Porady ogrodnicze

Idealny za żywopłoty berberys czerwony. Jak go przycinać i pielęgnować?

Berberys czerwony (inne nazwy to berberys Thunberga lub kwaśnica) to wyjątkowy krzew dekoracyjny. Charakteryzuje się czerwonymi liśćmi i owocami. Roślina ta może pełnić funkcję ozdobnego żywopłotu. Dowiedz się, jak go pielęgnować, aby cieszył oko zdrowym i pięknym wyglądem. 

Idealny za żywopłoty berberys czerwony. Jak go przycinać i pielęgnować?
Większość odmian berberysu czerwonego jest całkowicie mrozoodporna.Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Berberys czerwony – charakterystyka i odmiany 

Berberys pochodzi z Azji, a dokładnie z Japonii. Od XVIII wieku uprawia się go też w Europie. Pierwszy raz na Stary Kontynent przywiózł tę roślinę Carl Peter Thunberg, botanik szwedzkiego pochodzenia. Krzew o charakterystycznych czerwonych liściach szybko zyskał popularność. Berberys to roślina miododajna. Jego kwiaty u większości odmian są jasnożółte i mają kształt dzwonków. Pięknie kontrastują z głęboką purpurą pędów. 

Istnieje wiele odmian berberysu czerwonego. Poszczególne okazy różnią się między sobą odcieniem pędów. W polskich ogrodach można znaleźć kilka rodzajów tego krzewu. 

Berberys Thunberga Atropurpurea ma charakterystyczne, purpurowoczerwone liście. Jego niewątpliwą zaletą jest łatwość w uprawie. Osiąga wysokość ok. 150 cm. Kilkuletni krzew może przybierać drzewiasty pokrój. Nieco podobne pędy ma Atropurpurea Nana. W tym przypadku są one purpurowobrązowe. 

Odmiana Red Chief doskonale sprawdzi się jako piękny, zielono-czerwony żywopłot. Natomiast Golden Ring jest krzewem niewielkich rozmiarów. Ma soczyście czerwone liście o wyraźnym żółtym brzegu. Pędy koloru brązowego spotkasz u Bagatelle. Zimą stają się jednak mocno purpurowe. Ten berberys dorasta zaledwie do 50 cm. 

Warto wspomnieć również o Golden Ruby Goruzam. Jest to najniższa z wymienionych odmian. Jej wysokość sięga tylko 30 cm. Na uwagę zasługuje przede wszystkim za sprawą barwy liści. Ulega ona zmianom w trakcie kolejnych pór roku. Wiosną są one pomarańczowożółte, latem stają się czerwone, a jesienią przechodzą w głęboki szkarłat. „Goruzam” traci liście na zimę. 

berbersys na tle traw Berberysy pieknie komponują się z trawami ozdobnymi. Fot. 123RF/PICSEL

Berberys – uprawa 

Gdzie posadzić berberys? Jaka ziemia będzie dla niego najlepsza? Berberys jest krzewem o niewielkich wymaganiach co do podłoża. Najlepiej rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych i niezbyt żyznych. Nie jest dla niego ważny odczyn gleby. Dobrze toleruje zarówno kwaśną, jak i nieco zasadową. Jeśli interesują Cię odmiany zimozielone, zadbaj podłoże nieco bogatsze w składniki odżywcze i wilgotniejsze. 

Roślina doskonale przyjmie się na stanowisku słonecznym. Możesz jednak posadzić ją też w półcieniu. Zwróć uwagę na kolor liści wybranej odmiany. Im jaśniejszy odcień, tym więcej światła będzie potrzebowała. 

Większość odmian berberysu czerwonego jest całkowicie mrozoodporna. Jesienne przymrozki nie szkodzą jego soczyście czerwonym liściom. Krzew wygląda przepięknie przykryty warstwą świeżego śniegu. Niektóre odmiany reagują na obniżoną temperaturę zmianą barwy pędów. 

Przeczytaj również: Jak nawozić i rozmnażać berberysy? Praktyczna instrukcja krok po kroku

berberys Berberysy to wspaniała dekoracja ogrodu. Fot. 123RF/PICSEL

Berberysy – cięcie i pielęgnacja 

A co z pielęgnacją berberysu? Kiedy przycinać gałęzie? Aby utrzymać jego dekoracyjny wygląd i charakterystyczny pokrój, co jakiś czas możesz skrócić nadmiernie rozwinięte pędy. Szczególnie dobrze znoszą to młode rośliny. Berberys przycinany regularnie szybciej się rozwija, zagęszcza i rozkrzewia. Zadbaj o odpowiednie cięcie przez dwa lata po posadzeniu krzewu. 

Jeśli chodzi o starsze berberysy, cięcie przeprowadzaj rzadziej, ale regularnie. Dzięki temu zachowają estetyczny wygląd. Jest to szczególnie ważne, jeśli rośliny tworzą żywopłot. Przycinanie ograniczy ich wzrost i utrzyma niesforne gałązki w ryzach. 

Cięcie berberysu czerwonego przeprowadzaj wczesną wiosną. Jeśli dopiero co posadziłeś ten krzew w swoim ogródku, pierwsze przycinanie wykonaj, kiedy się on ukorzeni i zacznie wypuszczać nowe liście. Dzięki temu pobudzisz roślinę do szybszego wzrostu. Młody berberys czerwony przycinaj do połowy długości gałązek. Jeśli roślinę dotknęła choroba, zetnij wszystkie porażone nią pędy. 

Niskie odmiany berberysów doskonale nadają się na żywopłot. Fot. 123RF/PICSEL

Kiedy najlepiej sadzić berberys? 

Jeśli chodzi o berberys, sadzeniem powinieneś zająć się wiosną lub jesienią. Wiosenne sadzenie wykonuje się w przypadku okazów z odkrytą bryłą korzeniową. Są one wrażliwsze na suszę i inne warunki atmosferyczne. Potrzebują też więcej czasu na przygotowanie się do zimy. 

Możesz kupić sadzonkę berberysu w donicy. Takie egzemplarze mają już wykształconą bryłę korzeniową. Roślinę możesz wysadzić do gruntu w dowolnym momencie. Możesz też pozostawić ją w pojemniku. Berberys w donicy to doskonała ozdoba balkonu lub tarasu. Sprawdzi się też, jeśli Twój ogród nie jest zbyt duży.  

Jakie dotknąć mogą choroby berberys czerwony? 

Berberys czerwony cechuje się wysoką odpornością na choroby. Mogą one jednak zaatakować młode krzewy, które mają uszkodzoną lub nie do końca wykształconą bryłę korzeniową. Na ryzyko wystąpienia chorób wpływają też długotrwale niekorzystne warunki atmosferyczne, przelanie i zbyt intensywne nawożenie. 

  • Zamieranie pędów 

Najczęściej pojawiający się problem u berberysu czerwonego. Zamieranie pędów powodują grzyby Coniothyrium fuckelii. Do objawów tej choroby należą brązowe plamy, które pojawiają się zwykle na świeżo przyciętych lub uszkodzonych gałęziach. Rozwojowi grzybów sprzyja niska temperatura. Jeśli spotkało to Twój krzew, opryskaj roślinę preparatem grzybobójczym. 

  • Plamistość liści 

Jest powodowana grzybami Gloesporium berberidis oraz Phyllosticta berberidis. Objawia się brązowymi martwiczymi plamami na liściach berberysu. W tym przypadku szybko wykonaj oprysk odpowiednim preparatem. Przeoczona plamistość może zaatakować inne rośliny. 

  • Mączniak prawdziwy 

Jedna z najczęstszych dolegliwości roślin pojawiająca się w okresie jesiennym. Występuje zwłaszcza w trakcie deszczowych i chłodnych pór roku. Mączniak prawdziwy wywołują grzyby Microsphaera berberidis oraz Phyllactinia berberidis. Charakterystycznym objawem jest biały nalot na pędach. Liście i gałęzie wyglądają jak posypane drobną mąką. W tym przypadku również zastosuj oprysk grzybobójczy. Może być jednak konieczność kilkukrotnego przeprowadzenia operacji. Pamiętaj też, by unikać moczenia liści berberysu podczas podlewania. 

Kompozycje ogrodowe z berberysem 

Dlaczego powinieneś zdecydować się na zakup berberysów? Kompozycje, jakie możesz stworzyć przy ich umiejętnym przycinaniu, są wspaniałą dekoracją ogrodu. Ich unikalna kolorystyka wyróżnia się na tle wiosennej zieleni. Berberys będzie doskonale prezentował się w towarzystwie roślin egzotycznych. 

Ciekawym pomysłem jest umieszczenie mniejszych krzewów czerwonych na skalniaku lub rabacie wraz z roślinami o podobnym pokroju i żółtych albo jaskrawozielonych liściach. Wysokie odmiany berberysów wspaniale wyglądają w otoczeniu wrzosów, niskich traw ozdobnych lub płożących się iglaków. Możesz w ten sposób stworzyć wielopoziomową kompozycję. Jako podłoże pod tak dobraną grupę roślin zastosuj korę lub grys o jasnym kolorze. 

Odmiany berberysu o mniejszych wymaganiach glebowych mogą być wykorzystywane jako element zieleni miejskiej. Roślina ta doskonale znosi zanieczyszczone powietrze i wahania temperatur. 

Przeczytaj również: To najpiękniejsze odmiany berberysów. Warto mieć je w swoim ogrodzie

Berberysy to bardzo kolorowe i uniwersalne krzewy. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Idealny za żywopłoty berberys czerwony. Jak go przycinać i pielęgnować?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.