Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wiosenne cięcie lawendy. Instruktaż i terminy przycinania lawendy po zimie

Lawenda zachwyca swoimi fioletowoniebieskimi kwiatami od czerwca aż do października. Aby jednak mogła kwitnąć w pełnej okazałości, potrzebuje specjalnego cięcia po zimie. Dlaczego cięcie lawendy na wiosnę jest ważne? Przedstawiamy instruktaż, jak to zrobić krok po kroku.

Wiosenne cięcie lawendy. Instruktaż i terminy przycinania lawendy po zimie
Wiosenne przycinanie lawendy trzeba zrobić najpóźniej na przełomie marca i kwietnia. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dlaczego cięcie lawendy na wiosnę jest ważne?

Cięcie lawendy na wiosnę jest ważne ze względu na konieczność uformowania rośliny. Bez przeprowadzenia zabiegu krzew będzie coraz wyższy, rozrośnie się na boki, tracąc swój zwarty pokrój i pokładając się na ziemi. W efekcie kwiaty pojawią się tylko na wierzchołkach pędów, tworząc nieestetyczne gołe przestrzenie w jej środku.

W tych pustych miejscach pozbawionych kwiatów znajdują się nowe przyrosty. Tym samym dzięki cięciu lawendy na wiosnę pobudzimy je do kwitnienia. Będzie to skutkować większym zagęszczeniem kwiatów na pędach, które zaczną pojawiać się na całej długości.

Cięcie lawendy na wiosnę jest także ważne ze względu na zapewnienie jej warunków do prawidłowego rozwoju. Zabieg pozwoli na zwiększenie dostępu światła słonecznego i swobodniejszy przepływ powietrza wewnątrz krzewu. Pomoże to zapobiec gniciu lub usychaniu gałązek, które są głębiej osadzone.

Przeprowadzanie cięcia lawendy po zimie pozwoli zarazem na pozbycie się chorych, martwych i uszkodzonych przez mrozy pędów. Dodatkowo krzew zyska większą odporność na ataki szkodników, chorób i niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Przeczytaj również: Kiedy i jak przycinać lawendę po zimie? Zabieg, po którym roślina będzie bujnie kwitnąć

Kiedy ciąć lawendę po zimie?

Cięcie lawendy po zimie najlepiej przeprowadzać na przełomie marca i kwietnia. Dzień, w którym zdecydujemy się na wykonanie zabiegu, powinien być suchy, ciepły i słoneczny. Odpowiednie będą też dni wietrzne.

Przy cięciu lawendy na wiosnę należy za to omijać dni podchmurne, deszczowe lub z wysoką wilgotnością powietrza. Takie warunki atmosferyczne będą sprzyjać pojawianiu się i rozwojowi chorób grzybowych.

Podczas wiosennego cięcia lawendę formujemy na kształt kuli. Fot.CanvaPro

Wiosenne cięcie lawendy - instruktaż

Do wiosennego cięcia lawendy trzeba przygotować ostre nożyce do żywopłotu lub sekator. Narzędzie należy odpowiednio zdezynfekować, aby wyeliminować ryzyko przeniesienia się chorób, drobnoustrojów, patogenów po przycinaniu innych roślin w ogrodzie.

Wykonując cięcie lawendy na wiosnę, zawsze formujemy ją na wzór kuli. Taki kształt zapewni odpowiedni dostęp światła i świeżego powietrza do zwartych pędów. Tym samym zmniejszymy możliwość usychania lub gnicia gałązek.

Lawendę po zimie tniemy od dołu ku górze. Czubek krzaka wyrównujemy na samym końcu formowania kształtu kuli. W zależności od tego, jak długo hodujemy roślinę, tniemy odpowiednią ilość pędów.

W przypadku przeprowadzania wiosennego cięcia na młodym krzewie lawendy, pędy skracamy o połowę ich długości. Tak przycięte gałęzie zostaną estetycznie zagęszczone i będą mieć szansę na bardziej obfite kwitnienie. Dodatkowo zostaną wzmocnione. Przy tym jednak unikajmy usuwania starszych pędów. Są one zdrewniałe, przez co rozkrzewiają się wolniej i słabiej.

Starsze krzewy lawendy na wiosnę przycinamy za to do 1/3 długości gałązek. Tak radykalne cięcie odmładzające wykonuje się raz na 4 lub 5 lat. W efekcie zapobiegniemy powstawaniu "łysych gniazd" wewnątrz krzaczków. Pobudzimy do kwitnięcia młode przyrosty i zwiększymy ilość kwiatów. Lawenda wypuści nowe, młode pędy, które poprawią jej ogólną kondycję.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kwiaty rabatowe. Terminarz siewu, sadzenia i kwitnienia

Pora na cięcie agrestu po zimie. Zrób to dobrze, a zbierzesz więcej owoców

Jak prawidłowo przycinać gałęzie drzew? Uważaj, bo obowiązują cię przepisy

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.