Spis treści:
- Jak przygotować podłoże do sadzenia roślin cebulowych?
- Terminy sadzenia kwiatów cebulowych
- Kalendarz sadzenia cebulek kwiatowych – późne lato i jesień
- Kalendarz sadzenia roślin cebulowych – wiosna
- Jak dobrze posadzić rośliny cebulowe?
Jak przygotować podłoże do sadzenia roślin cebulowych?
Pierwszym krokiem w stronę zachwycających roślin cebulowych w ogrodzie jest odpowiednie dostosowanie miejsca, w którym zostaną posadzone. Jak przygotować podłoże do sadzenia roślin cebulowych? Zacznij od usunięcia chwastów. Niestety nie ma na to lepszego sposobu niż mechaniczne usuwanie ich – musisz więc poświęcić nieco czasu, by oczyścić glebę z nieproszonych gości.
Kolejnym krokiem powinno być przekopanie ziemi na głębokość około 30 centymetrów i wyrównanie terenu. W poprawie struktury podłoża pomoże kompost, nawóz wieloskładnikowy lub odkwaszony torf. Najlepszym momentem na przygotowanie gleby pod cebulki kwiatowe będą 2–3 tygodnie przed ich sadzeniem.
Przeczytaj również: Rośliny cebulowe, które same się rozmnażają. Lista polecanych gatunków
Terminy sadzenia kwiatów cebulowych
Po przygotowaniu podłoża istotną kwestią są również terminy sadzenia kwiatów cebulowych. Idealnym momentem na te zabiegi jest końcówka lata oraz jesień.
Terminy mogą się różnić w zależności od poszczególnych gatunków, a także warunków atmosferycznych. W przypadku ciepłej i słonecznej jesieni możesz zrobić to nieco później. Nie należy jednak czekać zbyt długo, bo cebulki powinny się ukorzenić przed zimą. Najlepiej nie czekać do ostatniego momentu. Jak wyglądają terminy sadzenia kwiatów cebulowych w zależności od popularnych gatunków?
Hiacynty, czyli lubiane i efektowne rośliny w ogrodzie uprawiane w skrzynkach, doniczkach i na rabatach, powinny być wysadzane od połowy września do połowy października. W podobnym terminie wysadza się tulipany, nieco wcześniej narcyzy, a tuż po narcyzach przychodzi czas na krokusy oraz szafirki.
Przełom września i października to odpowiedni moment na wysadzanie również przebiśniegów. Poniżej znajdziesz więcej przydatnych informacji na temat kalendarza sadzenia roślin cebulowych późnym latem i jesienią oraz kalendarz sadzenia cebulek wiosną.
Hiacynty można wysadzać już od połowy września. Fot. coramueller/CanvaPro
Kalendarz sadzenia cebulek kwiatowych – późne lato i jesień
Kalendarz sadzenia roślin cebulowych późnym latem i jesienią otwiera krokus oraz zimowit, dla których czas sadzenia przypada od sierpnia do pierwszych dni października. Cebulki należy umieszczać na głębokość 5 centymetrów. Momentem na wykopywanie tych roślin jest natomiast czerwiec oraz lipiec.
Wrzesień to z kolei doskonały moment na sadzenie przebiśniegów. Roślinę należy umieszczać w ziemi na głębokość 4–5 centymetrów. Termin wykopywania cebul przebiśniegów to natomiast lipiec. Sierpień lub wrzesień to także moment na sadzenie szachownicy. Cebule należy umieszczać w ziemi na głębokość 15–20 centymetrów.
We wrześniu przychodzi idealny moment na sadzenie hiacyntów (ich wykopywanie powinno przypadać na czerwiec–lipiec). Idealną głębokością dla tych cebul jest od 8 do 15 centymetrów. We wrześniu należy sadzić również narcyzy, na podobną głębokość jak hiacynty.
Przełom września i października to odpowiedni moment na sadzenie tulipanów, które należy umieszczać w ziemi na głębokość 8–12 centymetrów. W podobnym terminie sadzi się cebulice, ale nieco płycej niż tulipany – wystarczające dla nich będzie 7–8 centymetrów. Na koniec zostaw sobie czosnek – termin jego wysadzania przypada na październik. Cebule czosnku ozdobnego należy umieszczać w ziemi na głębokość 15 centymetrów.
Przeczytaj również: Rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Jakie wybrać, kiedy i jak sadzić?
Kalendarz sadzenia roślin cebulowych – wiosna
Jakie rośliny cebulowe mogą poczekać do wiosny z nasadzeniem? Pierwsze po zimowej przerwie powinny być krokosmie, na które czas przychodzi już w połowie kwietnia. Głębokość ich nasadzenia to 6–8 centymetrów.
Następne w kolejce są mieczyki, lilie oraz błonczatki – odpowiednim terminem ich nasadzenia jest przełom kwietnia oraz maja. Mieczyki oraz błonczatki należy umieszczać w ziemi na głębokość około 10 centymetrów, lilie nieco głębiej, bo na 10–15 centymetrów. Ostatnie w kolejce są pacioreczniki, które dobrze jest zasadzić w połowie maja na głębokość 5 centymetrów.
Tulipany należy umieszczać w ziemi na głębokości od 8 do 12 cm. Fot. AtWaG/Tingting/wuCanvaPro
Jak dobrze posadzić rośliny cebulowe?
Ostatnią kwestią pozostaje pytanie, jak dobrze posadzić rośliny cebulowe? Głębokość sadzenia zależy od rośliny, a w powyższym kalendarzu znajdziesz podpowiedzi dla każdej z omówionych cebul.
A co, jeśli nie masz pewności? Przydatna wówczas okaże się zasada, by głębokość sadzenia cebul odpowiadała ich trzykrotnej wysokości. W przypadku cebul o wysokości 3 centymetrów należy zasadzić je na głębokość około 8–10 cm. W lżejszym podłożu sadzenie powinno być głębsze niż w ciężkim.
Ważnym zagadnieniem jest także odpowiedni rozstaw cebulek. Niewielkie kwiaty cebulowe powinny być sadzone w odległości 3–7 centymetrów, natomiast dużym lepiej jest dać więcej przestrzeni – około 10–20 centymetrów. Czosnek olbrzymi może potrzebować nawet 30-centymetrowego dystansu.
Warto mieć też na uwadze, że rośliny cebulowe najpiękniej wyglądają w grupach – możesz więc pokusić się o nawet kilkanaście sztuk na jednej rabacie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czy cebulki kwiatowe posadzone jesienią trzeba okrywać? Zabezpieczanie roślin cebulowych na zimę
Zimowit jesienny – piękny, ale niebezpieczny. Gdzie najlepiej sadzić i jak pielęgnować?