Porady ogrodnicze

Pielęgnacja malin jesienią — sadzenie, nawożenie, cięcie. Naturalne opryski na maliny

Maliny to pyszne owoce, których uprawa w sezonie jest bardzo prosta. Nawet dla początkującego ogrodnika nie będzie ona stanowić wyzwania. Przed nadejściem zimy warto jednak pamiętać, aby poświęcić krzewom odrobinę więcej uwagi. Sprawdź, jakie obowiązki cię czekają, jeśli chcesz cieszyć się malinami w przyszłym roku.

Pielęgnacja malin jesienią — sadzenie, nawożenie, cięcie. Naturalne opryski na maliny
Jeśli sadzimy maliny jesienią, musimy zadbać o odpowiednie nawożenie. Fot. 123RF/Piscel
REKLAMA

Spis treści: 

Sezon na maliny to jeden z najpyszniejszych sezonów w naszym ogrodzie. Warto pamiętać, że jeśli chcemy go sobie zapewnić w przyszłym roku, musimy jesienią wykonać kilka ważnych zabiegów.

Kiedy sadzić maliny?

Maliny najlepiej jest sadzić wczesną jesienią - optymalnym miesiącem na to jest październik. Mamy na to czas aż do listopada. Ważne jest to, aby gleba była wilgotna i pozwoliła malinie się łatwo ukorzenić.

Nowe sadzonki możemy kupić w sklepie ogrodniczym lub pozyskać z własnego ogrodu. Pędy po posadzeniu w nowym miejscu szybko się ukorzeniają i przyjmują.

Ważne jest to, aby wybrać odpowiednie stanowisko. Grządka pod uprawę malin powinna znajdować się w pełnym słońcu, a gleba powinna być żyzna i bogata w próchnicę.

Przeczytaj również: Kiedy przycinać maliny? Możesz to zrobić w dwóch terminach

Jak sadzić maliny na agrowłókninie?

Użycie agrowłókniny przy uprawie malin może ograniczyć wzrost chwastów oraz zwiększyć dostępność składników pokarmowych dla krzewów. Podwyższają również temperaturę i wilgotność gleby. Tym samym może ono wpłynąć na większą liczbę plonów o lepszej jakości. W przypadku pędów malin, które zwieszają się nad ziemię, agrowłóknina zmniejszy szansę na ich gnicie oraz ryzyko wystąpienia pleśni.

Maliny najlepiej jest ściółkować agrowłókniną czarną antychwastową. Po rozłożeniu jej na grządce należy obsypać ok. 20 cm każdego brzegu ziemią. Po zamocowaniu agrowłókniny wycinamy w niej otwory, w których będziemy sadzić maliny.

Otwory tworzymy poprzez dwa nacięcia w kształcie krzyża. Rozchylamy ich brzegi i wkopujemy sadzonkę. Otwory robimy co 50-60 cm.

Jak nawozić maliny jesienią?

Maliny to krzewy, które potrzebują gleby bogatej w składniki odżywcze i próchnicę. Jesień to czas, kiedy nie powinniśmy rezygnować z nawożenia gleby. Warto użyć do tego nawozów mineralnych, szczególnie tych, które zawierają dużo fosforu, potasu, magnezu i wapnia. 

Naturalnym sposobem na jesienne nawożenie malin jest podsypywanie je obornikiem. Warto to zrobić jeszcze przed posadzeniem krzaków - wówczas obornik miesza się z ziemią. Obornik jest naturalnym nawozem otrzymywanym z odchodów bydlęcych połączonych ze ściółką, bogatym w składniki odżywcze, które poprawiają skład gleby i tym samym wpływają na rozwój malin.

Jak ciąć maliny jesienią?

Cięcie malin jesienią pozwala na uzyskanie obfitych plonów w kolejnym sezonie.  Pozbywamy się pędów, które w tym sezonie owocowały. Przycinamy je na wysokości 5 cm od ziemi. Dzięki temu stwarzamy miejsce na nowe pędy owocujące oraz ograniczamy ryzyko ataku szkodników malin.  

W przypadku malin jesiennych, które owocują ponownie jesienią, cięcie będzie konieczne dopiero przed zimą.

Przeczytaj również: Dlaczego ściółkowanie malin jest ważne? Kiedy i czym ściółkować maliny?

Czy maliny należy pryskać jesienią?

Opryski malin jesienią nie są koniecznością. Można jednak wykonać je profilaktycznie. Wykonywane po zbiorach mogą uchronić roślinę od wystąpienia potencjalnych chorób.

Warto skorzystać z oprysków, które są ekologiczne i bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla owadów zapylających.

W sklepach ogrodniczych możemy dostać biologiczne środki ochrony roślin, które są w pełni naturalne i wypierają patogeny chorobotwórcze.

Maliny warto również opryskiwać preparatami na bazie oleju. Mogą one zniszczyć zimujące formy szkodników, tym samym zapewniając malinom zdrowy i bezpieczny wzrost w nowym sezonie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Uprawa malin dla początkujących. Wszystko o sadzeniu, pielęgnacji, przycinaniu i nawożeniu

Wyrośnie prawie wszędzie, ale pod pewnymi warunkami. Uprawa rokitnika w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pielęgnacja malin jesienią — sadzenie, nawożenie, cięcie. Naturalne opryski na maliny"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.