Porady ogrodnicze

Zakwasi glebę i poprawi jej strukturę. Jak wykorzystać torf w ogrodzie?

Torf to bardzo popularna substancja wykorzystywana w ogrodzie na wiele sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik podłoża dla roślin lub naturalna metoda na zakwaszenie gleby. A to tylko niektóre z jego zastosowań! Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Sprawdź!

Zakwasi glebę i poprawi jej strukturę. Jak wykorzystać torf w ogrodzie?
Torf w ogrodzie ma wiele zastosowań: jest składnikiem podłoży, reguluje odczyn ziemi i nadaje się na ściółkę. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czym jest torf? 

Torf to skała osadowa – substancja powstająca z obumarłych szczątków roślinnych. Może różnić się składem w zależności od tego, jakie rośliny przyczyniły się do wytworzenia. Najważniejszą cechą torfu jest zdolność magazynowania wody, a następnie oddawania jej do ekosystemu, gdy jest taka potrzeba.  

Chociaż torf jest nawozem, nie zawiera wielu takich pierwiastków jak fosfor czy azot. Jego składniki są organiczne i obejmują np. celulozę, kwasy huminowe, bituminy czy związki białkowe. Jest to ponadto całkowicie naturalna substancja, bezpieczna do stosowania zarówno dla ekosystemu, jak i człowieka. Co ciekawe, torf potrzebuje kilku milionów lat, by zamienić się w węgiel brunatny 

Jakie są rodzaje torfów?  

 • Torf niski

Przypomina ziemię i ma czarną barwę. Powstaje w takich miejscach jak doliny rzek i tereny podmokłe z powodu wód podziemnych. Składa się m.in. z trzcin, wierzb czy mchów. Może mieć odczyn kwaśny, obojętny lub zasadowy. Ma ponadto trochę składników pokarmowych (więcej niż torf wysoki) i wchłania sporo wody (mniej niż wysoki rodzaj torfu). 

 • Torf wysoki

Jest słabiej rozłożony niż niski rodzaj torfu, a jego barwa jest brązowa. Powstaje w miejscach ze sporą ilością opadów, a w jego skład wchodzą m.in. wrzosy, mech czy żurawina. Odczyn torfu wysokiego jest kwaśny i bardzo kwaśny. Wchłania też bardzo dużo wody. 

 • Torf przejściowy

Ten rodzaj torfu łączy w sobie cechy obu wcześniejszych. Powstaje ponadto w miejscach, które są podmokłe zarówno z powodu wód podziemnych, jak i opadów.   

Torf można podzielić też na: 

 • kwaśny – który ma bardzo niskie pH, więc jest silnie kwaśny – jest mieszanką torfów niskiego z wysokim;

 • odkwaszony – który ma pH wskazujące na lekką kwaśność, a do jego uzyskania wykorzystuje się torf niski, wysoki oraz kredę. 

jak wykorzystać torf w ogrodzie Torf powstaje głównie z obumarłych szczątków roślin. Fot.123RF.com

Zastosowanie torfu w ogrodzie 

 • Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Podłoże dla roślin 

Ze względu na to, że torf jest naturalną substancją, świetnie nadaje się do uprawy wszystkich roślin, także jadalnych. Aby zasadzić konkretne gatunki, nie korzysta się jednak wyłącznie z torfu – miesza się go np. z ziemią uniwersalną, perlitem, piaskiem oraz innymi składnikami. Każda roślina może wymagać trochę innej mieszanki. 

Do roślin kwasolubnych wykorzystuje się torf kwaśny w połączeniu z innymi substancjami. Nadaje się on np. do wielu iglaków, wrzosów, różaneczników, borówek, żurawiny czy azalii. Jeśli rośliny preferują podłoże obojętne, do tworzenia mieszanki używa się z kolei torfu odkwaszonego. Jest on niemal uniwersalny i większość roślin dobrze rośnie na glebie zawierającej ten rodzaj torfu. 

Przykładowe rodzaje podłoża do: 

 • iglaków – mieszanka torfu niskiego z wysokim, kory i nawozu;
   
 • warzyw – mieszanka torfu niskiego z wysokim, kory sosnowej, węgla i biohumusu;
   
 • roślin zielonych – mieszanka torfu niskiego z wysokim i nawozu. 

Każde z tych podłoży ma trochę inny skład procentowy. Torf jest ponadto bazą do uprawiania wielu sadzonek, np. w szkółkach i centrach ogrodniczych. 

 • Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Zakwaszenie gleby 

Jeśli chcesz uprawiać rośliny, które lubią niskie pH, np. borówki – konieczna jest kwaśna gleba. Nie w każdym ogrodzie jest ona odpowiednia do uprawy takich gatunków. Możesz więc zakwasić podłoże pod danym okazem.  

W tym celu wymieszaj torf z wierzchnią warstwą ziemi. Do zakwaszania stosuje się torf kwaśny. Najpierw najlepiej sprawdzić jednak pH gleby, żeby dobrać odpowiednie proporcje torfu – wykorzystując specjalne przyrządy lub sposoby domowe. Odczyn dobrze kontrolować co jakiś czas, ponieważ może ulec zmianie pod wpływem różnych czynników. 

Przeczytaj również: Jak domowym sposobem sprawdzić odczyn gleby? Nie musisz płacić, masz te produkty w szafce

 • Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Ściółkowanie 

Ściółkowanie to jeden z bardziej skutecznych zabiegów wykonywanych w ogrodzie. Polega na rozsypaniu torfu wokół roślin. W tym przypadku do większości gatunków stosuje się torf odkwaszony, a do kwaśnolubnych – kwaśny.  

Warto ściółkować rośliny, ponieważ dzięki temu: 

 • dbasz o ich korzenie w zimie – nie są tak podatne na przemarznięcie;
   
 • zapewniasz roślinom odpowiednią ilość wilgoci – szczególnie w lecie woda tak szybko nie paruje z gleby;
   
 • zmniejszasz ryzyko przelania – szczególnie w przypadku silnych ulew woda nie wsiąka tak szybko w glebę i nie wypłukuje substancji odżywczych;
   
 • ograniczasz zachwaszczenie – gdy wokół roślin znajduje się ściółka, istnieje znacznie mniejsze ryzyko, że pojawią się chwasty. Jeśli rosną, jest ich zdecydowanie mniej. 
 • Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Pielęgnacja trawników 

Jeśli masz przed sobą założenie trawnika, warto zrobić to właśnie na torfie. W tym przypadku wykorzystuje się torf odkwaszony lub specjalne podłoże mające w składzie tę substancję. Takie rozwiązanie sprawdza się ponadto do regeneracji trawnika, gdy zauważysz w nim ubytki. Nowe nasiona warto wysiać na podłożu bogatym w torf, co zwiększa szansę przyjęcia się trawy w konkretnym miejscu.  

 • Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Poprawa jakości gleby 

Wymieszanie gleby z torfem pozwala poprawić jakość zarówno podłoża zbyt gliniastego i ciężkiego, jak i tego nadmiernie przepuszczalnego. Wystarczy przekopać lekko wierzchnią warstwę gleby (kilkanaście-kilkadziesiąt cm) i wymieszać z torfem kwaśnym lub odkwaszonym, zależnie od rosnących w danym miejscu roślin. Jakość gleby znacznie się poprawi, będzie ona łatwiej magazynować substancje odżywcze. 

Zabieg poleca się przeprowadzać wiosną przed okresem wegetacyjnym i jesienią, gdy większość roślin kończy już owocować oraz kwitnąć. Zwykle stosuje się ok. 5-10 l torfu na 1 mkw. powierzchni. 

 • Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Przechowywanie cebul 

Rośliny cebulowe najczęściej wymagają wykopania po przekwitnięciu. Takie bulwy przechowuje się w pomieszczeniu, by w kolejnym sezonie znów zasadzić je w ziemi. Jeśli masz np. cebule tulipanów, możesz przysypać je torfem. Dzięki temu zachowają najważniejsze właściwości. W nowym sezonie wystarczy osypać je z ziemi i dokładnie obejrzeć pod kątem ewentualnych oznak chorób lub szkodników. 

Jaki torf wybrać? 

Torf jest bardzo popularnym produktem, który znajdziesz niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Szukając odpowiedniego torfu, warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników. Dzięki temu wykorzystanie tej substancji będzie skuteczniejsze. Jaki torf wybrać i co jest istotne? Sprawdź przede wszystkim: 

 • właściwości torfu – czy jest kwaśny, czy odkwaszony – amatorzy mogą nie widzieć różnicy, jednak wiesz już, że każdy rodzaj ma inne zastosowanie;
   
 • pochodzenie torfu – w tym przypadku zwróć szczególnie uwagę, czy nie był on już wcześniej wykorzystywany (może o tym świadczyć zbyt ciemna barwa). 

Nie kupuj też torfu z niepewnych źródeł, ponieważ często zawiera on np. nasiona chwastów i nie jest wykopany z odpowiedniego miejsca.  

Torf to uniwersalna substancja, która ma wiele zastosować w ogrodzie, a przy tym jest bezpieczna i stosunkowo tania. Warto wykorzystać ten naturalny sposób, żeby zadbać o rośliny i cieszyć się pięknym zielonym terenem przez długi czas! 

Przeczytaj również: Jesienne opryski drzew owocowych. Ten preparat jest najskuteczniejszy

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.