Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby hibiskus zakwitł? Uprawa i zastosowanie hibiskusa

Hibiskus to dość wymagająca roślina. Nie na darmo zwana jest "chińską różą" - piękno idzie tu w parze z wysokimi potrzebami. Mimo naszych starań, roślina często nie zakwita. Wyjaśniamy, dlaczego hibiskus nie kwitnie i co zrobić, żeby to zmienić. 

Co zrobić, żeby hibiskus zakwitł? Uprawa i zastosowanie hibiskusa
Hibiskus czasem nazywany jest chińską różą. Fot. 123RF.com

Spis treści: 

Uprawa hibiskusa  

Hibiskus (ketmia syryjska) pochodzi z Afryki i południowej Azji. Stąd czasem jest nazywany “chińską różą”. Mimo że pochodzi z zupełnie innej strefy klimatycznej, przy odpowiedniej pielęgnacji poradzi sobie w polskim ogrodzie. Oto podstawowe zasady uprawy hibiskusa:

 • Sadzenie 

Hibiskusa najlepiej sadzić wiosną, w połowie maja. Chodzi o to, by minęło zagrożenie nocnymi przymrozkami. Ziemia pod roślinę powinna mieć temperaturę 15 stopni Celsjusza.  

 • Stanowisko 

Hibiskus preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione. Powinny być to również miejsca osłonięte od wiatru. 

 • Gleba 

Ta roślina lubi próchniczą, żyzną glebę o dobrze przepuszczalnym podłożu. Gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra, o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym.  

 • Podlewanie 

W okresie wzrostu i kwitnienia hibiskusa trzeba podlewać regularnie tak, aby gleba zawsze była lekko wilgotna. Lepiej się sprawdzi częstsze, ale mniej obfite podlewanie. Przelewanie zaszkodzi roślinie.  

 • Nawożenie 

Hibiskusa warto nawozić wiosną przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego oraz latem, gdy jest w okresie kwitnienia. Możemy stosować nawozy o zrównoważonym składzie, bogate w azot, fosfor i potas.  

 • Przycinanie 

Wiosną, przed rozpoczęciem nowego wzrostu, przycina się stare i uschnięte gałęzie. Można również przycinać hibiskusa po przekwitnięciu, aby pobudzić nowe pąki kwiatowe. Pędy główne przycina się w połowie wysokości nad pączkiem skierowanym na zewnątrz.  

 • Zimowanie 

Hibiskus źle znosi mrozy, dlatego należy go okrywać na zimę. Szczególnie narażone są młode rośliny. Można do tego użyć liści lub gałązek drzew iglastych, które lekko zakwaszą glebę.  

 • Rozmnażanie 

Hibiskusa można rozmnażać przez sadzonki pędowe lub przez nasiona. Sadzonki najlepiej pobierać wiosną lub latem. 

 • Choroby i szkodniki 

Hibiskus jest podatny na ataki mszyc i przędziorków. Ulega atakom chorób grzybowych, głównie mączniaka prawdziwego. Pomogą tu opryski kupne lub domowe.  

Przeczytaj również: Przycinanie piwonii. Jak i kiedy odmładzać piwonie?

Dlaczego hibiskus nie kwitnie?  

Jeśli twój świeżo posadzony hibiskus nie kwitnie, nie przejmuj się na zapas. Młode rośliny tego gatunku potrzebują od roku do nawet trzech lat. Jeśli jednak trzy lata minęły, a hibiskus dalej nie chce kwitnąć, sprawdź, czy nie popełniasz błędów. Powodów może być kilka:  

 • hibiskus nie kwitnie, gdy ma za mało słońca. Ta roślina potrzebuje w pełni słonecznego stanowiska; 

 • hibiskus nie kwitnie, gdy ma za dużo azotu. Zbyt duża jego ilość sprawi, że energia rośliny skupi się na produkowaniu masy zielonej, a nie kwiatów;  

 • hibiskus nie kwitnie, gdy gleba jest zbyt jałowa. Błędem jest całkowite zaniechanie nawożenia rośliny;  

 • przelany hibiskus nie tylko nie zakwitnie, ale będzie narażony na działanie chorób i szkodników; 

 • hibiskus nie zakwitnie, jeśli pędy z zalążkami kwiatów zostały przycięte. Roślinę przycinaj wiosną, przed rozpoczęciem procesu wegetacyjnego.  

Hibiskus to roślina wymagająca. Fot. 123RF.com

Jak widać, hibiskus to roślina kapryśna i wymagająca. Jeśli chcesz, by stał się ozdobą ogrodu, wyeliminuj powyższe błędy w uprawie.  

Przeczytaj również: Jak rozmnożyć hortensje przez sadzonki? Dlaczego dobrze zrobić to latem?

Hibiskus - zastosowanie  

Hibiskus w ogrodzie może mieć wiele zastosowań. Jego delikatne kwiaty w różnych kolorach upiększają rabaty, sprawdzą się również jako rośliny stojące. W tym ostatnim przypadku można je dowolnie formować.  

Ze względu na gęstość liści i wysokość, hibiskus nadaje się również na żywopłoty. Warto jednak w takim wypadku przemyśleć miejsce. Roślina powinna być całkowicie osłonięta od wiatru, dlatego lepiej da sobie radę jako osłona pergoli przy altance.  

Ważnym zastosowaniem hibiskusa w ogrodzie jest to, że przyciąga owady zapylające. Jego kolorowe kwiaty zwabią pszczoły, które przy okazji zapylą inne rośliny.  

Kwiaty hibiskusa warto zbierać, gdyż mają zastosowanie lecznicze. Sprawdzą się jako zimowa, rozgrzewająca herbata. Hibiskus ma właściwości przeciwzapalne, wzmacnia odporność i obniża ciśnienie. Powinny po niego sięgać osoby ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu.  

Źródła: gardenersworld.com, deccoria.pl 

Przeczytaj również: Kiedy przycinać drzewko laurowe? Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie wawrzynu szlachetnego

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.