Spis treści:
Jak wysiewać nasiona w rolkach po papierze toaletowym?
Wszelkie pojemniki pochodzące z recyklingu to doskonałe rozwiązanie podczas przygotowywania wiosennych rozsad przede wszystkim dlatego, że pozwalają niemało zaoszczędzić. W profesjonalnych sklepach ogrodniczych znajdziemy oczywiście gotowe rozwiązania takie, jak:
- doniczki plastikowe,
- doniczki ceramiczne,
- doniczki torfowe,
- spinane pierścienie z winiduru,
- prasowane pierścienie torfowo-kokosowe,
- doniczki celulozowe i celulozowo-torfowe.
Jeżeli jednak planujemy przygotowanie wysiewu do większego ogródka to kompletowanie takich akcesoriów, nasion oraz narzędzi będzie nas niemało kosztować. Lepiej sięgnąć po rozwiązania, które mamy pod ręką niemalże za darmo.
Tekturowe rolki można wraz z sadzonką włożyć do gleby – to ważne przy gatunkach źle znoszących na przesadzanie. Fot. CanvaPro
Wykorzystanie do produkcji wiosennych rozsad domowych odpadów to opcja dla osób, które dbają o stan swoich finansów, troszczą się o środowisko i lubią ułatwiać sobie pracę. Na przykład tekturowe rolki po papierze toaletowym – są dostatecznie trwałe, zapewniają optymalne warunki do rozwoju młodych roślin, a wraz z podłożem i sadzonką wciąż niewiele ważą, dzięki czemu z łatwością poprzenosisz je w dowolne miejsca wysadzania.
Zastanawiasz się, jak wysiewać nasiona w rolkach po papierze toaletowym? To proste. Najpierw przygotuj odpowiedniej wielkości tekturową doniczkę z rolki. Niektórym gatunkom roślin wystarczą połówki, inne będą potrzebowały więcej miejsca do rozrostu. Wysokie i wąskie tulejki sprawdzą się przy produkcji wczesnych rozsad np. fasoli i bobu, a także innych roślin, które źle znoszą przesadzanie. Następnie:
- zagnij dno każdej rolki lub ustaw je gęsto na plastikowej tacce, tak aby jej ranty „spięły” eko doniczki ze sobą – oba sposoby zapobiegną wysypywaniu się ziemi przy wypełnianiu pojemniczków;
- wypełnij rolki gotowym podłożem,
- wysiej wybrane nasiona (układając je powierzchniowo lub głębiej).
Wybrane dobrej jakości podłoże musisz teraz delikatnie zwilżyć oraz ustawić w miejscu o korzystnych warunkach cieplnych i świetlnych na czas kiełkowania.
Przeczytaj również: Pozyskiwanie nasion warzyw. Dlaczego warto zbierać je własnoręcznie i kiedy to robić?
Jak dbać o siewki w rolkach?
Gotowe rolki z siewkami mogą być sadzone w określonych miejscach na stałe, ponieważ ich materiał ulega w glebie biodegradacji. Jednak roślinki, których system korzeniowy wykształca się szybko i mocno rozrasta już w pierwszych tygodniach, najlepiej delikatnie wyjąć z rolki i dopiero wówczas osadzić w gruncie. Zanim dojdziesz do tego etapu, sprawdź, jak dbać o siewki w rolkach, aby zdrowo rosły i dały nadzieję na duże plony.
Najważniejsze jest właściwe stanowisko dla produkowanej rozsady – powinno być słoneczne i ciepłe. Młode sadzonki chroń przed gwałtownymi zmianami warunków. Przeciągi czy nagły spadek temperatury nie pomoże im we wzroście. Podobnie okresowe przesuszenie może skutkować pogorszeniem stanu roślinek, dlatego pilnuj regularnego nawadniania najlepiej poprzez delikatne zraszanie rano oraz późnym popołudniem. Gdy pojawią się pierwsze liście właściwe, możesz zraszacz zamienić na małą konewkę z wąską szyjką.
Ważnym czynnikiem prawidłowego rozwoju siewek jest zapewnienie im optymalnej temperatury. W tym celu sięgnij po specjalną folię z mikro perforacją lub pokrywę z lekkiej szyby, które w razie potrzeby z łatwością ściągniesz z tacki lub skrzynki pełnej rolek. Alternatywą dla rolek po papierze będą papierowe wytłoczki do jajek – w nich również z łatwością przygotujesz rozsady, ekologicznie i w duchu zero waste.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wysiew, rozsada i sadzonki roślin na parapecie. Poznaj 7 ważnych zasad
Jak czytać opisy nasion? Symbole, typy, odmiany - to musisz wiedzieć, zanim posiejesz
Najlepsze odmiany warzyw na nowy sezon w ogrodzie. Jakie nasiona wybrać?