Porady ogrodnicze

Jak głęboko sadzić tulipany do gruntu? Sposoby na sadzenie tulipanów

O sadzenie tulipanów należy zadbać już jesienią, dzięki temu będą zdobiły nasze ogrody wraz z nadejściem wiosny. Jak głęboko umieścić cebulki w ziemi, by pięknie kwitły? Kiedy sadzić tulipany? Przestrzegaj kilku podstawowych zasad, a wiosną będziesz cieszyć się urzekającym kwitnieniem tych kwiatów.  

Jak głęboko sadzić tulipany do gruntu? Sposoby na sadzenie tulipanów
Dowiedz się, jak i kiedy sadzić tulipany, aby na wiosnę cieszyły oko swoimi pięknymi kwiatami. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Kiedy sadzimy tulipany?

Tulipany to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów, które zachwycają swoimi kolorami i zjawiskowym kwitnieniem. Ich uprawa jest dość prosta, dlatego z tym zadaniem poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Aby te wiosenne kwiaty pięknie kwitły, powinny być odpowiednio posadzone. Kiedy sadzimy tulipany? Najbardziej optymalnym terminem jest okres od połowy września do końca października, dzięki czemu cebulki zdążą się ukorzenić przed rozpoczęciem zimy. Można również zaryzykować i wsadzić rośliny do gruntu nawet w listopadzie, pod warunkiem, że pogoda na to pozwala.

Cebulki posadzone na jesień są mniej podatne na choroby i przed zimą zdążą się ukorzenić. To sprawia, że wiosną będą cieszyć oko swoimi pięknymi kwiatami. Zdecydowanie należy unikać sadzenia tulipanów wiosną, ponieważ przebywanie w chłodnych warunkach jest czynnikiem niezbędnym do pobudzenia roślin do kwitnienia. Takie sadzenie uniemożliwi cebulkom dobre ukorzenie się, a bez zimna tulipany nie zakwitną.   

sadzenie tulipanów Optymalnym terminem na sadzenie tulipanów jest wrzesień i pierwsza połowa października. Fot.123RF.com

Jak głęboko sadzić tulipany do gruntu?      

To pytanie zadaje sobie wiele ogrodników. Przyjmuje się, że cebulki tulipanów sadzi się na głębokość będącą trzykrotnością ich wysokości. Zazwyczaj jest to około 10-15 cm. Zasada jest prosta – im większa cebula, tym większa głębokość. Na facebookowym fanpage'u ogrodniczym jeden z użytkowników zadał pytanie – jak głęboko sadzi się cebulki tulipanów? W komentarzach pod wpisem rozpoczęła się dyskusja. Większość ogrodników stosuje zasadę, że tulipany sadzi się na głębokości trzykrotnie większej niż wysokość cebul. Z kolei posadzone za płytko mogą nie przetrwać chłodu i zimy, a także będą bardziej podatne na rozmaite choroby grzybowe.    

– Trzeba pamiętać, żeby nie sadzić za głęboko. Ja posadziłam z kolei głębiej i kwitną strasznie słabo – skomentowała jedna z użytkowniczek.

Warto również zaznaczyć, że głębokość sadzenia tulipanów zależy od tego, w jakiej głębie chcemy je posadzić. W glebach lekkich dołek powinien mieć trzykrotną wysokość cebulki, a w glebach ciężkich – dwukrotną.

– Na glebach lekkich dołki powinny być na głębokość dłoni. Na glebach cięższych nie płytsze niż od połowy dłoni do końca palców – dodał inny użytkownik.      

Sposoby na sadzenie tulipanów

Okazuje się, że cebulki tulipanów można posadzić w … wytłaczankach po jajkach. Jest to prosty sposób, który pozwala chronić rośliny przed różnymi szkodnikami. Dzięki temu uzyskasz też równą, usystematyzowaną rabatę. Wystarczy włożyć cebulki do miejsc po jajkach, a następnie całość umieścić w wykopanym wcześniej dołku (na głębokości ok. 10 cm) i zasypać ziemią. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wiosną tulipany bajecznie rozkwitną.

Źródło: deccoria.pl    

Przeczytaj również:

Przesadzanie lilii. Pamiętaj o metodzie 2-3, a doczekasz się w ogrodzie pięknych okazów

Jakie rośliny cebulowe i kłącza trzeba wykopać we wrześniu? Przeczytaj, zanim się za to zabierzesz

Aksamitki po sezonie. Nie wyrzucaj po przekwitnięciu, wykorzystaj w ogrodzie

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak głęboko sadzić tulipany do gruntu? Sposoby na sadzenie tulipanów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.