Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ściółkowanie pomidorów ekologiczną tekturą. Jak to robić i czy przynosi to efekty?

Choć wykorzystanie tektury jako ściółki dla pomidorów wydaje się ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem, istnieją pewne zagrożenia, które warto rozważyć przed zastosowaniem tego materiału. Tektura, szczególnie ta kolorowa i nadrukowana, może zawierać toksyczne substancje, które przenikają do gleby i zatruwają rośliny. Jak ściółkować sadzonki pomidorów w bezpieczny sposób? Dowiedz się, który materiał warto kłaść pod krzaczki i dlaczego najprostsze rozwiązanie jest najlepsze.

Ściółkowanie pomidorów ekologiczną tekturą. Jak to robić i czy przynosi to efekty?
Ściółkowanie pomidorów tekturą niesie za sobą pewne ryzyka, które nie zawsze są od razu widoczne. Fot.Esin Deniz/ 123RF.com

Przeczytaj też:

Ściółkowanie pomidorów ekologiczną tekturą – zalety i wady

Ściółkowanie pomidorów tekturą często jest promowane przez media jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych technik uprawy. Ta praktyka, polegająca na użyciu kartonu jako bariery przeciwko chwastom i izolacji termicznej, ma swoje niewątpliwe zalety. Tektura, dobrze zatrzymująca wilgoć, może znacząco przyczynić się do stabilizacji nawodnienia gleby, co jest kluczowe w uprawie wymagających roślin takich jak pomidory. Ponadto, jej rozkład dodaje glebie materii organicznej, teoretycznie wspomagając jej strukturę i żyzność.

Jednakże ściółkowanie pomidorów tekturą niesie za sobą pewne ryzyka, które nie zawsze są od razu widoczne. Branża opakowań w UE posługuje się katalogiem FEFCO (Fédération Européenne des Fabricants de Carton Ondule), który precyzuje dopuszczalne normy NIAS, czyli substancji dodawanych do żywności w sposób niezamierzony. Zgodnie z tymi normami nawet tektura spożywcza, choć wydaje się najbezpieczniejsza, może zawierać śladowe ilości szkodliwych związków chemicznych, takich jak rtęć (dopuszczalna norma to 0,3 mg na kilogram papieru), chrom (0,25 mg/kg) lub pentachlorofenol (0,1 mg/kg). W tekturach przemysłowych problem jest jeszcze poważniejszy, gdyż zawierają znacznie większe stężenia szkodliwych substancji – często przekraczające bezpieczne dla człowieka normy. Te chemikalia mogą przenikać do gleby i negatywnie wpływać na zdrowie roślin oraz mikroorganizmy glebowe.

Przeczytaj też: Chcesz mieć dużo zdrowych ogórków? Zanim posadzisz, przygotuj grządkę

Konsekwencje długotrwałego używania tektury w ogrodzie mogą okazać się tragiczne. Szkodliwe substancje chemiczne zgromadzone w glebie przyczyniają się do zmniejszenia jej żyzności i prowadzą do degradacji. To z kolei wpływa na zdrowie roślin, ograniczając ich zdolność do pobierania składników odżywczych i stawiania oporu potencjalnym chorobom. W rezultacie, zamiast wspierać wzrost i rozwój pomidorów, niewłaściwie wybrana tektura może prowadzić do osłabienia roślin i zmniejszenia oraz zatrucia plonów. Wobec tego ogrodnicy powinni dokładnie ocenić źródło i jakość tektury przed jej zastosowaniem.

ogród Ściółkowanie pomidorów tekturą często jest promowane przez media jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych technik uprawy. Fot.Esin Deniz/ 123RF.com

Jak ściółkować pomidory tekturą?

Ściółkowanie pomidorów tekturą wydaje się innowacyjnym rozwiązaniem dla wielu ogrodników, zwłaszcza tych poszukujących ekologicznych metod uprawy. Kartony, kiedy są odpowiednio przygotowane i zastosowane, mogą znacznie poprawić jakość gleby, zapobiegając jej nadmiernemu wysychaniu oraz zmniejszając potrzebę częstego nawadniania. Użycie tektury jako ściółki pozwala także na lepszą kontrolę temperatury gleby, co jest szczególnie istotne w przypadku roślin tak ciepłolubnych, jak pomidory. Warstwa kartonu zatrzymuje wilgoć i zapobiega przegrzewaniu się gleby w gorące dni oraz chroni przed potencjalnymi wiosennymi przymrozkami.

Przeczytaj też: Błędy w sadzeniu warzyw. Te pary w ogrodzie to ogromna pomyłka

Jednakże, przed zastosowaniem kartonu jako ściółki, ogrodnicy powinni dokładnie zbadać jego pochodzenie i skład. Tektura przeznaczona do kontaktu z żywnością lub tektura przemysłowa może zawierać szkodliwe chemikalia, takie jak kleje, farby czy rozpuszczalniki, które negatywnie wpływają na glebę i rośliny. Najbezpieczniejsze są kartony bez nadruków, niepokryte żadnymi substancjami, które mogłyby przeniknąć do gleby. Ważne jest także, aby przed użyciem tektury usunąć wszelkie taśmy, etykiety czy inne elementy, które nie są biodegradowalne.

Podczas przygotowywania kartonowej ściółki dla pomidorów, warto pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu i zabezpieczeniu. Karton należy rozłożyć na płasko, bezpośrednio na ziemi, pokrywając przestrzenie między roślinami. Aby zapobiec przemieszczaniu się materiału, szczególnie podczas wietrznej pogody, karton powinien być obciążony na brzegach, na przykład przez warstwę ziemi, kamienie czy inne naturalne materiały. Takie zabezpieczenie pozwoli utrzymać karton na miejscu, zapewniając równomierne zaciemnienie i wilgotność gleby.

Przeczytaj też: Właśnie na takiej głębokości trzeba sadzić pomidory. To sekret udanej uprawy

Jakie inne warzywa można ściółkować tekturą?

Tektura jako ściółka w uprawie warzyw jest przydatna dla roślin, które preferują stabilne i wilgotne warunki, takich jak pomidory, papryka, ogórki, a także dynie i kabaczki. Te gatunki korzystają z dodatkowej wilgotności zachowanej pod warstwą kartonu, co przyczynia się do lepszego rozwoju owoców i ogranicza stres spowodowany zmiennością warunków atmosferycznych. Ponadto, zapobiegając intensywnemu wzrostowi chwastów, tektura umożliwia lepszą organizację przestrzeni uprawnej, co jest szczególnie istotne w przypadku roślin tworzących szeroko rozgałęzione systemy korzeniowe.

Jednak nie wszystkie warzywa nadają się do ściółkowania tekturą. Warzywa korzeniowe, takie jak marchew, rzodkiewka czy pietruszka, mogą słabo rozwijać się pod warstwą kartonu, gdyż wymagają one luźniejszej gleby, która pozwala korzeniom na swobodny wzrost i ekspansję. Tektura, zwłaszcza jeśli jest zbyt grubo układana, może utrudniać ich rozwój, ograniczając dostępność powietrza i przestrzeń. Co więcej, w przypadku warzyw, które preferują suche warunki, jak na przykład czosnek czy cebula, tektura przyczynia się do nadmiernej wilgoci, co zwiększa ryzyko rozwoju chorób grzybowych i gnicia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj też:

Takiego przepisu na pyszne, soczyste truskawki jeszcze nie znasz. Naturalny nawóz działa cuda

Kiedy i jak wiązać liście czosnku w węzeł? Wykonaj ten zabieg, główki będą dorodne i zdrowe

Co włożyć do dołka podczas sadzenia ogórków? Takim naturalnym zestawem zapewnisz sobie duże plony

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.