Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Bugenwilla – egzotyczne pnącze na słoneczne balkony i tarasy. Jak pielęgnować i uprawiać bugenwillę?

Bugenwilla gładka pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii, ale już na dobre zadomowiła się również w krajach basenu Morza Śródziemnego. Jest to pnącze, w naturalnych warunkach zimozielone i cierniste. Najczęściej sadzone jest przy nagrzewających się murach lub płotach. Czasami sadzone jest też jako żywopłot lub formuje i przycina się je na ozdobne drzewko. Podpowiadamy, jak uprawiać bugenwillę w naszych warunkach klimatycznych.

Bugenwilla – egzotyczne pnącze na słoneczne balkony i tarasy. Jak pielęgnować i uprawiać bugenwillę?
Bugenwilla to przepiękne ogrodowe pnącze. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Bugenwille — charakterystyka

Bugenwilla (Bougainvillea) to obficie kwitnące pnącze należące do rodziny dziwaczkowatych, które pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Północnej. Roślina znana jest ze swoich ozdobnych przylistków, które mogą mieć różną barwę. Najczęściej są one intensywnie różowe, od razu rzucające się w oczy, piękne i wyraziste. Ale mogą być też białe, czerwone, pomarańczowe lub fioletowe. Na kwiaty tej rośliny praktycznie w ogóle nie zwracamy uwagi. A są one wewnątrz trzech przylistków, również w liczbie trzech sztuk, małe, żółte lub żółtobiałe. Kolorowe przylistki wraz z kwiatami zebrane są w wiechy na szczycie pędów. Wyglądają naprawdę zjawiskowo, zarówno w naturze, jak i w uprawie doniczkowej. 

W ciepłym, śródziemnomorskim czy też tropikalnym klimacie jest to zwyczajne pnącze ogrodowe. Natomiast w naszym klimacie umiarkowanym, możemy bugenwillę uprawiać jedynie w donicach.

W połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków, można wystawić je na zewnątrz. Sadzonek bugenwilli kupionych wiosną nie zaleca się od razu przesadzać. Mogłoby to spowodować potencjalne problemy z korzeniami.

  • Bugenwilla sadzonki — pielęgnacja po zakupie

Nowo zakupiona roślina może stracić część liści. Fot. 123RF.com

Nowo zakupiona roślina może stracić część liści, w tym przykwiatków. Po czasie ulistnienie i kwitnienie powinno powrócić, często nawet bogatsze niż wcześniej. Wszystko dlatego, że bugenwille są wrażliwe na zmiany środowiskowe, a transport, często przebywanie w ciemnym miejscu, aż w końcu przeniesienie rośliny do domu, gdzie zazwyczaj jest suche powietrze lub ustawienie jej na tarasie lub balkonie, gdzie nocą spadnie temperatura, odciska ślad na naszych nowo nabytych okazach. Gdy przyzwyczają się już one do nowych warunków, adaptują się i możemy je w podziwiać w pełni.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby pobudzić bugenwillę do kwitnienia? Uprawa i wymagania bugenwilli w donicy

Bugenwilla — uprawa

Bugenwilla jest rośliną dosyć wymagającą, wrażliwą na zmiany środowiska, która potrzebuje starannej pielęgnacji. Poniżej przedstawiamy podstawowe wymagania uprawowe, które warto spełnić, aby roślina prawidłowo się rozwijała i pięknie wyglądała w ogrodzie.

  • Podłoże

Bugenwilla wymaga żyznej i przepuszczalnej ziemi oraz drenażu na dnie doniczki. Idealnie sprawdzi się podłoże do roślin kwitnących.

  • Stanowisko

Roślina najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Można ustawiać ją na balkonach czy tarasach o ekspozycji południowej lub wschodniej.

  • Podlewanie

Podlewanie musi być dostosowane do warunków panujących na dworze. Jeżeli jest upał i dodatkowo bardzo słonecznie, należy codziennie sprawdzić, czy nasze rośliny nie potrzebują wody. Lepiej jest jednak bugenwille nieco przesuszyć niż przelać. Rośliny te nie mogą stać w wodzie, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni, a co za tym idzie, zamierania całego okazu. Gdy robi się chłodniej, ograniczamy podlewanie, zimą do minimum. Dbamy tylko by, ziemia nie była całkowicie sucha. Jeżeli lato jest chłodne i wilgotne, o małym nasłonecznieniu, kwiaty i liście mogą opadać. W takich warunkach roślina może nawet wcale nie kwitnąć. Z tym niestety musimy się liczyć, uprawiając ciepłolubne gatunki.

  • Nawożenie

W uprawie doniczkowej bugenwille potrzebują też nawożenia. W tym celu możemy mniej więcej co dwa tygodnie podlewać je roztworem wody z nawozem do roślin kwitnących lub użyć długo działającego nawozu granulowanego, wsypując jego niewielką ilość do doniczki.

Bugenwilla nie musi mieć dużej doniczki, całkiem dobrze czuje się w przyciasnawym pojemniku. Najlepszym terminem przesadzania jest końcówka zimowania tej rośliny, zanim ponownie rozpocznie ona swój sezon wegetacyjny. W tym samym czasie przeprowadzamy też cięcie tej rośliny, jeżeli jest potrzebne.

  • Zimowanie

Gdy jesienią będą już zapowiadane nocne przymrozki, należy przenieść bugenwillę do jasnego, chłodnego pomieszczenia, gdzie temperatura oscyluje w granicach 5-10 stopni Celsjusza. To jest właśnie najtrudniejsze w uprawie tej rośliny. W domu często jest dla niej za ciepło, za to niewielu z nas może jej zapewnić idealne, szklarniowe warunki.

Niektórzy stawiają ją przy oknie w nieogrzewanym garażu, niektórzy na nieogrzewanej klatce schodowej. Warto pomyśleć, czy ktoś ze znajomych mógłby nam pomóc w przezimowaniu tej pięknej rośliny, np. w pracy, na jakimś chłodnym korytarzu. Kupując wiosną piękną bugenwillę, zazwyczaj jednak o tym nie myślimy.

  • Rozmnażanie

Bugenwillę można rozmnożyć poprzez ukorzenienie półzdrewniałych pędów. W tym celu należy wczesną wiosną uciąć z rośliny matczynej około 10-cm pędy, zanurzyć w ukorzeniaczu i posadzić w wilgotnym podłożu. Następnie przechowuje się je w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, a gdy po 4-6 tygodniach się ukorzenią, przenosimy je do małych doniczek. Pozyskane w ten sposób rośliny powinny zakwitnąć po około 2-3 latach uprawy.

Zobacz więcej zdjęć
  • Szkodniki

Bugenwilla narażona jest na ataki szkodników takich jak:

  • mszyce
  • przędziorki
  • mączliki szklarniowe

Insekty te można zwalczyć dzięki regularnemu opryskiwaniu roślin naturalnymi lub chemicznymi preparatami.

Przeczytaj również: Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

Dlaczego bugenwilla nie kwitnie?

Główną przyczyną braku kwitnienia u bugenwilli jest nieodpowiednia pielęgnacja i brak odpowiedniego nasłonecznienia. Pamiętajmy, by w trakcie sezonu dokładnie tak samo, jak w przypadku innych roślin uprawianych na balkonach i tarasach, regularnie podlewać i nawozić bugenwillę.

Należy też znaleźć dla naszych okazów jak najlepsze miejsce. Powinno być ono słoneczne i osłonięte od wiatru. Idealnie byłoby postawić je przy nagrzewającym się murze od strony południowej. Jeżeli nasze rośliny będą miały dobre warunki uprawy i zaczną się rozrastać, należy zadbać o dodatkowe podpory dla nich, po których mogłyby się piąć. Zapewnienie roślinom starannej pielęgnacji i spełnienie ich wymagań stanowiskowych poskutkuje obfitym kwitnieniem.

Opracowanie: Aleksandra Góra

Przeczytaj również: Lilia azjatycka - jej kwiat mieni się kilkoma kolorami. Jak uprawiać lilię azjatycką w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.