Porady ogrodnicze

Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiaty cięte. Kiedy ścinać i jak pielęgnować?

Każdy pasjonat ogrodnictwa wie, jakie to uczucie, gdy chciałoby się zatrzymać urok kwitnących właśnie za oknem kwiatów na dłużej i móc cieszyć się ich pięknem we własnym domu. Właśnie dlatego często komponuje się bukiety z kwiatów ciętych. Są one naturalną i ekologiczną ozdobą, a jednocześnie tworzą w pomieszczeniach wyjątkową, letnią atmosferę. Dowiedz się, jakie kwiaty cięte będą najlepsze do wykonania pięknego i trwałego bukietu.

Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiaty cięte. Kiedy ścinać i jak pielęgnować?
Z ogrodu do wazonu. Jakie rośliny ogrodowe najlepiej wybrać na kwiaty cięte? Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Najlepsze kwiaty cięte do wazonu

Jakie gatunki sprawdzą się do wazonów? Można ich wymienić bardzo wiele.

  • Najbardziej popularnym i powszechnym kwiatem ciętym są róże wielkokwiatowe. Mimo że uznaje się je za symbol miłości i wierności, w wazonie postoją krótko, maksymalnie do 10 dni.

  • Dużo trwalszy gatunek kwiatów ciętych to złocienie, znane również jako chryzantemy. Po ścięciu mogą ładnie i okazale się prezentować nawet do miesiąca.

  • Podobnie do nich, w dobrej kondycji przez dłuższy czas (nawet do 3 tygodni) pozostaną astry chińskie, rudbekie, jeżówki purpurowe, mieczyki, goździki, nagietki oraz nachyłki.

  • Nieco ponad tydzień będą cieszyć oczy takie kwiaty jak cynie, astry nowoangielskie i nowobelgijskie, krokosmie, orliki, konwalie, dalie pompowe i tulipany.

  • W przypadku narcyzów, zawilca japońskiego, dalii kaktusowych lub groszku pachnącego czas świeżości w wazonie potrwa jeszcze krócej, niespełna kilka dni.
  • Istnieją również rośliny, które więdną kilka lub kilkanaście godzin po zerwaniu. Są to np. maki polne, nasturcje, maciejka, liliowce, fiołki pachnące.

Jaka pora dnia jest najlepsza do zbierania kwiatów ciętych?

Pora dnia nie jest obojętna, jeśli chcesz jak najdłużej utrzymać zerwane kwiaty w dobrej kondycji. W godzinach porannych roślina zawiera najwięcej niezbędnych substancji odżywczych, które zatrzymane wewnątrz pozwolą dłużej utrzymać jej świeżość. Dlatego też najlepszym momentem do zbierania kwiatów jest ranek lub wczesny wieczór.

Ważne również, by temperatura powietrza w czasie ścinania nie była zbyt wysoka. Gdy na zewnątrz jest gorąco, rośliny mogą okazać się przesuszone i osłabione, a to z pewnością doprowadzi do ich szybkiego zwiędnięcia.

Planując cięcie kwiatów, warto podlać je kilka godzin wcześniej, by dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych. Należy również unikać ścinania roślin w trakcie opadów deszczu lub zaraz po ich ustaniu.

W przypadku niektórych kwiatów moment ścięcia nie jest aż tak istotny, np. u gerbery. Istnieją też gatunki, dla których odpowiedni czas zerwania uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji. Ma to chociażby miejsce w przypadku goździków, które dobrze znoszą cięcie wieczorne. Sytuacja jest zupełnie odwrotna, jeśli pragnie się stworzyć bukiet z róż – one dużo lepiej utrzymają świeżość, gdy zostaną ścięte rano.

Przeczytaj również: Kosmos w ogrodzie. Kwitnie barwnie i obficie od lipca aż do pierwszych przymrozków

Kosmos kwiat w ogrodzie Chociaż kosmosy na długi czas odeszły w zapomnienie, obecnie wracają do łask. Fot.123RF.com

Jaki jest najlepszy sposób ścinania kwiatów?

Do cięcia kwiatów używa się ostrego noża lub sekatora. Należy pamiętać o wcześniejszej dezynfekcji narzędzia, co pozwoli uniknąć ewentualnego przeniesienia chorób z jednej rośliny na drugą. Aby zapewnić ściętym pędom możliwość łatwego pobierania wody z naczynia, trzeba ucinać je tuż nad samym węzłem.

Podczas cięcia kwiatów nie powinno się zapominać o tym, że wybranie odpowiedniej fazy rozwoju ściętej rośliny ma ogromny wpływ na jej późniejszą trwałość. W tym kontekście znaczenie mają gatunek, odmiana, pora roku i warunki, w jakich kwiaty były uprawiane.

Niektóre z nich lepiej zachowają świeżość, jeśli w momencie ścięcia będą w fazie lekko zabarwionego, ale nie rozwiniętego do końca pąka, jak np. róże, piwonie czy tulipany. Dla konwalii lub mieczyków bardziej odpowiednią chwilą do ścięcia będzie czas, kiedy mają widocznych już kilka pąków. Natomiast rośliny takie jak dalie czy astry najdłużej pozostaną w dobrej kondycji, gdy zbierzesz je w pełnym rozkwicie.

Jakie rośliny ogrodowe wybrać na kwiaty cięte? Jakie rośliny ogrodowe wybrać na kwiaty cięte? Fot.123RF.com

Jak przechowywać kwiaty cięte?

Na trwałość kwiatów ciętych wpływa wiele czynników i nie chodzi tylko o dobranie odpowiedniej pory cięcia do ich gatunku, ale również o prawidłowe przechowywanie. Pędy roślin po obcięciu pozbawione są aktywnego dostępu do substancji naturalnie przedłużających ich trwałość, takich jak woda, minerały oraz substancje endogenne. Wszystkie te związki po oddzieleniu pędu i kwiatu od rośliny macierzystej są bardzo szybko zużywane. Następuje wówczas wzmożona synteza gazowego hormonu roślinnego, czyli etylenu. Proces ten znacząco skraca trwałość kwiatów i skutkuje przyspieszeniem ich starzenia się, co bezpośrednio powoduje więdnięcie i odbiera roślinom estetyczny wygląd.

Istnieje kilka sposobów na opóźnienie zachodzących po ścięciu kwiatów procesów i wydłużenie ich trwałości. Dla utrzymania dobrej jakości roślin należy od razu po zerwaniu umieścić je w wazonie z wodą lub roztworem preparatów wpływających na przedłużenie ich świeżości.

W tym przypadku najlepiej sprawdzi się woda demineralizowana lub destylowana, ewentualnie można użyć również zwykłej wody przegotowanej i przestudzonej do temperatury pokojowej. Nie zaleca się pobierania kranówki, ze względu na dużą zawartość chloru, fluoru oraz soli mineralnych.

Trwałość kwiatów mogą również zwiększyć dostępne powszechnie w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych specjalne odżywki. Dobrze sprawdzą się również domowe sposoby z wykorzystaniem octu winnego i cukru lub kwasku cytrynowego, w celu zakwaszenia wody. Aby odświeżyć kwiaty, można podcinać ich końce znajdujące się pod wodą.

Kolejna zasada mająca na celu utrzymanie kwiatów w jak najlepszej kondycji przez długi czas mówi o przechowywaniu ich w odpowiednich warunkach cieplnych. Kwiaty cięte szybko tracą swój estetyczny wygląd, gdy stoją w miejscach nasłonecznionych. Wysoka temperatura w połączeniu z niską wilgotnością powietrza znacząco skraca ich trwałość. Bukiety ustawione w miejscu chłodnym, lekko zacienionym i przewiewnym na długo zachowają ich świeżość.

Jak przechowywać kwiaty ciete? Jak dbać o cięte kwiaty, aby długo utrzymały świeżość? Podpowiadamy! Fot. freepik.com

Jak wydłużyć trwałość kwiatów ciętych?

Aby nieco przedłużyć żywot kwiatów ciętych, można stosować różne metody. Sposób postępowania jest zależny od gatunku, z jakim akurat masz styczność.

W przypadku róż najbardziej istotne w walce o ich trwałość jest odpowiednie podcięcie końcówek ostrym nożykiem pod kątem 45 stopni. Ważne, by nie zgnieść i nie uszkodzić łodyg, bo może to skutkować odwrotnym efektem do zamierzonego. Następnie kwiaty można umieścić w wazonie, odrywając wcześniej czerwone szczytowe pędy znajdujące się przy liściach. Jeśli pojawią się zgniłe lub zepsute płatki, również lepiej się ich pozbyć. Do wody warto dodać odrobinę uzdatniacza lub wybielacza, co sprawi, że dłużej pozostanie świeża i jednocześnie wydłuży czas świeżości róż.

W przypadku narcyzów końcówki łodyg również trzeba podciąć, a następnie zanurzyć na jakiś czas w wodzie o temperaturze pokojowej. Zabieg ten ma zlikwidować nadmiar znajdującego się na końcach śluzu. Następnie powinno się umieścić kwiaty w wazonie z wodą.

Wybierając odpowiednie tulipany do ozdoby stołu, warto ściąć te, których pąki są lekko zwinięte, ale jednocześnie ładnie wybarwione. Tego rodzaju kwiaty najdłużej zachowują świeżość, a przy tym ładnie rozkwitną.

Lekko zwiędniętym daliom doskonale przywraca świeżość krótkie zamoczenie ich łodyg w gorącej wodzie, a następnie w occie. Ta krótka kąpiel przywróci im ładny wygląd. Irysy podobnie warto zanurzyć na około 4 minuty we wrzątku, aby przywrócić im dawną świetność.

Reasumując, na to, jak dana roślina będzie prezentowała się po ścięciu, wpływa wiele czynników. Najważniejszym z nich jest dobór odpowiedniej metody do danego gatunku rośliny. Dzięki znajomości podstawowych zasad ścinania roślin, na długo można zachować ich świeżość i cieszyć się wspaniałą, naturalną ozdobą.

Przeczytaj również: Tak przedłużysz trwałość kwiatów ciętych. Te sposoby są niezawodne

Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych? Sekret długo utrzymujących się kwiatów? Wrzuć do wazonu jednogroszówkę! Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.