Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nawożenie, które pomoże przetrwać malinom zimę. Patrz na krzew, będziesz wiedział, czego mu brakuje

Maliny to krzewy, które doceniamy w ogrodzie za pyszne owoce. Jednak z roku na roku ich plenność może się zmniejszać, szczególnie jeśli nie nawozimy ich odpowiednio. Chcesz mieć pewność, że w kolejnym roku krzewy będą obficie owocowały? Zapewnij im właściwą pielęgnację i dokarm maliny zgodnie z ich wymaganiami po sezonie. Malina, słodka i wyjątkowa roślina pokaże ci, czego tak naprawdę potrzebuje.

Nawożenie, które pomoże przetrwać malinom zimę. Patrz na krzew, będziesz wiedział, czego mu brakuje
Po zebraniu ostatnich malin z krzaków, warto rozpocząć ich nawożenie. Fot. Tanya Polovik/123RF.com

Spis treści:

Niedobory malin — krzew pokazuje, czego mu potrzeba

Maliny to krzewy, które potrzebują regularnego nawożenia. Pierwszy raz należy je wykonać jeszcze przed posadzeniem roślin. Jesienią przed włożeniem malin do gleby, warto wzbogacić ją o nawóz organiczny lub mineralny. Sprawdzi się obornik granulowany lub posadzenie przedplonu. 

Niestety, maliny są wrażliwe nie tylko na niedobory, ale również na przenawożenie. Aby mieć pewność, że roślina nie reaguje źle na dany nawóz, powinniśmy sprawdzać regularnie wygląd jej pędów. Na kolejnych etapach rozwoju rośliny, po wyglądzie łatwo będzie stwierdzić, czego jej brakuje.

Żółknące liście oraz krótsze niż zwykle przyrosty oznaczają niedobór azotu. Z kolei zbyt duży przyrost pędów oraz zbyt wybujałe krzewy, które potrzebują przycinania, oznaczają nadmiar tego związku.

Z kolei żółte końcówki, którym towarzyszy opadanie nowych zawiązków będzie oznaczało niedobory potasu. Natomiast niewielka ilość plonów to znak, że w glebie brakuje magnezu.

Podczas nawożenia malin trzeba wziąć pod uwagę ich odmianę. Letnie i jesienne potrzebują innych składników. Fot. ladocki elvira/123RF.com

Jesienne nawożenie malin — kiedy i czym najlepiej?

Niektóre odmiany malin mogą być wrażliwe na mróz. Jest to spory problem dla ogrodników. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można ochronić swoją uprawę przed przemarzaniem. Jednym z nich jest właściwe nawożenie roślin.

Warto wypróbować wieloskładnikowy nawóz, który zawiera wapń oraz potas w formie bezchlorkowej, a także siarkę oraz magnez. Ważne, by nie zawierał w sobie azotu, który dostarczany roślinie jesienią, może mieć negatywny wpływ na jej odporność. Taki zestaw pierwiastków jest dopuszczany w uprawie ekologicznej malin. Najlepiej podsypywać maliny na początku września, fosforowo-wapniowy nawóz długo się rozpuszcza – nawet 5- 7 tygodni, w zależności od intensywności opadów. Dzięki temu związki uwalniane są do gleby powoli, a roślina stopniowo może je przyswajać.

Przeczytaj również: Pielęgnacja malin jesienią — sadzenie, nawożenie, cięcie. Naturalne opryski na maliny

Nawożenie malin ze względu na odmiany

Obecnie na rynku możemy dostać wiele różnych odmian malin, które będą odpowiadać naszym potrzebom. Każda z nich może mieć jednak inne wymagania, do których będziemy musieli dostosować pielęgnację.

Odmiany jesienne malin zwykle preferują większą dawkę azotu niż pozostałe gatunki. W ich przypadku niezwykle przydatny będzie obornik oraz naturalne nawozy, które obfitują w ten składnik. Wystarczy co jakiś czas wmieszać je w glebę na głębokość ok. 20 cm.

Z kolei odmiany letnie malin wymagają o wiele bardziej zrównoważonych nawozów. Powinniśmy dostarczać mieszankę o zawartości azotu, fosforu oraz potasu. Dla nich warto zaopatrzyć się w nawozy mineralne, które przeznaczone są do uprawy malin. Ich dodatkową zaletą jest to, że pomogą w utrzymaniu odpowiedniego odczynu kwasowo-zasadowego gleby.

Nawożenie malin to bardzo ważny zabieg, od którego zależy zdrowie rośliny oraz ilość plonów. Upewnij się, że wiesz, jak ją dokarmić, aby prawidłowo się rozwijała w kolejnym sezonie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak ciąć maliny jesienią? Sposoby przycinania malin letnich i jesiennych

Jeszcze możesz mieć duże pory z ogrodu. Wrześniowa pielęgnacja porów

Jak uratować usychającego różanecznika? Co zrobić, gdy liście żółkną i opadają?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.