Spis treści:
Czym jest torf?
Torf to skała osadowa – substancja powstająca z obumarłych szczątków roślinnych. Może różnić się składem w zależności od tego, jakie rośliny przyczyniły się do wytworzenia. Najważniejszą cechą torfu jest zdolność magazynowania wody, a następnie oddawania jej do ekosystemu, gdy jest taka potrzeba.
Chociaż torf jest nawozem, nie zawiera wielu takich pierwiastków jak fosfor czy azot. Jego składniki są organiczne i obejmują np. celulozę, kwasy huminowe, bituminy czy związki białkowe. Jest to ponadto całkowicie naturalna substancja, bezpieczna do stosowania zarówno dla ekosystemu, jak i człowieka. Co ciekawe, torf potrzebuje kilku milionów lat, by zamienić się w węgiel brunatny.
Jakie są rodzaje torfów?
-
Torf niski
Przypomina ziemię i ma czarną barwę. Powstaje w takich miejscach jak doliny rzek i tereny podmokłe z powodu wód podziemnych. Składa się m.in. z trzcin, wierzb czy mchów. Może mieć odczyn kwaśny, obojętny lub zasadowy. Ma ponadto trochę składników pokarmowych (więcej niż torf wysoki) i wchłania sporo wody (mniej niż wysoki rodzaj torfu).
-
Torf wysoki
Jest słabiej rozłożony niż niski rodzaj torfu, a jego barwa jest brązowa. Powstaje w miejscach ze sporą ilością opadów, a w jego skład wchodzą m.in. wrzosy, mech czy żurawina. Odczyn torfu wysokiego jest kwaśny i bardzo kwaśny. Wchłania też bardzo dużo wody.
-
Torf przejściowy
Ten rodzaj torfu łączy w sobie cechy obu wcześniejszych. Powstaje ponadto w miejscach, które są podmokłe zarówno z powodu wód podziemnych, jak i opadów.
Torf można podzielić też na:
- kwaśny – który ma bardzo niskie pH, więc jest silnie kwaśny – jest mieszanką torfów niskiego z wysokim;
- odkwaszony – który ma pH wskazujące na lekką kwaśność, a do jego uzyskania wykorzystuje się torf niski, wysoki oraz kredę.
Torf powstaje głównie z obumarłych szczątków roślin. Fot.123RF.com
Zastosowanie torfu w ogrodzie
-
Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Podłoże dla roślin
Ze względu na to, że torf jest naturalną substancją, świetnie nadaje się do uprawy wszystkich roślin, także jadalnych. Aby zasadzić konkretne gatunki, nie korzysta się jednak wyłącznie z torfu – miesza się go np. z ziemią uniwersalną, perlitem, piaskiem oraz innymi składnikami. Każda roślina może wymagać trochę innej mieszanki.
Do roślin kwasolubnych wykorzystuje się torf kwaśny w połączeniu z innymi substancjami. Nadaje się on np. do wielu iglaków, wrzosów, różaneczników, borówek, żurawiny czy azalii. Jeśli rośliny preferują podłoże obojętne, do tworzenia mieszanki używa się z kolei torfu odkwaszonego. Jest on niemal uniwersalny i większość roślin dobrze rośnie na glebie zawierającej ten rodzaj torfu.
Przykładowe rodzaje podłoża do:
- iglaków – mieszanka torfu niskiego z wysokim, kory i nawozu;
- warzyw – mieszanka torfu niskiego z wysokim, kory sosnowej, węgla i biohumusu;
- roślin zielonych – mieszanka torfu niskiego z wysokim i nawozu.
Każde z tych podłoży ma trochę inny skład procentowy. Torf jest ponadto bazą do uprawiania wielu sadzonek, np. w szkółkach i centrach ogrodniczych.
-
Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Zakwaszenie gleby
Jeśli chcesz uprawiać rośliny, które lubią niskie pH, np. borówki – konieczna jest kwaśna gleba. Nie w każdym ogrodzie jest ona odpowiednia do uprawy takich gatunków. Możesz więc zakwasić podłoże pod danym okazem.
W tym celu wymieszaj torf z wierzchnią warstwą ziemi. Do zakwaszania stosuje się torf kwaśny. Najpierw najlepiej sprawdzić jednak pH gleby, żeby dobrać odpowiednie proporcje torfu – wykorzystując specjalne przyrządy lub sposoby domowe. Odczyn dobrze kontrolować co jakiś czas, ponieważ może ulec zmianie pod wpływem różnych czynników.
Przeczytaj również: Jak domowym sposobem sprawdzić odczyn gleby? Nie musisz płacić, masz te produkty w szafce
-
Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Ściółkowanie
Ściółkowanie to jeden z bardziej skutecznych zabiegów wykonywanych w ogrodzie. Polega na rozsypaniu torfu wokół roślin. W tym przypadku do większości gatunków stosuje się torf odkwaszony, a do kwaśnolubnych – kwaśny.
Warto ściółkować rośliny, ponieważ dzięki temu:
- dbasz o ich korzenie w zimie – nie są tak podatne na przemarznięcie;
- zapewniasz roślinom odpowiednią ilość wilgoci – szczególnie w lecie woda tak szybko nie paruje z gleby;
- zmniejszasz ryzyko przelania – szczególnie w przypadku silnych ulew woda nie wsiąka tak szybko w glebę i nie wypłukuje substancji odżywczych;
- ograniczasz zachwaszczenie – gdy wokół roślin znajduje się ściółka, istnieje znacznie mniejsze ryzyko, że pojawią się chwasty. Jeśli rosną, jest ich zdecydowanie mniej.
-
Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Pielęgnacja trawników
Jeśli masz przed sobą założenie trawnika, warto zrobić to właśnie na torfie. W tym przypadku wykorzystuje się torf odkwaszony lub specjalne podłoże mające w składzie tę substancję. Takie rozwiązanie sprawdza się ponadto do regeneracji trawnika, gdy zauważysz w nim ubytki. Nowe nasiona warto wysiać na podłożu bogatym w torf, co zwiększa szansę przyjęcia się trawy w konkretnym miejscu.
-
Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Poprawa jakości gleby
Wymieszanie gleby z torfem pozwala poprawić jakość zarówno podłoża zbyt gliniastego i ciężkiego, jak i tego nadmiernie przepuszczalnego. Wystarczy przekopać lekko wierzchnią warstwę gleby (kilkanaście-kilkadziesiąt cm) i wymieszać z torfem kwaśnym lub odkwaszonym, zależnie od rosnących w danym miejscu roślin. Jakość gleby znacznie się poprawi, będzie ona łatwiej magazynować substancje odżywcze.
Zabieg poleca się przeprowadzać wiosną przed okresem wegetacyjnym i jesienią, gdy większość roślin kończy już owocować oraz kwitnąć. Zwykle stosuje się ok. 5-10 l torfu na 1 mkw. powierzchni.
-
Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Przechowywanie cebul
Rośliny cebulowe najczęściej wymagają wykopania po przekwitnięciu. Takie bulwy przechowuje się w pomieszczeniu, by w kolejnym sezonie znów zasadzić je w ziemi. Jeśli masz np. cebule tulipanów, możesz przysypać je torfem. Dzięki temu zachowają najważniejsze właściwości. W nowym sezonie wystarczy osypać je z ziemi i dokładnie obejrzeć pod kątem ewentualnych oznak chorób lub szkodników.
Jaki torf wybrać?
Torf jest bardzo popularnym produktem, który znajdziesz niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Szukając odpowiedniego torfu, warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników. Dzięki temu wykorzystanie tej substancji będzie skuteczniejsze. Jaki torf wybrać i co jest istotne? Sprawdź przede wszystkim:
- właściwości torfu – czy jest kwaśny, czy odkwaszony – amatorzy mogą nie widzieć różnicy, jednak wiesz już, że każdy rodzaj ma inne zastosowanie;
- pochodzenie torfu – w tym przypadku zwróć szczególnie uwagę, czy nie był on już wcześniej wykorzystywany (może o tym świadczyć zbyt ciemna barwa).
Nie kupuj też torfu z niepewnych źródeł, ponieważ często zawiera on np. nasiona chwastów i nie jest wykopany z odpowiedniego miejsca.
Torf to uniwersalna substancja, która ma wiele zastosować w ogrodzie, a przy tym jest bezpieczna i stosunkowo tania. Warto wykorzystać ten naturalny sposób, żeby zadbać o rośliny i cieszyć się pięknym zielonym terenem przez długi czas!
Przeczytaj również: Jesienne opryski drzew owocowych. Ten preparat jest najskuteczniejszy
Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.