperity), fioletowe (Purple Flora), łososiowe (Olimpia), czerwone (Espresso), pomarańczowe (Peter Pears) lub żółte (Nowa Lux).

W zależności od preferencji można zdecydować się na uprawę niższych odmian mieczyków (o wysokości 30-50 cm) lub wyższych (nawet 120-150 cm).

  • Sadzenie

Termin sadzenia mieczyków przypada na wiosnę – w okresie od połowy kwietnia do połowy maja. Zajmując się tym w dwutygodniowych odstępach, możemy sprytnie wydłużyć ich kwitnienie w ogrodzie. Sadzenie mieczyków powinno odbywać się na głębokości 6-10 cm, przy czym wcześniej warto zabezpieczyć bulwy preparatem grzybobójczym.

  • Stanowisko 

Stanowisko dla mieczyków powinno być ciepłe i słoneczne. Niezwykle ważne jest również to, aby miejsce, w którym się znajdą, było osłonięte od wiatrów. Dotyczy to zwłaszcza wysokich odmian mieczyków, które silniejsze podmuchy wiatru łatwo mogłyby uszkodzić.

  • Ziemia

Ziemia dla mieczyków powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna. Idealnie – o odczynie obojętnym (pH 6,5-7. Uprawa mieczyków zalecana jest zwłaszcza na glebach umiarkowanie wilgotnych, w drugim roku po oborniku.

  • Podlewanie

Podlewanie mieczyków powinno być regularne zwłaszcza w okresie intensywnych upałów. Kwiaty nawadnia się wcześnie rano lub wieczorem, uważając jednak, aby ich nie przelać. Podlewanie mieczyków po przekwitnięciu nie jest już konieczne.

  • Nawożenie

Nawożenie mieczyków po raz pierwszy stosujemy dwa tygodnie po posadzeniu bulw, a następnie  w okresie, gdy widoczne będą pąki kwiatowe. Do zasilania rośliny stosujemy: kompost, obornik albo biohumus.

  • Kwitnienie

Jeżeli uprawa mieczyków jest prawidłowa, rośliny powinny zachwycić nas bujnymi kwiatami lipcu, sierpniu lub we wrześniu (w zależności od odmiany i terminu sadzenia). Rozwinięte lub przekwitające kwiatostany ścina się wraz z pędem tak, aby nie naruszyć ich liści.  

  • Choroby i szkodniki

Stosowanie odpowiednich zabiegów ochronnych pomoże zapobiec chorobom i szkodnikom mieczyków. Do najczęstszych „dolegliwości”, przed którymi trzeba chronić kwiaty, zaliczamy: czarną plamistość, rdzę, bakteryjną zgniliznę, miękką zgniliznę bulw, fuzariozę, szarą pleśń i guzowatość mieczyka.

Najpowszechniejsze szkodniki mieczyków to z kolei: mszyce. Poza nimi rośliny atakują również gąsienice piętnówki, sprężynki, wciornastki miecznikowce i rolnice.

  • Wykopywanie mieczyków na zimę

Trzeba pamiętać, że mieczyki nie są mrozoodporne, dlatego miesiąc po kwitnieniu zaleca się wykopać i wysuszyć ich bulwy. Te przez zimę powinny być w suchym i chłodnym pomieszczeniu w kartonie, jednak tak, by miały stały dostęp powietrza. W innym przypadku mogą pokryć się pleśnią.

Przeczytaj również: Kiedy sadzić i jak uprawiać mieczyki w ogrodzie? Poznaj sprawdzone wskazówki

Pielęgnacja mieczyków podczas kwitnienia

Mieczyki podczas kwitnienia wymagają szczególnej uwagi. Zwłaszcza jeśli chodzi o ich odchwaszczanie, wspomniane już wcześniej nawożenie i nawadnianie.

To ostatnie wymaga skierowania strumienia wody bezpośrednio na podłoże, (a nie na ich liście czy kwiaty). Podlewanie mieczyków w okresie kwitnienia powinno odbywać się minimum raz w tygodniu. Wyjątkiem są dni, gdy intensywnie pada.

Co zrobić, by mieczyki się nie przewracały?

Z uwagi na sporą wysokość pędów zdarza się, że pod ciężarem swoich kwiatów, rośliny deformują się lub łamią. Aby temu zapobiec, można wypróbować prosty trik ogrodniczy.

Co zrobić, by mieczyki się nie przewracały? Wystarczy wbić w ziemię bambusowe podpory, które wbija się w ziemię i przywiązuje do nich rośliny. Są w pełni ekologiczne i odporne na złamania, a im głębiej zostaną umieszczone, tym ryzyko przewrócenia jest mniejsze.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Budleja Dawida - król ogrodu. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja budlei

Bugenwilla – egzotyczne pnącze na słoneczne balkony i tarasy. Jak pielęgnować i uprawiać bugenwillę?

"Na zdrowie": Morwa na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.