Spis treści:
- Berberysy - charakterystyka
- Odmiany berberysów - jakie są najpopularniejsze?
- Jak rozmnażać berberysy?
- Problemy z rozmnażaniem berberysów - z czego wynikają?
Berberysy - charakterystyka
Berberysy, łac. Berberis, są rozpowszechnione w umiarkowanej strefie klimatycznej na półkuli północnej. To sprawia, że dobrze sobie radzą w polskich warunkach i nie przemarzają nawet podczas bardzo niskich temperatur.
W zależności od gatunku krzewy mogą mieć od 1 do nawet 9 metrów wysokości. Większość roślin, które nie są formowane, osiąga do 5 metrów wysokości.
Berberysy można dość łatwo rozpoznać po ich typowych cechach.
- Pędy są pokryte cierniami, które mogą mieć nawet do 4 cm długości.
- Ciernie to zmodyfikowane liście długopędów. Oprócz nich na gałązkach wyrastają liście asymilacyjne, które są skupione w pęczki. Mogą mieć różny kształt od okrągłego, przez eliptyczny, aż po równowąski.
- Berberysy mogą zrzucać liście, ale także zachowywać je przez całą zimę. Zimozielone odmiany łatwo rozpoznać po tym, że zielone części roślin są skórzaste i dość sztywne.
- Krzewy mogą wytwarzać jagody. Zazwyczaj są czerwone, ale istnieją odmiany granatowe i czarne.
Berberysy są niemile widziane przez rolników, którzy uprawiają zboża. Te krzewy są żywicielami rdzy źdźbłowej, która powoduje znaczne straty plonów.
Przeczytaj również: To najpiękniejsze odmiany berberysów. Warto mieć je w swoim ogrodzie
Berberysy to bardzo kolorowe i uniwersalne krzewy. Fot. 123RF/PICSEL
Odmiany berberysów — jakie są najpopularniejsze?
Berberysy świetnie się sprawdzają do urozmaicenia rabat, oddzielenia przestrzeni w ogrodzie, a także jako alternatywa dla ogrodzenia. Nic dziwnego. Występują w wielu kolorach, można je łatwo formować i zmieniać ich kształt. Wśród najbardziej popularnych odmian można wymienić:
- berberys Thunberga Green Cloud - ma płasko-kulisty pokrój. Dorasta do 60 cm wysokości i ok. 120 cm szerokości. Wytwarza zielone, drobne liście. Jesienią zmieniają kolor na ogniście czerwony. Pięknie komponuje się z jesiennymi hortensjami i trawami;
- berberys Chopina Mazurek - polska odmiana krzewu, która osiąga do 1,5-2 metry wysokości i tyle samo szerokości. Ma bardzo rozłożysty pokrój i przeciętne tempo wzrostu. Tworzy duże 9 cm liście o lekko ząbkowanych brzegach. Wiosną mają czerwonawy kolor, a jesienią intensywnie szkarłatny. Dodatkową ozdobą tego krzewu są czerwone, podłużne owoce;
- berberys Fricarta Telstar - zimozielona odmiana, który ma rozłożysty pokrój do 1,5 m wysokości. Liście są błyszczące i ciemnozielone u góry oraz jasnoszare od spodu. Na początku sezonu wegetacyjnego na krzewie pojawiają się żółte, drobne kwiaty.
Większość berberysów, zwłaszcza duże okazy, można sadzić pojedynczo na rabacie. Ze względu na imponujące wymiary z daleka przyciągną wzrok. Mniejsze odmiany warto umieszczać w gruncie, najlepiej w grupach np. po 3 lub 5 sztuk. W ten sposób powstanie duża jednolita „plama”, która będzie stanowić niezwykłe tło dla pozostałych roślin.
Przeczytaj również: Idealny za żywopłoty berberys czerwony. Jak go przycinać i pielęgnować?
Jak rozmnażać berberysy?
Aby kompleksowo urządzić ogród, potrzeba wiele roślin. Niestety mogą ono sporo kosztować, co może uszczupli budżet. Aby nieco zaoszczędzić, warto pomyśleć o rozmnożeniu berberysów, które masz już w ogrodzie. Oto cztery sprawdzone sposoby.
Rozmnażanie berberysów z nasion
Większość berberysów kwitnie i zawiązuje pestkowe owoce. Dzięki temu można z łatwością rozmnożyć te krzewy z nasion. Aby uzyskać materiał siewny, poczekaj, aż owoce dojrzeją. Potem trzeba je zebrać, wyjąć miąższ, opłukać nasiona i wysuszyć je. Gdy będą gotowe:
- przygotuj miejsce na rabacie - oczyść wybrany obszar z chwastów i spulchnij podłoże. Możesz dodać nieco kompostu, jeśli ziemia jest bardzo zbita;
- umieść nasiona na głębokości ok. 3 cm - tyle wystarczy, aby miały ciepło i mogły swobodnie kiełkować;
- oznacz miejsce wysiewu tabliczką lub kamieniami - dzięki temu wiosną będziesz wiedzieć, gdzie szukać swoich sadzonek. Nie rezygnuj z tego kroku! Pamięć jest bardzo zawodna;
- przykryj nasiona trocinami i świerkowymi gałęziami. Taka ściółka pomoże utrzymać wilgotną i ciepłą glebę. Dzięki temu znacznie zwiększysz szanse na to, że krzewy wykiełkują;
Pamiętaj, że nasiona berberysu muszą przeżyć zimę. Dlatego nie można ich siać np. do donic i trzymać w domu.
Rozmnażanie z sadzonek pędowych
Jeśli nie chcesz czekać, aż berberysy wypuszczą pędy, zdecyduj się na bardziej praktyczną metodę ukorzeniania z sadzonek pędowych. Do uzyskania nowych roślin potrzebujesz jednorocznych pędów o długości 15-20 cm z 4-5 międzywęźlami. Należy je pozyskać z bocznych pędów w lipcu. Następnie:
- oberwij dolne liście,
- zanurz starszą część pędów w ukorzeniaczu,
- umieść gałązki w pojemniku lub dołku wypełnionym torfem i piaskiem.
Tak przygotowane sadzonki trzeba regularnie podlewać. Następnego roku powinny się pojawić nowe przyrosty. Wtedy można przesadzić rośliny do większych doniczek lub poczekać do jesieni i umieścić je w gruncie na miejscach stałych.
Rozmnażanie berberysów przez odkłady
Nie masz czasu na przygotowywanie pędów do doniczek? Nic straconego! Wiosną, gdy ziemia lekko przemarznie i przestanie być bardzo mokra, wybierz jednoroczne, boczne, zdrowe pędy. Następnie ugnij je lekko do ziemi i w miejscu, gdzie dotykają podłoża, wykop rowek mający głębokość 15-20 cm. Następnie ułóż wybrane gałązki w stworzonych szczelinach, przymocuj je za pomocą metalowych haczyków i przysyp podłożem.
Takie rośliny trzeba regularnie podlewać, aby miejsca ukorzeniania się pędów nie wyschły. Jesienią należy odciąć gałązki od matecznego krzewu i delikatnie wykopać razem z korzeniami. Na koniec wystarczy przenieść nowe sadzonki na wybrane miejsce.
Ukorzenianie berberysów w ten sposób daje gwarancję, że nowe rośliny w 100% powtórzą cechy "matki".
Rozmnażanie berberysów przez podział
W przypadku dużych krzewów można pokusić się o rozmnażanie berberysów przez podział. W tym celu trzeba wykopać roślinę, a następnie delikatnie przeciąć jej bryłę korzeniową na pół. Takie sadzonki należy od razu umieścić w ziemi, aby nie wyschły oraz bardzo intensywnie podlać.
Przeczytaj również: Nawożenie berberysów jesienią. Czym je nawozić i kiedy?
Problemy z rozmnażaniem berberysów — z czego wynikają?
Rozmnażanie berberysów jest dość proste, zatem nie powinno sprawiać większych kłopotów. Jednak czasami pojawiają się problemy z:
- gniciem pędów — zazwyczaj tak się dzieje, jeśli sadzonki są zbyt często podlewane lub są umieszczone w miejscu, gdzie często stoi woda. W takich warunkach szybko zaczynają się rozmnażać grzyby, które powodują gnicie;
- rozwojem korzeni — brak bryły korzeniowej może wynikać z niewłaściwego przygotowania pędu do ukorzeniania. Powinien mieć min. 4-5 międzyzwęźla, bo to z nich wyrastają nowe korzenie. Bez nich nie ma szans na pozyskanie nowych sadzonek.
Warto pamiętać, że krzew na ukorzenienie się potrzebuje sporo czasu. Zatem jeśli tego lata przygotujesz sadzonki, gotowe rośliny otrzymasz dopiero w następnym roku jesienią!
Rozmnażanie berberysów to świetny sposób na pozyskanie darmowych krzewów do ogrodu. Przekonaj się, jakie to proste.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak przycinać brzoskwinie, by dorodnie owocowały? Ważny jest termin i technika
Przycinanie winogron krok po kroku. Dlaczego letnie cięcie winogron jest ważne?
Pigwa bywa nazywana polską cytryną. Jakie ma właściwości? na INTERIA.TV.