Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak przycinać brzoskwinie, by dorodnie owocowały? Ważny jest termin i technika

Przycinanie brzoskwini to ważny zabieg, który wpływa na wielkość i jakość owoców rośliny. Należy wykonywać je systematycznie, corocznie i we właściwy sposób. Poznaj wszystkie tajniki przycinania brzoskwini, uzyskaj obfite plony.  

Jak przycinać brzoskwinie, by dorodnie owocowały? Ważny jest termin i technika
Przycinanie brzoskwini przeprowadzamy w trzech terminach. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego brzoskwinie trzeba przycinać? 

Przycinanie brzoskwini pomaga zachować równowagę między wzrostem wegetatywnym drzew, ich owocowaniem i utrzymaniem eksploatacji sadu. Przycinając brzoskwinie, usuwamy pędy, które były porażone przez różne patogeny – wykonujemy zabieg fitosanitarny.  

Gdy przycinamy brzoskwinie, to nadajemy kształt koronom drzew, regulując ich rozmiar i zagęszczenie, przez co umożliwiamy swobodny przepływ powietrza i odpowiedni dostęp promieni słonecznych w głąb korony. Pamiętajmy, że wilgotność, nasłonecznienie i właściwie odżywianie drzewa mają bezpośredni wpływ na zwiększenie odporności brzoskwini na mrozy.  

Kiedy przycinać brzoskwinie? 

Przycinanie brzoskwini przeprowadzamy w trzech terminach. Pierwszy z nich przypada tuż po posadzeniu drzewa. Zabieg ten wykonujemy wiosną, niezależnie od terminu sadzenia. 

Kolejne przycinanie brzoskwini wykonujemy corocznie, przed lub po kwitnieniu, ale nie później niż do 3 tygodni. Drugie przycinanie pozwala na ocenienie stanu przeżycia pąków po zimie.  

Ostatnie przycinanie brzoskwini przeprowadzamy w drugiej połowie lata. Nazywamy je cięciem uzupełniającym.  

Przeczytaj również: Cięcie wiśni po zbiorach. Dlaczego ten zabieg jest ważny?

Jak przycinać brzoskwinie? 

W trakcie pierwszego cięcia brzoskwini lekko przycinamy silne drzewka z odgałęzieniami bocznymi, które były posadzone na glebie zasobnej z uregulowanymi stosunkami powietrzno – wodnymi. Wszystkie pędy skracamy o 1/3 lub o połowę, natomiast te zbędne i wyrastające zbyt nisko całkowicie usuwamy.  

W pierwszych latach po posadzeniu drzew brzoskwini musimy wykonać cięcie formujące korony. Jeśli okulanty mają swobodne korony, to przycinamy je na wysokość 50-60 cm, natomiast korony stożkowe na wysokość 70 cm od ziemi. Pamiętajmy, że zbyt niskie lub nadmiernie wysokie przycinanie okulantów jest błędne.  

W pierwszym i drugim roku po posadzeniu drzew brzoskwini powinniśmy w prawidłowy sposób wyprowadzić boczne odgałęzienia. Możemy to zrobić cięciem Brunnera, które polega na skracaniu bocznego pędu nad pąkiem wewnętrznym, leżącym na jego górnej stronie. Wykonując takie przycinanie, sprawimy, że korona będzie bardziej stabilna.  

Późniejsze przycinania brzoskwini wpływają na wielkość i jakość owoców. Przycinanie letnie musimy przeprowadzić u drzew na przewodniku. W przypadku koron swobodnych nie ma takiej potrzeby.  

Pod koniec czerwca przycinamy nadmiar pędów brzoskwini, które wyrastają z górnej części korony i konkurują z przewodnikiem. Z kolei w drugiej połowie lipca należy skrócić pędy za 5 liściem od dołu, na konarach i gałęziach bocznych. Dzięki tym cięciom brzoskwinia zacznie zakładać większą ilość krótkopędów, a to wpływa na wybieranie się owoców.  

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Choroby i pasożyty drzew owocowych. Jak sobie radzić?

Brzoskwinie kolumnowe – sadzenie, pielęgnacja. Najlepsze odmiany brzoskwini kolumnowej

Sierpniowe owoce i zioła. Zdrowie w pełni lata na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.