Porady ogrodnicze

Poskrzypka – groźny szkodnik lilii i roślin cebulowych. Jak go zwalczać?

Lilie to piękne kwiaty, które niekiedy są jednak atakowane przez niebezpieczne szkodniki. Jeden z nich to poskrzypka liliowa o charakterystycznym, intensywnie czerwonym zabarwieniu. Potrafi ona wyrządzić poważne szkody na liściach i pąkach kwiatowych. Jak walczyć z poskrzypką liliową? Jak zapobiegać jej wystąpieniu?

Poskrzypka – groźny szkodnik lilii i roślin cebulowych. Jak go zwalczać?
Poskprzypka niszczy lilie i rośliny cebulowe. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Poskrzypka liliowa – co to za szkodnik

Czerwone robaki na liliach to właśnie poskrzypka liliowa. Mierzą one od 6 do 8 mm długości, są podłużne i cechują się bardzo wyrazistym kolorem. Poskrzypka żywi się liśćmi lilii, wyżerając w nich duże dziury. Z czasem kwiat staje się bardzo oszpecony i niezwykle słaby. Powoduje to szereg kolejnych problemów, takich jak np. podatność na występowanie innych chorób.

Poskrzypka jest bliskim kuzynem stonki. Trudno ją zwalczyć, jednak jest to niezwykle istotne, by nie zaatakowała również innych roślin cebulowych w twoim ogrodzie. Owad ten wydaje również charakterystyczny dźwięk, który przypomina skrzypienie. Ma on na celu odstraszanie innych gatunków, dlatego podczas zbierania owadów z kwiatów można usłyszeć ten odgłos.

Poskrzypka liliowa różni się od pozostałych owadów z tej samej rodziny głównie pod względem koloru. Ma jaskrawoczerwone pokrywy i przedplecze, ale czarne odnóża i głowę. Dzięki temu można ją łatwo rozpoznać, choć zwalczanie tego szkodnika w innych odsłonach wygląda dość podobnie.

Poskrzypka liliowa – jakie rośliny atakuje?

Poskrzypka liliowa, jak sama nazwa mówi, dotyka głównie lilii, ale żeruje też na takich roślinach, jak:

  • szachownice,
  • konwalia majowa,
  • kokoryczka.

Nie są to jednak jedyne rośliny objęte jej działaniem. Szkodnik z tej samej rodziny o nazwie poskrzypka cebulowa atakuje wiele gatunków cebulowych m.in. cebulę i szczypiorek oraz szparagi, ale też kwiaty cebulowe. 

Poskrzypka cebulowa różni się od liliowej czerwonymi odnóżami. Dorosły osobnik ma nieco bardziej stonowany, ceglasty kolor. Żerowanie i sposób rozmnażania wyglądają jednak dość podobnie dla obu tych rodzajów owadów.

Poskrzypka liliowa – rozmnażanie i rozwój

Szkodniki lilii, jakimi są poskrzypki, rozmnażają się poprzez składanie jaj na spodzie liści. Są one pomarańczowe i zebrane w grupki liczące nawet kilkadziesiąt sztuk. Po kilku dniach od złożenia jaj wylęgają się larwy, które są chroni przed czynnikami zewnętrznymi śluzowata kupka. Pokrywa ona w całości ich ciała, dzięki czemu mogą rozwijać się, a następnie zejść do gleby.

Poskrzypki bardzo szybko się rozmnażają. Fot. 123RF/PICSEL

Śluzowata kupka chroni larwy jedynie na początku ich rozwoju. Z czasem dorastają i schodzą do gleby. To właśnie tam dojrzewają, a następnie jako dorosłe osobniki samodzielnie rozpoczynają żerowanie i rozmnażanie. W trakcie roku cały proces może powtórzyć się nawet 3 lata. Jedna samica podczas swojego życia znosi nawet 200-300 jaj, dlatego szkodniki lilii z gatunku poskrzypek rozmnażają się niezwykle szybko. Owady dojrzewają w około 2-3 tygodnie, a cały proces się powtarza.

Przeczytaj również: Jak zwalczyć wełnowce? Poznaj 3 sprawdzone domowe sposoby

Poskrzypka liliowa i cebulowa – zwalczanie

Poskrzypka liliowa i cebulowa uszkadza rośliny, dlatego tak ważne jest jej zwalczenie od razu po zaobserwowaniu pasożytów. Pozbycie się tego owada jest jednak niezwykle trudne. Najlepszym rozwiązaniem jest zdjęcie jaj lub larw, które chroni śluzowata kupka, od razu po ich zauważeniu. Należy również niszczyć dorosłe osobniki, które mają zdolność do rozmnażania się. Populacja poskrzypki zwiększa się bardzo szybko, dlatego warto reagować od razu po zauważeniu problemu. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na dolną stronę liści, ponieważ to właśnie tam znajdują się jaja.

Ta metoda działa jednak jedynie w przypadku, gdy w twoim ogrodzie znajduje się jedna lub tylko kilka lilii. W sytuacji, gdy cała rabata jest ozdobiona tymi kwiatami, trzeba zdecydować się na bardziej radykalne rozwiązania. Wówczas najlepiej sprawdzają się specjalne preparaty chemiczne. Są one stworzone z myślą o konkretnych gatunkach owadów.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie owady są wrażliwe na działanie środków chemicznych. Tylko dorosłe, czerwone robaki na liliach ulegają ich wpływowi i umierają. Jaja zwykle są całkowicie odporne, a larwy chroni śluzowata kupka, która uniemożliwia dostanie się środków chemicznych do ich ciał. Z tego powodu w sytuacji, gdy zdecydujesz się na opryski, musisz powtarzać tę czynność nawet kilka razy w sezonie. Odstępy powinny być zgodne z zaleceniami producenta, jednak zazwyczaj stosuje się taki czas, by jaja zdążyły przerodzić się w dojrzałe osobniki i zostać unicestwione, zanim zaczną się rozmnażać.

Poskrzypka liliowa – kiedy jest szczególnie niebezpieczna?

Szkodniki lilii rozwijają się już w okolicach początku kwietnia. To właśnie wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na stan liści roślin. Robaki ogrodowe rozprzestrzeniają się szybko po dość dużym terenie, dlatego jedna zaatakowana lilia może błyskawicznie przerodzić się w całą zainfekowaną rabatę. Problem pojawia się także wtedy, gdy w pobliżu są zasadzone inne narażone gatunki roślin.

Gdy już zauważysz charakterystyczne, pomarańczowe jajeczka na spodzie liści lilii, możesz usunąć je ręcznie. Należy je zgnieść. Podobnie można zrobić także z larwami. W tym celu należy użyć rękawiczek, a po całym zabiegu wyczyścić liście. Łapanie dorosłych owadów jest znacznie trudniejsze, jednak dorosłych osobników można pozbyć się za pomocą środków chemicznych.

Zwalczanie poskrzypki bywa czasochłonne. Fot. 123RF/PICSEL

Środki na czerwone robaki na liliach – działanie

Robaki ogrodowe o charakterystycznym, czerwonym kolorze można zwalczyć poprzez zastosowanie odpowiednich środków chemicznych. Niektóre z nich działają jedynie powierzchniowo, a inne wnikają również do tkanek rośliny i są wysysane przez szkodniki wraz z sokami. Te drugie okazują się więc znacznie skuteczniejsze, ponieważ mogą zabić nawet te osobniki, które w trakcie oprysku znajdowały się na innych roślinach. Takie preparaty należy jednak przygotować w odpowiedni sposób, rozcieńczając je zgodnie z zaleceniami producenta.

Niektóre środki na czerwone robaki w ogrodzie występują w gotowych opakowaniach z rozpylaczem. Nie trzeba ich rozcieńczać, dlatego jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mają wprawy w samodzielnym przygotowywaniu środków. Po wykonaniu oprysku nie można jednak zrezygnować z wyłapywania dorosłych osobników, larw i niszczenia jaj ręcznie. Preparaty mogą bowiem nie zadziałać na każdego owada, a pozostałe szkodniki lilii będą kontynuowały rozmnażanie się.

Czerwone robaki na liliach – zagrożenie

Czerwone robaki na liliach działają w sposób podobny do stonki. Nie są niebezpieczne dla okolicznych roślin, ale znacznie wpływają na stan zaatakowanej lilii i jej wygląd. Pogryzione liście nie prezentują się zbyt estetycznie. Robaki ogrodowe tego typu nie atakują natomiast kwiatów, jednak czasami osłabiają roślinę na tyle, że pąki obumierają, zanim zdążą się rozwinąć. Z tego powodu warto rozpocząć walkę, gdy osobników jest jeszcze niewiele i nie zdążyły one podziurawić liści całej rośliny.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.