Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Lawenda francuska – najpiękniejsza odmiana lawendy w ogrodzie. Sprawdź, jak o nią dbać

Lawenda francuska to ciekawa i bardzo oryginalna odmiana lawendy wyróżniająca się "skrzydełkowatymi" kwiatostanami. Wyjaśniamy, jakie wymagania ma lawenda francuska i jak ją uprawiać, by pięknie prezentowała się w ogrodzie.

Lawenda francuska – najpiękniejsza odmiana lawendy w ogrodzie. Sprawdź, jak o nią dbać
Lawenda francuska jest oryginalna, ale za to delikatna. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Lawenda francuska — charakterystyka

Lawenda francuska (Lavandula stoechas) nazywana także lawendą arabską lub lawendą czubatą to jedna z piękniejszych odmian lawendy, ale równocześnie najbardziej delikatna. Krzewinka ta pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i osiąga wysokość od 40 do 100 cm.

Lawenda francuska ma podobny pokrój do lawendy wąskolistnej, jednak cechą odróżniającą ją od wszystkich innych odmian są jej kwiaty. Rozwijają się one wiosną, na przełomie maja i czerwca oraz powtarzają kwitnienie jesienią, pod warunkiem, że zostaną prawidłowo przycięte. Kwiaty wyrastają ze szczytów pędów, tworząc kłosowatą główkę, zakończoną delikatnymi płatkami kwiatów, przypominającymi skrzydełka.

Czy lawenda francuska jest wieloletnia? Roślina ta ze względu na swoje śródziemnomorskie pochodzenie jest bardzo wrażliwa na mróz i w naszym kraju uchodzi za roślinę sezonową, ponieważ raczej nie przetrwa zimy w gruncie. Maksymalnie jest w stanie przetrwać spadek temperatury do -7 stopni. Można na zimę starać się zabezpieczyć ją przed przymrozkami, ale nie da nam to gwarancji, że roślina przetrwa. Można również spróbować przenieść krzewinki do pojemników i zimą przechowywać je w chłodnym pomieszczeniu.

Przeczytaj również: 6 najbardziej oryginalnych odmian magnolii do ogrodu. Ich kwiaty są zjawiskowe

Największym atutem lawendy francuskiej są jej "motylkowate" kwiaty. Fot. Pexels

Lawenda francuska — odmiany

W zależności od odmiany lawenda francuska występuje w kolorze fioletowym, purpurowym, różowym i białym. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne odmiany:

 • Giant Summer, Papilon - posiadają fioletowe trwałe kwiaty
 • Bella Rose - kwitnie na różowo
 • Snowman, Snow Bunny - te odmiany mają białe kwiaty i posadki
 • Bandera Purple, Castillano Violet - ciemnofioletowe kwiaty i różowe podsadki
 • Javelin blue, Madrid blue - te odmiany kwitną na niebiesko
 • Purple ribbon -  zakwita na purpurowo

Lawenda francuska — uprawa

Wywodząca się z ciepłego śródziemnomorskiego klimatu lawenda francuska jest delikatniejsza od klasycznych odmian, a co za tym idzie, ma nieco większe wymagania uprawowe. Poniżej wyjaśniamy, jak ją prawidłowo uprawiać:

 • Stanowisko

Aby zapewnić roślinie obfite kwitnienie, należy posadzić ją w nasłonecznionym, zacisznym i osłoniętym od wiatru stanowisku. Krzewinki poradzą sobie również w miejscach o delikatnym zacienieniu, jednak źle znoszą półcień i nie są w stanie rozkwitnąć w nim w całej okazałości. Najlepiej posadzić je w pobliżu ścian budynków lub ogrodzeń.

 • Gleba

Roślina preferuje podłoże przepuszczalne, lekko wilgotne o odczynie zasadowym lub obojętnym. Lepiej nie sadzić jej w miejscach, gdzie ziemia jest ciężka i gliniasta.

Roślina jest wrażliwsza na mróz niż klasyczne odmiany. Fot. Pexels

 • Siew, sadzenie i przesadzanie

Najlepsza pora na wysiew i sadzenie lawendy francuskiej to wiosna. Natomiast z przesadzaniem warto wstrzymać się do momentu, aż roślina przekwitnie. Lawendę francuską z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach, tworząc ozdobne kompozycje, jak również wysadzać do gruntu. W przypadku sadzenia roślin na rabatach zaleca się zachowanie odstępu 40 cm między sadzonkami.

 • Podlewanie

Krzewinki uprawiane w pojemnikach wymagają regularnego podlewania. Natomiast te uprawiane w gruncie radzą sobie bez dodatkowego nawadniania, pobierając wilgoć z gleby. Jeśli w sezonie letnim mamy do czynienia z długotrwałą suszą, wówczas warto dodatkowo je nawadniać, by uchronić je przed przesuszeniem.

 • Nawożenie

W okresie wiosenno-letnim zaleca się nawozić lawendę francuską raz na 2-3 tygodnie nawozem do roślin kwitnących. 

 • Przycinanie

Roślina do prawidłowego wzrostu i kwitnienia wymaga regularnego przycinania. W ciągu roku zabieg ten powinno się powtarzać dwukrotnie. Pierwsze cięcie należy wykonać po przekwitnięciu wiosennych kwiatów - pozwoli to roślinie po raz drugi zakwitnąć pod koniec lata. Natomiast drugie cięcie powtarzamy jesienią.

Przeczytaj również: Kiedy i jak przycinać lawendę po zimie? Zabieg, po którym roślina będzie bujnie kwitnąć

 • Choroby i szkodniki

Lawenda francuska źle reaguje zarówno na przesuszenie, jak i na nadmierną wilgoć, co znacznie pogarsza jej wygląd. Przesuszenie powoduje więdnięcie kwiatów, a przelanie pojawienie się chorób grzybowych. Głównym przeciwnikiem rośliny jest szara pleśń, która atakuje pędy. Można ją jednak zwalczyć stosując chemiczne opryski.

Warto unikać przesuszenia i przelania krzewinek lawendy francuskiej. Fot. Pexels

Lawenda francuska — zastosowanie w ogrodzie

Ze względu na to, że lawendę francuską z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach, najczęściej wykorzystuje się ją do dekorowania balkonów i tarasów. Jej piękny wygląd i zapach sprawiają, że warto posadzić ją wzdłuż chodnika prowadzącego do wejścia do domu czy w otoczeniu altanek. Można nią również obsadzać skalniaki i rabaty.

Kwiaty lawendy francuskiej można wykorzystywać jako kwiaty cięte do wazonów, jak również suszyć i tworzyć z nich suche bukiety.

Ta odmiana lawendy jest także miododajna oraz stosowana jako surowiec zielarski wykorzystywany m.in. w aromaterapii.

Lawenda francuska idealnie nadaje się do obsadzania rabat. Fot. Pexels

Przeczytaj również:

7 pomysłów na kompozycje z pelargoniami. Z jakimi kwiatami je łączyć?

Kiedy sadzić mieczyki?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.