Porady ogrodnicze

Rośliny cebulowe, które same się rozmnażają. Lista polecanych gatunków

Mówi się, że rośliny cebulowe praktycznie same się rozmnażają – czy to na przydomowych trawnikach, czy na rabatach. Ich specyfiką jest to, że wokół cebul matecznych narastają cebule przybyszowe, z których wyrastają nowe egzemplarze. Poznaj najpopularniejsze gatunki kwiatów cebulowych do ogrodu. 

Rośliny cebulowe, które same się rozmnażają. Lista polecanych gatunków
Która z naszych propozycji kwiatów cebulowych zagości w twoim ogrodzie? Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Rośliny cebulowe – jak wygląda ich rozmnażanie? 

Jeśli chcesz, by rabaty wokół domu cieszyły oko, a jednocześnie nie masz zbyt wiele czasu na zabiegi związane z rozmnażaniem roślin, zdecyduj się na kwiaty cebulowe do ogrodu, a efekty na pewno ci się spodobają. Raz posadzone w ogrodzie, będą się szybko rozmnażać, nie wymagając od ciebie specjalistycznych zabiegów. Kwiatów z roku na rok będzie coraz więcej, jeśli więc chcesz ograniczyć ich ekspansję, musisz sadzić cebulki w specjalnych koszyczkach i co kilka lat ingerować w działania natury.  

Jeśli jednak lubisz mieć kontrolę nad roślinnością we własnym ogrodzie, możesz wspomóc rośliny, wykopując poszczególne egzemplarze i oddzielając od nich nowo powstałe cebulki przybyszowe. Otaczają one pod koniec sezonu cebulę macierzystą, która po przekwitnięciu rośliny obumrze. Warto wykopać je w odpowiednim momencie: nie za wcześnie – by zdążyły w pełni dojrzeć, ale też nie za późno, gdyż całkowite obumarcie nadziemnych części rośliny może doprowadzić do utraty wielu cebulek przybyszowych. Wykopane cebulki, po odrzuceniu uszkodzonych i chorobowo zmienionych egzemplarzy, należy umyć pod bieżącą wodą, osuszyć i przechować do czasu posadzenia ich w gruncie. Nie wszystkie rośliny cebulowe wymagają wykopywania – niektóre gatunki poradzą sobie same, inne wymagają tego typu zabiegów raz na kilka lat. 

Przeczytaj również: Nawożenie roślin cebulowych. Ten zabieg sprawi, że będą mogły się prawidłowo rozwijać i bujnie kwitnąć

Nawożenie to bardzo ważny zabieg w uprawie roślin cebulowych, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i kwitnienia. Fot.123RF.com

Rośliny cebulowe, które same się rozmnażają

  • Szachownica kostkowa 

Ze względu na bardzo charakterystyczne kwiaty może cię zainteresować szachownica kostkowa z rodziny liliowatych. Osiąga zwykle wysokość od 20 do 40 cm. Posiada wąskie, lancetowate, szarozielone liście, a jej kwiaty mają postać zwisających kielichów o barwie jednolicie białej bądź purpurowo-różowej, z charakterystycznym wzorem szachownicy. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, preferuje stanowisko półcieniste, umiarkowanie wilgotne, najlepiej czuje się w glebach lekkich. Cebule tej rośliny sadzi się jesienią, zwykle we wrześniu lub październiku. Rośliny wykopuje się raz na kilka lat, celem oddzielenia cebulek przybyszowych. 

Przeczytaj również: Szachownica kostkowata – kwiat o geometrycznym wybarwieniu. Sprawdzi się przy oczkach wodnych

szachownica kwiat Szachownica kostkowata sprawdza się na zacienionych rabatach i przy oczkach wodnych. Fot. Getty Images

  • Tulipan  

Tulipan to chyba najbardziej znana roślina cebulowa, która liczy sobie blisko 120 gatunków i ma aż kilkanaście tysięcy odmian. Na prostej i sztywnej łodydze wyrasta kwiat, zwykle w kształcie kielicha bądź kubka, składający się z trzech wewnętrznych oraz trzech zewnętrznych listków okwiatu. Kwiaty występują w niezliczenie wielu kolorach. Tulipan preferuje słoneczne stanowisko i przepuszczalną glebę bogatą w składniki pokarmowe, warto pamiętać, że szkodzi mu nadmiar wilgoci. Zwykle sadzi się go w grupach, na rabatach doskonale prezentuje się w sąsiedztwie innych roślin cebulowych. 

Tulipany można rozmnażać zarówno z nasion, jak i z cebulek przybyszowych. Rozmnażanie z nasion jest zabiegiem nieco bardziej pracochłonnym, ale w jego efekcie możesz uzyskać ciekawe krzyżówki. Jeśli jednak zdecydujesz się na rozmnażanie z cebulek przybyszowych, uzyskasz egzemplarze identyczne z rośliną-matką. Oczywiście nie musisz tulipanów wykopywać co roku, wystarczy wykonać ten zabieg raz na kilka lat, gdy uznasz, że twoje rośliny zanadto się rozrosły.  

Jeśli zdecydujesz, że tulipany wymagają wykopania, zaraz po przekwitnięciu kwiatu utnij łodyżkę, pozostawiając jedynie liście do czasu wyjęcia rośliny z ziemi. Gdy liście całkowicie uschną (zwykle w lipcu), wykop cebulki i usuń te, które zostały uszkodzone lub wyglądają na zmienione chorobowo. Pozostałe otrzep dokładnie z ziemi, a następnie podsusz  je luźno ułożone, najlepiej w przewiewnym miejscu. Przechowuj je w papierowej torebce lub otwartym pojemniku do jesieni, w odkryty grunt posadzisz je pod koniec września lub na początku października. 

Przeczytaj również: Jak uprawiać tulipany w donicach? Najważniejsze zasady

Tukipan w domnicy Rośliny cebulowe mogą być dekoracją naszych balkonów i tarasów przez wiele lat. Fot. 123RF/PICSEL

  • Narcyz 

Charakterystyczne kwiaty tej rośliny cebulowej, złożone z sześciu płatków, przybierają zwykle żółty lub biały kolor. Pojawiają się w okresie od marca do czerwca, wszystko jednak zależy od tego, jaką odmianę się wybierze. Ich wysokość zawiera się zwykle w przedziale od 10 do 60 centymetrów.  

Jak wygląda pielęgnacja tych roślin? Uprawa narcyzów jest wyjątkowo prosta. Kwiaty te wykazują dość sporą odporność na niskie temperatury i choć najlepiej czują się w słońcu, nie przeszkodzi im także lekki cień, rzucany przez drzewa czy krzewy. Będą dobrze rosły w przepuszczalnym podłożu, a zastosowanie znajdą zarówno na kwietnych rabatach, jak i w skalnych ogrodach.  

Rozmnażanie narcyzów przeprowadza się poprzez oddzielenie cebulki przybyszowej od cebuli matecznej. Kiedy ich liście zżółkną po kwitnieniu, musisz wykopać cebulę. Następnie odłącz od niej małą cebulkę przybyszową. Następnie musisz znaleźć dla nich dość chłodne, a zarazem suche miejsce do przechowywania. Pozostaną tam przez kilka miesięcy. Jesienią należy umieścić nową cebulkę w doniczce (najlepiej zrobić to około rok przed planowanym sadzeniem w ogrodzie). Pojemnik wraz z cebulką zakop w gruncie. Nim nowa roślinka zakwitnie, może minąć jakiś czas. 

Przeczytaj również: Narcyzy - jak i kiedy najlepiej sadzić - kwiaty cebulowe

  • Krokus wiosenny 

Jedna z popularnych, wieloletnich roślin cebulowych, która przynależy do rośliny kosaćcowatych. W naturze można ją spotkać na górskich łąkach Europy – w Tatrach, Alpach czy Pirenejach. Krokusy zakwitają wcześnie, czasem jeszcze wtedy, gdy grunt częściowo przykrywa śnieg. Najczęściej produkują fioletowe, żółte, białe lub liliowe kwiaty.  

Czy pielęgnacja roślin, takich jak one, jest wymagająca? Nie, ale tylko wtedy, gdy zapewni się im odpowiednie warunki. Przede wszystkim, potrzebują przepuszczalnej gleby o lekko kwaśnym odczynie. Pamiętaj też, by zapewnić im sporą wilgoć – uważaj tylko, by w konsekwencji częstego i obfitego podlewania nie powstały zastoiny wodne, które mogą doprowadzić do gnicia cebulek kwiatu. 

Krokusy najlepiej byłoby wykopywać, a następnie rozsadzać co kilka lat (najlepiej regularnie, na przykład co 3-4 lata). Jeśli tylko będziesz o nie dbać, po jakimś czasie ich kępy w twoim ogrodzie staną się bardzo gęste. 

Przebiśniegi to także znane i chętnie wybierane kwiaty cebulowe. Kiedy sadzimy je do gruntu? Najlepszym okresem będzie sam środek września (miedzy 15 a 20 dniem miesiąca), na głębokości około 5-10 centymetrów. Kwiaty tych roślin są charakterystyczne: białe, dzwonkowate, rosnące pojedynczo. Pojawiają się bardzo wcześnie, między lutym a kwietniem. Ich silny zapach wabi pszczoły, a wyjątkowa budowa kwiatów sprawia, że płatki reagują na zmianę temperatury, dlatego też ich kielichy zamykają się w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych, a także kiedy nadchodzi wieczór. 

Rozmnażanie przebiśniegów jest łatwe. Zdecydowanie częściej stosuje się podział cebul, jednak można też rozmnażać je poprzez nasiona. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, możesz zebrać nasiona, a następnie je wysiać, bądź też poczekać, aż rozsieją się same, bez twojej ingerencji. 

Przeczytaj również: Rośliny cebulowe - co z nimi zrobić, żeby zakwitły ponownie za rok

Sierpniowe owoce i zioła. Zdrowie w pełni lata na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rośliny cebulowe, które same się rozmnażają. Lista polecanych gatunków"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.