Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Upały niszczą lawendę. Przygotuj nawóz, który sprawi, że znów będzie bujna

Lawenda to roślina o aromatycznym zapachu i pięknym wyglądzie, dlatego stanowi wspaniałą dekorację na tarasie czy w ogrodzie. Niestety niekiedy bywa, że lawenda marnieje i nie kwitnie już tak obficie. Poznaj główne czynniki niekwitnięcia lawendy oraz sprawdź nawóz pobudzający rośliny. Wystarczy trochę chleba, cukru i mleka.

Upały niszczą lawendę. Przygotuj nawóz, który sprawi, że znów będzie bujna
Lawendę można odżywić naturalnym nawozem. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Do kiedy kwitnie lawenda? 

Okres kwitnienia lawendy zależy od czynników pogodowych. Jeśli wiosna jest dość chłodna, to lawenda zakwitnie zdecydowanie później.  

Lawenda kwitnie mniej więcej od połowy czerwca do września, a bardzo ładnie wygląda już sporo czasu przed przekwitnięciem. Okres ten przypada na drugą połowę lipca.  

Przeczytaj również: Dlaczego lawenda usycha? Najczęściej popełniane błędy w uprawie lawendy

Dlaczego lawenda marnieje i nie kwitnie? 

Lawenda marnieje i nie kwitnie przez pogodę lub niewłaściwą pielęgnację. Deszcze i chłodne noce nie sprzyjają kwitnieniu lawendy, podobnie jak podstawowe błędy w jej uprawie. Jakie są główne czynniki niekwitnięcia lawendy? 

 • Złe przycinanie 

Lawenda jest rośliną, którą trzeba przycinać dwa razy w roku - wiosną na początku kwitnienia oraz latem po kwitnieniu. Jeśli wykonamy ten zabieg zbyt późno, to lawenda przeznaczy swoją energię nie na kwitnienie, a na nowy rozwój pędów. Z kolei zbyt wczesne cięcie doprowadzi do zmarznięcia rośliny, a także rozpoczęcia wiosny w gorszej kondycji, co wpłynie na słabe kwitnienie w przyszłym roku. 

 • Przemarznięcie 

Ostre i mroźne zimy, a także suche wiatry źle wpływają na kwitnienie, nawet wąskolistnej lawendy, która dobrze radzi sobie w chłodniejszym klimacie. Zaczyna pojawiać się zjawisko fizjologicznej suszy, podczas której roślina nie może pobierać z przemarzniętego podłoża wody, dlatego marnieje i ulega wysuszeniu. Ponadto wiosenne przymrozki mogą doprowadzić do obumierania zawiązujących się pąków kwiatowych.  

 • Nieprawidłowe nawożenie 

Na lawendę źle wpływa zbyt duże nawożenie. Fot. 123RF.com

Lawenda nie toleruje bardzo żyznego podłoża, dlatego nadmierne nawożenie azotem skutkuje pojawieniem się wielu liści, a nie samych kwiatów. Z kolei zbyt duża ilość jakichkolwiek nawozów może doprowadzić do zasolenia gleby, a więc utrudnienia w pobieraniu składników pokarmowych. 

 • Nadmiar wody

Lawenda bardziej preferuje suszę, aniżeli nadmiar wody, dlatego nie kwitnie i marnieje podczas deszczowego lata. Podlewając ją nadmiernie, również doprowadzamy do pogorszenia kondycji rośliny, a nawet stopniowego zamierania.  

 • Wzrost w cieniu 

Dostęp do światła jest bardzo ważny w przypadku rośliny, która preferuje nasłonecznione stanowiska. Pędy lawendy rosnącej w cieniu stają się wyciągnięte i wiotkie, a kwitnienie jest bardzo słabe lub nawet znikome.  

 • Choroby 

Lawenda nie kwitnie i marnieje przez choroby grzybowe, rozwijające się na zbyt mokrym podłożu lub w sytuacji, gdy sadzimy ją zbyt gęsto, w miejscu o małej przewiewności. Lawenda zostaje porażona fytoftorozą lub szarą pleśnią, które mogą doprowadzić do jej zamierania. 

 • Starość 

Lawenda słabo kwitnie po kilku latach od jej posadzenia. Możemy spróbować odmłodzić ją przez radykalne, wiosenne cięcie, jednak musimy być świadomi, że po takim zabiegu kwitnienie w danym roku będzie słabe lub znikome.  

Przeczytaj również: Czyściec wełnisty – na słońce i suchą ziemię. Posadź w ogrodzie zamiast lub obok lawendy

Jak odżywić lawendę? 

Lawendę możemy odżywić naturalnym nawozem z chleba, cukru i mleka. Mieszanka tych trzech składników wzmacnia system korzeniowy rośliny i pobudza ją do kwitnienia. Do przygotowania naturalnego nawozu potrzebujemy: 

 • kilka kromek chleba; 
 • 1 łyżkę cukru; 
 • 2 łyżki mleka; 
 • wodę. 

W dużym słoiku należy pokruszyć chleb i zalać go wodą, a następnie dodać cukier, który przyspiesza proces fermentacji. Słoik zakręcamy i odstawiamy na 2 dni. Po ich upływie przecedzamy płyn, dolewamy 1 l wody i mleko, a na koniec dokładnie mieszamy. Tak przygotowanym nawozem podlewamy lawendę raz na 2 tygodnie.  

Pamiętajmy o obserwacji lawendy w trakcie jej nawożenia, aby dopasować nawóz do potrzeb pokarmowych rośliny. Zastosowanie nawozu z chleba, cukru i mleka sprawi, że lawenda będzie kwitnąć obficie i zdrowo przez wiele sezonów.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Dlaczego lawenda wąskolistna nie kwitnie? Sprawdź, jak pobudzić lawendę do wzrostu i kwitnienia

Nie wyparzaj cytrusów. Oto sposób na oczyszczenie skórki na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.