Porady ogrodnicze

Zwalcza mszyce, tarczniki i choroby grzybowe. Oprysk zrobisz z dwóch składników

W ogrodnictwie coraz częściej sięga się po ekologiczne środki na choroby i szkodniki. Nikt nie chce przecież, by w jego ogrodzie – szczególnie na roślinach jadalnych – był stosowany nadmiar chemii. Jeśli i ty szukasz środków przyjaznych dla zdrowia i planety, poznaj efekty zwykłego szarego mydła. Świetnie radzi sobie z mszycami, ale nie tylko! 

Zwalcza mszyce, tarczniki i choroby grzybowe. Oprysk zrobisz z dwóch składników
Szare mydło to substancja o wszechstronnych zastosowaniach w ogrodzie Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Czym jest szare mydło i dlaczego jest skuteczne? 

Szare mydło na początku było mydłem potasowym i to właśnie ten typ jest najbardziej skuteczny w ogrodzie. Dziś najczęściej stosowane w kosmetyce szare mydła są standardowymi mydłami sodowymi. Dlaczego takie znaczenie ma, jaki rodzaj szarego mydła wybierzesz? 

Mydło potasowe to mieszanina soli potasu z innymi składnikami (m.in. gliceryną, chlorkiem sodu). Takie połączenie jest naturalne, nie zawiera barwników ani sztucznych aromatów, a także skutecznie działa. Dzięki zawartości soli potasowych jego konsystencja – szczególnie pod wpływem wody – różni się od mydeł kosmetycznych. Mydło jest miękkie i łatwo rozpuszczalne, dlatego tworzy z wodą emulsję odpowiednią do użycia przykładowo właśnie w ogrodzie. 

Do czego można wykorzystać szare mydło w ogrodnictwie? 

Obecnie po szare mydło sięgają przede wszystkim przeciwnicy chemii, którym zależy, by dbanie o ogród było jak najbardziej naturalne. Nic dziwnego – wykorzystanie tej substancji jest ekologiczne, zdrowe dla ludzi i planety, a przy tym bardzo tanie. 

Szare mydło w ogrodnictwie było stosowane już na początku XX wieku. Wówczas charakteryzowało się jeszcze większą skutecznością. Szkodniki nie były bowiem tak odporne, jak dziś i nie miały wykształconych mechanizmów obronnych przeciwko składnikom preparatów chemicznych. W dzisiejszych czasach jednak stosowanie oprysków z tej substancji także przynosi zamierzone efekty. 

W ogrodzie szare mydło możesz wykorzystać przede wszystkim do: 

 • eliminacji szkodników, 
 • walki z chorobami roślin, 
 • czyszczenia narzędzi ogrodniczych, 
 • zwiększenia skuteczności gnojówek i naturalnych nawozów, 
 • odstraszania saren. 

Do czego nie wykorzystywać szarego mydła w ogrodnictwie? 

W przypadku walki ze szkodnikami istotne są przede wszystkim zawarte w szarym mydle kwasy tłuszczowe. Pamiętaj, że mogą szkodzić one nie tylko owadom, których chcesz się pozbyć. Dodatkowo mogą ucierpieć pożyteczne stworzenia. W czasie wykonywania oprysków uważaj więc, by nie stosować mydła tam, gdzie nie jest to niezbędnie konieczne. Unikaj również opryskiwania w czasie, gdy widzisz latające pszczoły. 

Nie opryskuj ponadto roślin, które dopiero zostały posadzone – czyli świeżych sadzonek. Błędem jest ponadto pryskanie na kwiaty, które są niezwykle delikatne i mogłyby ulec zniszczeniu pod wpływem jakichkolwiek środków, również tych naturalnych. Najlepiej unikaj stosowania tej substancji na roślinach, które mają aktualnie pąki bądź kwitną. 

Pamiętaj dodatkowo, by nie stosować zwykłego białego mydła kosmetycznego lub popularnych obecnie mydeł, które są szarymi tylko z nazwy (czyli są sodowe, nie potasowe). Zawarte w nich substancje mogą niekorzystnie wpłynąć na rośliny w twoim ogrodzie. 

Opryski z szarego mydła zwalczają choroby i szkodniki Fot. 123RF/PICSEL

Jak zrobić preparat na opryski z szarego mydła? 

Zrobienie preparatu z szarego mydła jest bardzo proste i wymaga jedynie chwili. Najlepsze proporcje to 10-30 g mydła na 1 l czystej wody. Ilość rozpuszczanej substancji w obrębie tej gramatury może się różnić w zależności od tego, do czego potrzebujesz emulsji.  

Najlepiej zastosować wodę miękką (może być deszczówka, by było jeszcze bardziej ekologicznie i naturalnie). By stworzenie preparatu było łatwiejsze, możesz zetrzeć mydło na tarce albo lekko podgrzać wodę. Następnie wystarczy przelać tak powstałą zawiesinę do butelki ze spryskiwaczem. 

Opryski z szarego mydła na mszyce i inne szkodniki 

Zastosowanie oprysku pomaga w walce m.in. z: 

 • mszycami, 
 • przędziorkami, 
 • gąsienicami, 
 • wełnowcami, 
 • misecznikami, 
 • skoczkami, 
 • tarcznikami, 
 • wciornastkami. 

Przygotowanym z szarego mydła i wody roztworem należy spryskać rośliny ze szkodnikami, pamiętając, by nie robić tego w trakcie kwitnienia i na świeżo posadzonych okazach. 

Usuwanie szkodników – szare mydło z dodatkami 

Jeśli szkodników jest szczególnie dużo, możesz dodatkowo do wody z mydłem dodać spirytusu (30 ml na 1 l). Innym dodatkiem jest czosnek – w tym przypadku wystarczy 15 g czosnku zalać kilkoma łyżkami wody i zamknąć na 2-3 dni w słoiku. Po tym czasie należy wymieszać z roztworem wody z mydłem (podana ilość czosnku wystarczy na 1 l) i przelać przez sitko. Czosnek odstraszy dodatkowo mrówki czy ślimaki. 

Walka ze szkodnikami jest również możliwa z zastosowaniem piany z szarego mydła (możesz ubić ją, np. potrząsając słoikiem czy butelką). Piankę wystarczy nanosić pędzlem lub gąbką, można ponadto przemywać liście. 

Opryski z szarego mydła na choroby roślin 

Szare mydło jest równie skuteczne w walce z chorobami, szczególnie grzybowymi. W tym przypadku także stosuje się oprysk na liście, jednak warto pamiętać o mniejszym stężeniu preparatu. Wykorzystuje się najniższą ilość, czyli ok. 10 g mydła (lub nawet mniej) na 1 l wody. Podobnie jak w przypadku opryskiwania mszyc i innych szkodników – także choroby zwalczane są dzięki kwasom tłuszczowym. Nie należy opryskiwać kwiatów i pąków, a liście, pędy i łodygę. 

Szare mydło do dezynfekcji korzeni 

Jeżeli na korzeniach twoich roślin pojawiła się pleśń lub gdy to właśnie tam jest najwięcej szkodników, możesz rozwór szarego mydła wykorzystać do ich usunięcia. Wystarczy wyjąć roślinę z doniczki czy jej standardowego miejsca w gruncie, a następnie polać korzenie.  

Dobrym sposobem jest też zastosowanie ok. 20-minutowej kąpieli (zanurzenie bryły korzeniowej w roztworze wody z mydłem, najlepiej ok. 20-30 g na 1 l). Bardzo często taki zabieg wykonuje się w trakcie przesadzania roślin. 

Pamiętaj jednak, by później umieścić swoje okazy w czystych doniczkach i świeżej ziemi. Jedynie wtedy zabieg naprawdę będzie miał sens. Możesz dodatkowo szarym mydłem przemyć sam pojemnik.  

Szare mydło jako składnik naturalnych nawozów 

Szare mydło poprawia przyczepność różnych składników i wydłuża ich działanie. Świetnie sprawdzi się zatem jako dodatek do ekologicznych nawozów, takich jak wywary i gnojówki z chwastów czy ziół (np. z pokrzywy, czystka, wrotyczu, skrzypu). Dzięki zawartości szarego mydła będą po prostu dłużej trzymać się na roślinie. W tym przypadku warto wykorzystać ok. 10 g mydła na 1 l. 

Szare mydło do mycia i czyszczenia 

Szare mydło jest świetnym preparatem do mycia – usuwa brud i osady, a przy tym jest bezpieczne dla skóry i środowiska. Dobrze sprawdza się zatem do czyszczenia narzędzi ogrodowych, doniczek i pojemników, podstawek, okien w szklarni i wszystkich tych przestrzeni i elementów, które mają kontakt z roślinami. 

Chcesz, by walka ze szkodnikami i chorobami była bardziej ekologiczna? Wybierz szare mydło. Ta substancja świetnie sprawdzi się w twoim ogrodzie jako naturalny odstraszacz, a dodatkowo kosztuje tylko kilka złotych. Szare mydło przyda się też do pomocy przy czyszczeniu sprzętów i jako składnik naturalnych nawozów. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zwalcza mszyce, tarczniki i choroby grzybowe. Oprysk zrobisz z dwóch składników"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.