Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Potrafi doszczętnie zniszczyć trawnik i pogryźć nowe sadzonki. Jak poradzić sobie z karczownikiem?

Karczownik nazywany też szczurem wodnym swoim wyglądem przypomina chomika. Mimo że gryzoń ten wygląda całkiem uroczo, to nierzadko bywa zmorą dbających o rośliny ogrodników. Szkody, do jakich się przyczynia, są porównywalne do tych pozostawionych przez kreta czy nornice. Dowiedz się, po czym rozpoznać to stworzenie oraz jak poradzić sobie z karczownikiem w ogrodzie. Uniknij dalszych zniszczeń!

Potrafi doszczętnie zniszczyć trawnik i pogryźć nowe sadzonki. Jak poradzić sobie z karczownikiem?
Karczowniki potrafi wyrządzić naprawdę duże szkody w ogrodzie. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Karczownik w ogrodzie co to takiego? 

Karczownik ziemnowodny (Arvicola amphibius), bo tak brzmi pełna nazwa tego stworzenia, to gatunek gryzonia należący do rodziny nornikowatych. Swoim wyglądem i wielkością jest łudząco podobny do chomika. To drobne zwierzątko przyczynia się do powstania wielu szkód, które zaobserwować można na co dzień w ogrodzie. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Len Ka (@lenki.c)

Karczownik nazywany jest także szczurem wodnym, a to dlatego, że spotkać go można najczęściej na brzegach wód. Zasiedla on podmokłe tereny takie jak: jeziora, rzeki, stawy, a nawet oczka wodne. Co ciekawe, gryzoń ten jest w stanie dostosować się do warunków terenu, na którym żeruje. Równie często spotkać go można w ogrodach, na łąkach, a nawet w lasach. 

karczownik Karczownik nazywany jest także szczurem wodnym. Fot.123RF.com

Pamiętaj! W Polsce gryzoń ten został objęty częściową ochroną gatunkową. Oznacza to, że przy chęci jego wytępienia należy korzystać z bezpiecznych metod walki z tym szkodnikiem. 

Jeśli kiedyś zastanawiałeś się, jak wygląda karczownik, który dewastuje twój teren to z pewnością wiesz, że jest to niewielkie stworzenie, osiągające zazwyczaj od 15 do 25 cm długości. Co jest charakterystyczne dla tego gryzonia? Przede wszystkim długi (w stosunku do ciała) ogon. Na pierwszy rzut oka można go pomylić z kretem, tym bardziej, że tak, jak i ten rozrabiaka tworzy podobne kopce w ziemi. 

Zwierzę wyróżnia się ciemnym, zwykle brązowym futerkiem oraz nieregularną, lekko płaską głową. Jego korpus dużo bardziej przypomina ciało chomika lub szczura.  

Niestety, karczownik nie jest łatwy do zidentyfikowania i kto nigdy o nim nie słyszał, a zauważa ciągłe straty w ogrodzie może wcielić się w rolę detektywa. Oprócz kopców podobnych do tych krecich, potrafi doszczętnie zniszczyć trawnik czy pogryźć nowe sadzonki. Co więcej, bywa, że jego obecność powoduje problemy w postaci trwałego uszkodzenia korzeni drzew i krzewów.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez bukowysad (@bukowysad)

Jeśli twoje rośliny w ogrodzie stopniowo zamierają, usychają lub stają się coraz słabsze, wiedz, że może to być przyczyną pojawienia się szczura wodnego. 

Po czym rozpoznać karczownika? 

Karczownika można rozpoznać po tym, że żeruje on zwłaszcza w ziemi wilgotnej. To właśnie tam znajduje najbardziej odpowiednie dla siebie rośliny. Zwierze drąży kanały w miejscach, w których sadzi się warzywa uprawne, takie jak marchew, seler czy pietruszkę. Niestety, takie miejsca nie stanowią wyłącznej ścieżki ataku karczownika. Gryzoń pojawia się nawet tam, gdzie rosną chociażby róże. Doskonałym pożywieniem dla tego stworzenia są gałęzie krzewów, bulwy kwiatowe lub w najgorszym przypadku korzenie drzew owocowych.  

Szczur wodny tworzy charakterystyczne tunele, które nie dość, że są głębokie, to jeszcze bardzo rozbudowane. Pojawiające się na nich sklepienia mają zwykle owalny kształt, a ich szerokość nierzadko przekracza 5 cm średnicy. Co więcej, padół wykonany przez gryzonia mieści w sobie gniazdo, ale pełni też rolę magazynu. 

Kopce tworzą się na skutek wyrzucanej z tunelu ziemi. Są z reguły mniejsze niż te zrobione przez kreta. Mają nieregularny, spłaszczony kształt, wyglądają na mocne i zbite. Co ciekawe, karczownik tunele wykopuje w odległości do 30 cm od swojej nory. 

Aby nie pomylić karczownika z kretem, trzeba wiedzieć, że gryzoń ten w przeciwieństwie do ślepego ssaka odbudowuje zniszczone korytarze. Dobrym sposobem na upewnienie się, że w ogrodzie panuje szczur wodny, jest odkopanie w miejscu kopca niewielkiego odcinka kanału. Jeśli zostanie on naprawiony, oznacza to, że w ogrodzie zamieszkał niesforny karczownik. 

Jak pozbyć się karczownika z ogrodu? 

Jest kilka sprawdzonych sposobów na bezinwazyjne pozbycie się karczownika z ogrodu. A są nimi: 

  • pułapka na karczownika – sprawdzi się ona w przypadku niewielkich ogródków działkowych, na których nie żeruje jeszcze wielu przedstawicieli tego gatunku. Do wypędzenia gryzoni poleca się sidła rurkowe, kleszczowe lub zatrzaskowe;
  • zapory przeciw karczownikowi – aby skutecznie pozbyć sie karczownika z ogrodu, należy uniemożliwić mu dostęp do korzeni roślin. Dobrym pomysłem jest posadzenie świeżych sadzonek w sztywnych i mocnych siatkach. Najlepiej sprawdzą się te stalowe. Należy wówczas ogrodzić teren działkowy wbijając ogrodzenie w ziemię na głębokość ok. 50 cm. Ważne, aby wybrać siatkę o niewielkich oczkach, tak żeby gryzoń nie przedostał się w ogrodzone miejsce; 
     
  • odstraszacze dźwiękowe na karczownika – co ciekawe karczowniki są zwierzętami dość płochliwymi. Najlepiej odstrasza je dźwięk lub wibracja, których fale docierają do korytarzy i rozchodzą się po całej ich długości. Istnieje też możliwość stworzenia własnego odstraszacza, jakim jest butelka zawieszona na paliku wbitym w glebę. Konstrukcje umiejscawia się w miejscu, w którym widoczne są pozostałości po kopcu. Na rynku dostępnych jest też wiele odstraszaczy solarnych, które z pewnością ułatwią walkę z gryzoniem;
  • specyfiki na gryzonie – chcąc pozbyć się karczownika z ogrodu można zainwestować w specjalistyczne preparaty na gryzonie dostępne w hurtowniach ogrodniczych. Środki te mają bardzo silny i nieprzyjemny dla zwierząt zapach. Ich stosowanie nie zagraża życiu większych szkodników, a jedynie ma je skutecznie odstraszyć. Specyfiki zawierają naturalne mieszanki opierające się na wyciągach z roślin. Po ich użyciu, następuje zmiana siedliska żerujących szczurów wodnych. Najlepiej wybierać mikstury odstraszające krety lub gryzonie. W sklepach dostać można także pasty, kremy czy granulaty odpychające nieprzyjaciół. 

Aby karczownik nie wrócił do ogrodu, oprócz dobrych metod walki z gryzoniem, należy pamiętać o  regularnym wykaszaniu trawy i odchwaszczaniu terenu. Ponadto, warto zadbać o prawidłowe ulokowanie kompostownika (powinien się on znajdować z dala od działki). Dodatkowym atutem będzie posadzenie w ogrodzie roślin charakteryzujących się intensywnym zapachem (należą do nich np. czosnek, cebula czy wilczomlecz groszkowy). Woń tych kwiatów czy warzyw pomoże skutecznie odstraszyć szczury wodne.  

Reasumując, karczownik to niewielkie stworzenie, które potrafi wyrządzić naprawdę duże szkody w ogrodzie. Aby nie doprowadzić do pojawienia się gryzonia na terenie działkowym, powinno się przestrzegać zasad prawidłowej pielęgnacji roślin. Warto także systematycznie oglądać miejsca uprawy. 

Dzięki podziemnym korytarzom, których sprawcą jest karczownik dochodzi do uszkodzenia także tych podziemnych części roślin (korzeni, cebulek, kłączy). Niewytępiony gryzoń może więc być przyczyną ogromnych strat w twoim ogrodzie. Z racji tego, gdy tylko zauważysz pierwsze kopce – zacznij działać! Szybka reakcja pozwoli opanować szkodnika. 

Przeczytaj również: Przepis na domowy oprysk. Zwalczy szkodniki ogrodowe raz na zawsze!

kret i nornica Tak wyrzucisz szkodnika z ogrodu. Niezawodny sposób. Fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj również: Przesadzanie piwonii wiosną: Dlaczego nie jest wskazane?

Reklama

 

 

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.