Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesienne opryski drzew owocowych. Ten preparat jest najskuteczniejszy

Jesień to dla wielu ogrodników to bardzo pracowita pora roku! Trzeba pozbierać ostatnie plony, przygotować grządki i posprzątać w ogrodzie. W ferworze przygotowań do zimy łatwo zapomnieć o wykonaniu oprysków drzew owocowych. Jednak to od nich zależy, czy twoje okazy przetrwają chłodne miesiące! Dowiedz się więcej o jesiennych opryskach. 

Jesienne opryski drzew owocowych. Ten preparat jest najskuteczniejszy
Wykonaj oprysk jesienny i przygotuj swoje drzewa przed nadejściem kolejnego okresu wegetacyjnego. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się nie tylko pięknymi okazami, ale także dużymi zbiorami owoców. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego warto wykonać jesienny oprysk drzew owocowych? 

Wiele osób skupia się wyłącznie na wykonywaniu wiosennych oprysków drzew owocowych. Jednak to błąd, który może zakończyć się utratą ukochanych roślin. Jesienne zabiegi są równie istotne, jak te na początku roku. Dzięki nim zapobiegniesz: 

 • chorobom grzybowym – wilgoć i zalegające liście pod drzewami, to idealne warunki do rozwijania się patogenów odpowiedzialnych np. za zgniliznę brunatną. Dzięki opryskom ryzyko ich powstania oraz pojawienia się wiosną jest niewielkie, 
 • składaniu przez szkodniki jaj na pędach roślin – jesienią owady szukają sprzyjających miejsc do przezimowania. Jeśli wykonasz oprysk, odstraszysz je, dzięki czemu wiosną larwy nie zniszczą Twoich upraw. 

Dodatkową zaletą wykonywania oprysków jesienią jest ich niska szkodliwość. W tym czasie owoce już są zebrane, liście opadły, a pożyteczne owady jak pszczoły czy trzmiele od dawna chowają się w ulach. Dzięki temu ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych po oprysku jest niewielkie.  

Warto również pamiętać, że rozpylanie środków przeciw grzybom i szkodnikom jesienią, pozwala ograniczyć opryski wykonywane wiosną. Dzięki temu w przyszłym roku będziesz mieć mniej pracy. 

Przeczytaj również: Jesienne prace w ogrodzie. Te kwiaty trzeba przesadzić i rozmnożyć wczesną jesienią

Jakie drzewka owocowe wymagają oprysku jesienią? 

Zastanawiasz się, jakie drzewka owocowe trzeba pryskać jesienią? Dużą uwagę należy poświęcić zwłaszcza brzoskwini. Drzewo to często pada ofiarą kędzierzawości liści, która prowadzi nie tylko do deformacji liści, ale także owoców, a w rezultacie nawet do śmierci rośliny. 

Oprysk warto także wykonać na:

 • wiśniach – często padają one ofiarą raka bakteryjnego drzew owocowych, który objawia się powstawaniem brunatnych plam na korze, a w ostateczności prowadzi do zamierania całych pędów, 
 • czereśniach – zagrożeniem dla tych drzew jest zasychanie liści. Przez tę chorobę roślina skupia się na nieustannym wytwarzaniu nowych listków, zamiast na tworzeniu smacznych owoców, więc traci siłę do życia, 

 • jabłoniach i gruszach – tym drzewom najbardziej zaraża parch. Jest on bardzo groźny i prowadzi do powstawania brązowych plam i nekroz. Co więcej, choroba pozostawia ślady na owocach – stają się one zdeformowane i pokrywają się twardą skorupą, w efekcie czego nie nadają się do spożycia. 

Warto pamiętać, że każde drzewo, nie tylko wspomniane gatunki, może paść ofiarą chorób lub szkodników. Dlatego nie omijaj żadnego okazu w swoim ogrodzie! 

Przeczytaj również: Tych roślin nigdy nie sadź razem. Będą zagrożone atakiem szkodników i chorób

Czym pryskać drzewa owocowe jesienią? 

Myślisz o tym, żeby wykonać oprysk, ale nie wiesz, czego użyć? Na rynku znajduje się szeroki wybór preparatów. Wśród najpopularniejszych i najbardziej rekomendowanych są te, które zawierają: 

 • związki miedzi – to składniki wspierające procesy grzybobójcze, dlatego są szeroko wykorzystywane w preparatach przeznaczonych do profilaktyki przeciwko chorobom grzybowym. Środki na bazie związków miedzi doskonale sprawdzają się w przydomowych i działkowych ogródkach oraz niewielkich sadach. Składniki te pomagają hamować kiełkowanie zarodników grzybów chorobotwórczych i zapobiegać ich rozwijaniu się. W rezultacie produkty typu miedzian 50 WP poleca się stosować na brzoskwinie, czereśnie, a także inne drzewa owocowe zagrożone m.in. rakiem bakteryjnym, 

 • mocznik – choć jest to nawóz, doskonale sprawdza się jako środek prewencyjny przeciwko parchowi jabłoni i gruszy. Mocznik pomaga przyspieszyć rozkładanie się liści, a tym samym zapobiec rozwijaniu się w nich niebezpiecznych grzybów. Wyniki badań wskazują, że ryzyko wystąpienia parcha po odpowiednio zaaplikowanym moczniku może spaść nawet o 97%! To bardzo duży sukces. 

Jednak pamiętaj, że te środki mogą nie wystarczyć, jeśli drzewo padło ofiarą zmasowanego ataku szkodników lub choruje od dłuższego czasu. Wtedy może być konieczne wykonanie oprysku z silnych, chemicznych preparatów. O ich dobór poproś sprzedawcę w renomowanym sklepie ogrodniczym. 

Przeczytaj również: Kiedy i czym nawozić świerki? Poznaj zasady jesiennego i wiosennego nawożenia iglaków

O jakiej porze dnia najlepiej wykonywać oprysk drzew owocowych? 

Skuteczność jesiennych oprysków w dużej mierze zależy od tego, kiedy zostały wykonane. Najkorzystniej poczekać z wszelkimi zabiegami do momentu zebrania wszystkich owoców. Dzięki temu nie będą musiały one przejść okresu karencji pomiędzy opryskiem a ich spożyciem. Warto również wybrać odpowiedni dzień. Powinien on być: 

 • bezwietrzny – brak wiatru ułatwia dokładne pokrycie wszystkich pędów, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że środek dotarł wszędzie, gdzie potrzeba, 
 • pochmurny – ostre promienie słońca w kontakcie ze środkami mogą powodować poparzenia liści i pędów, 
 • bezdeszczowy – jeśli po wykonaniu oprysku zacznie padać deszcz, trzeba powtórzyć zabieg. 

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na stan roślin. Jeśli chcesz zaaplikować na drzewa mocznik, powinieneś zrobić to, gdy pozostanie na nich ok. 90% liści. Dzięki temu, gdy opadną, ich rozkład będzie szybki, co znacząco zmniejszy ryzyko rozwoju grzybów. Jeśli zrobisz to później, skuteczność zabiegu może być niewielka.  

Natomiast oprysk miedzianem należy wykonać, gdy opadną wszystkie liście. Dzięki temu środek dotrze we wszystkie zakamarki pędów i pozwoli je odpowiednio zabezpieczyć przed rozmnażaniem się na nich patogenów. 

Na przełomie września i października, oprócz oprysków, warto zastosować mechaniczną ochronę przed szkodnikami, czyli założyć opaski lepowe. Są one nasączone specjalnym środkiem, który wabi owady, takie jak ukośnica szczawiówka, piędzik przedzimek czy zimówek ogołotniak. W rezultacie powstrzymują szkodniki przed odbyciem godów, złożeniem jaj i zimowaniem na pędach drzew owocowych.  

Jak przygotować się do wykonania oprysku drzew owocowych? 

Aby móc prawidłowo wykonać oprysk drzew owocowych, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Do małych ogródków, gdzie jest niewiele roślin, sprawdzą się spryskiwacze o małej pojemności do 3 litrów.  

Natomiast do dużych przestrzeni, gdzie rośnie co najmniej kilkanaście drzew, lepiej wybrać opryskiwacz ciśnieniowy naramienny lub w formie plecaka o pojemności od 5 do 15 litrów. Taki sprzęt wystarczy do pokrycia kilku roślin bez konieczności częstego napełniania pojemnika. Z kolei wygodne pasy naramienne ułatwią przenoszenie opryskiwacza po ogrodzie.  

Oprócz sprzętu będziesz potrzebować także środków ochrony osobistej. Choć stosowane preparaty są ekologiczne, użyte w nadmiarze mogą negatywnie wpłynąć na twój stan zdrowia. Aby tego uniknąć, pamiętaj o: 

 • rękawicach ochronnych – najlepiej, jeśli ściśle przylegają do dłoni, 
 • maseczce ochronnej – wdychanie środków chemicznych, nawet ekologicznych, jest bardzo niebezpieczne, 
 • przezroczystych goglach – nagły podmuch wiatru sprawi, że cały środek wyląduje na twarzy, co może zakończyć się koniecznością wizyty na pogotowiu i przemywaniu oczu.  

Nie zapomnij również założyć odzieży z długimi rękawami i nogawkami. Skóra w kontakcie ze środkami może stać się podrażniona i zaczerwieniona. 

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Reklama

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.