Porady ogrodnicze

Doskonały krzew na żywopłot. Pamiętaj, by nie przycinać go na wiosnę

Ceniona za ozdobne, różnokolorowe liście, pęcherznica kalinolistna, to krzew idealny na żywopłoty. Jej liście w zależności od odmiany, mają odcienie od żółtego do fioletowego. Odpowiednio pielęgnowana i przycinana pęcherznica stworzy wspaniałą dekorację ogrodu, a dodatkowo jest przydatna dla owadów i ptaków. Sprawdź, co warto wiedzieć o uprawie tej rośliny. 

Doskonały krzew na żywopłot. Pamiętaj, by nie przycinać go na wiosnę
Pęcherznice kwitną w maju i czerwcu. Wykształcają niewielkie kwiaty w kolorach od białego do różowego Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Pęcherznica – krzew, który warto mieć w ogrodzie 

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) to gatunek rośliny, która należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Występuje jako krzew o wysokości 2,5 m, który często rozszerza się ku górze. Jego gałęzie są dość regularne, wydłużają się, a następnie opadają. Mają naprzemiennie ułożone liście o długości od 5 do 10 cm, trójpłatkowe, ząbkowane, których ciemnozielony kolor podkreślają łodygi i młode czerwone gałązki.  

Pęcherznice kwitną w maju i czerwcu. Niewielkie kwiaty w kolorach od białego do różowego zebrane są w półkuliste grona, bardzo równomiernie rozmieszczone na końcach gałązek. Roślina ta wyróżnia się również gronami czerwonych owoców, bardzo małych, ale efektownie wyglądających. Owoce są drobne, pęcherzykowate, najpierw zielone, a jesienią jaskrawoczerwone. Pozostają na gałęziach krzewu przez długi czas, jeśli nie zostaną zjedzone przez ptaki.  

Pęcherznica to roślina bardzo ceniona ze względów dekoracyjnych. Jej liście nabierają wspaniałych jesiennych kolorów, dlatego naturalnie upiększa ogród przez wiele miesięcy. Doskonale wygląda także w towarzystwie innych roślin. 

Pęcherznica upiększa ogród przez większą część roku Fot. 123RF/PICSEL 

Pęcherznica – odmiany, które warto znać 

Na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych odmian krzewu pęcherznicy o różnych kolorach liści. Niektóre z najbardziej znanych to: 

 • Pęcherznica kalinolistna „Diabolo” – wyróżnia się tym, że jej ciemnoczerwone liście są tym ciemniejsze, im więcej otrzymują słońca. Bardzo szybko rośnie (ok. 30-40 cm na rok), jej gałęzie są zwykle proste, wyrastają z poziomu ziemi i nie gubią listowia. Jesienią zmienia kolor na jasnoczerwony. Posadzona w zbyt zacienionym miejscu, zamiast czerwonego zmienia kolor na ciemnozielony. Odporna na niskie temperatury, wiatr i zanieczyszczenia miejskie. Najlepiej rośnie posadzona w grupie, dlatego nadaje się na szpalery i żywopłoty. 
 • Pęcherznica czerwona „Red Baron” – ma ciemnopurpurowe liście. Osiąga 2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Kiedy kwitnie w maju i w czerwcu na pędach pojawiają się bladoróżowe kwiaty. Rodzi owoce, które często są przedmiotem zabaw dzieci – przydeptane stopą głośno „strzelają”. Jest to gęsty krzew, odporny na zmienne i ekstremalne warunki pogodowe, dlatego chętnie sadzi się go w parkach, przy urzędach, szkołach i wzdłuż ulic.
 • Pęcherznica żółta „Dart's Gold” – to niezwykle błyszczący krzew, którego liście przybierają kolor od zielonego do żółtego. Ale uwaga: przy zbyt długim pozostawaniu w cieniu – zielenieje, a przy zbyt dużym nasłonecznieniu brązowieje. Dlatego idealne stanowisko dla tej odmiany pęcherznicy to miejsce półcieniste, chronione przed palącym południowym słońcem. Osiąga 2 m wysokości, rośnie szybko i jest niewymagającą rośliną. Dobrze radzi sobie z niskimi temperaturami, mocnym wiatrem i w środowisku miejskim. 

Pęcherznica – uprawa 

 • Stanowisko

Pęcherznica to krzew, który jest bardzo tolerancyjny na różne warunki uprawy. Wymaga ekspozycji na słońce, aby liście miały intensywnie purpurową barwę albo najlepiej rośnięcia w półcieniu (wówczas ich kolory będą ciemniejsze). Toleruje każdą glebę, nawet ciężką. Po ukorzenieniu staje się odporny na suszę oraz na zimno nawet do -20°C. 

 • Sadzenie 

Krzew pęcherznicy sadzi się wiosną lub jesienią w dobrze napowietrzonej, luźnej glebie, którą należy wymieszać z ziemią do sadzenia roślin. Po zasadzeniu należy ją obficie podlać i dobrze wyrównać glebę wokół korzeni. Pęcherznica dobrze się przyjmuje i wykazuje silny wzrost, zwłaszcza jeśli zostanie podlana, gdy tylko trochę wyschnie w pierwszym roku uprawy. 

 • Podlewanie

Wilgotną glebę wokół rośliny należy utrzymywać przez pierwsze 2 lub 3 lata po zasadzeniu. Aby zapewnić dobre zaopatrzenie w wodę i utrzymać ziemię w chłodzie, zaleca się jej ściółkowanie wokół pęcherznicy, aby ograniczyć ryzyko wysuszenia. Później już nie trzeba jej nawet podlewać, ale warto spryskać liście wodą w czasie suszy lub fali upałów. Ten łatwy w uprawie krzew liściasty rośnie na każdym terenie, ale lubi też większy rozmiar doniczki o średnicy od 40 do 50 cm. Trzeba pamiętać, że rosnąć w ziemi osiąga nawet do 2 m wysokości, więc powinien mieć wokół siebie przestrzeń o szerokości około 1 m. 

Pęcherznica – przycinanie 

Każdego roku po zakończonym kwitnieniu (na przełomie lipca i sierpnia) należy skrócić gałęzie krzewu. Przycinanie w tym terminie pozbawia pęcherznicę owoców, ale pozwala na odnowienie młodego listowia, często najbardziej barwnego. 

Przeczytaj: 9 największych błędów w wiosennym cięciu roślin. Tak możesz ich uniknąć

Jak przycinać pęcherznicę?

 • Najstarsze pędy (najgrubsze i najbardziej rozgałęzione) skracamy nad ziemią, tuż u podstawy.
 • Młodsze gałęzie, na których w tym roku pojawiły się kwiaty, przycinamy na 1/3 długości. Cięcie pęcherznicy wykonuje się nad pąkiem bocznym, który skierowany jest do zewnątrz lub tuż nad silnym rozgałęzieniem.
 • Nie należy ścinać tegorocznych pędów, które są jeszcze delikatne. Ich uszkodzenie naraża krzew na choroby. Na nich w kolejnym roku pojawi się więcej kwiatów.
 • Usuwamy również pędy chore i uszkodzone.
 • Rany po cieciu warto zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

Kiedy przycinać pęcherznicę? 

Częstym błędem jest przeprowadzanie cięcia wczesną wiosną. Krzewy tracą wówczas dużo soku (pędy „płaczą”)  i znacząco słabną — są bardziej narażone na choroby i gorzej kwitną. Wiosną dopuszcza się cięcie sanitarne, majce na celu usunięcie tylko połamanych i wyraźnie chorych pędów. Od tej zasady jest wyjątek. Dla krzewów, które rosną w odosobnieniu lub w kępach np. żywopłotów można co 2-4 lata zastosować mocniejsze przycinanie odmładzające. Najlepiej wykonać je wiosną, zanim zacznie wypuszczać nowe listki. Przycinanie wiosną, chociaż ogólnie niezalecane, ma swoich zwolenników, ponieważ ułatwia kontrolowanie stanu gałęzi oraz stymuluje roślinę do wytwarzania nowych pędów.

Nie należy unikać całkowitego przycinania pęcherznicy: jeśli pozwoli się im swobodnie rosnąć, osiągną 2,5 m do 3 m wysokości i będą miały gałęzie ułożone we wszystkich kierunkach świata. To sprawia, że zaczną wyglądać nieestetycznie. Możliwe jest również przycinanie krzewu jesienią, jednak daje ono mniej spektakularne efekty niż cięcie letnie.  

Czym przycinać pęcherznicę?

Do przycinania krzewu używa się sekatora ogrodowego lub sekatora o wydłużonych ramionach. Do formowania żywopłotu z pęcherznicy nadają się również elektryczne nożyce.

Do przycinania pęcherznicy używa się sekatora ogrodowego Fot. 123RF/PICSEL

Pęcherznica – rozmnażanie

Pęcherznice dobrze rozmnażają się przez wysiew nasion do gruntu, a często same też się zasiewają. Jednak takie samosiejki nie zawsze mają wygląd rośliny matecznej. Łatwiej i skuteczniej jest rozpocząć rozmnażanie tego krzewu przez podział starszych egzemplarzy. Należy pobrać na wpół zdrewniałe pędy z 3-4 pąkami (najlepiej dokonać tego pod koniec lata lub wczesną jesienią), zanurzyć w ukorzeniaczu i umieścić w doniczce z piaszczysto-torfowym podłożem. Po ukorzenieniu roślinę przetrzymać w chłodnym miejscu (np. piwnicy lub garażu) do wiosny, by następnie móc ją przesadzić bezpośrednio do ziemi w ogrodzie. 

Jak wykorzystać pęcherznice w ogrodzie? 

Pęcherznice można sadzić jako ozdobny, wolnostojący lub przycinany żywopłot obok krzewów o zielonych liściach, aby zapewnić w ogrodzie uderzający kontrast kolorów. Do wspólnych kompozycji wybierz krzewy, które kwitną w tym samym czasie, w czerwcu i lipcu, jak np. tawuła japońska. Ciemniejsze i niższe odmiany można sadzić przed żywopłotem z wyższych krzewów, ale o jasnym ulistnieniu. Z kolei żółte pęcherznice są bardziej widoczne na ciemnym tle. Przy tworzeniu żywopłotu z krzewów pęcherznicy, trzeba pamiętać o pozostawieniu miejsca na rozrost rośliny. Ok. 1 m wystarczy, by każdy egzemplarz osiągnął swój rozmiar bez zbytniego nakładania się na inną roślinę. 

Możesz również posadzić pęcherznice w doniczce lub pojemniku, aby ozdobić nimi taras lub balkon. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej będą rosły w półcieniu. Krzewy te mogą również stanowić przez całe lato piękne tło dla klombu z urokliwymi bylinami. 

Pęcherznica jest rośliną, która promuje bioróżnorodność. Wiele małych białych kwiatów wszystkich odmian tego krzewu dostarcza nektaru motylom i innym owadom. Natomiast rosnące jesienią na gałązkach czerwone jagody są bardzo popularnym przysmakiem wśród ptaków. 

Jak zrobić stolik ze szpuli elektrycznej? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Doskonały krzew na żywopłot. Pamiętaj, by nie przycinać go na wiosnę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.