Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesienne prace w ogrodzie. Te kwiaty trzeba przesadzić i rozmnożyć wczesną jesienią

Rośliny doniczkowe dobrze jest przesadzać na wiosnę, wtedy niemal na pewno uzyska się ich bujny wzrost. Ta zasada nie działa jednak dla wszystkich kwiatów. Niektóre z nich lepiej przesadzić w czwartym kwartale roku. Jakie kwiaty trzeba przesadzić i rozmnożyć wczesną jesienią?

Jesienne prace w ogrodzie. Te kwiaty trzeba przesadzić i rozmnożyć wczesną jesienią
Jesień to ta pora roku, gdy można sadzić mnóstwo cebul kwiatów, które pięknie zakwitną wiosną. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie kwiaty przesadzać jesienią?

We wrześniu, gdy jest jeszcze ciepło za dnia, rozkwitają jesienne ogrody. To właśnie wrzesień jest miesiącem pięknych fioletowych wrzosów, które zapowiadają nadejście polskiej złotej jesieni. We wrześniu kwitną róże, hibiskusy, a ogrody mienią się kolorowymi barwami.

Jakie kwiaty przesadzać jesienią, by ogród rozkwitnął pełnią kwiatów na wiosnę? Jesień jest dobrą porą na sadzenie roślin cebulowych. Do ich najpiękniejszych gatunków należą:

 • tulipany;

 • hiacynty;

 • narcyzy;

 • szafiry;

 • przebiśniegi;

 • krokusy.

We wrześniu dobrze jest także przesadzić kwiaty roślin dwuletnich takich jak:

 • malwy;

 • bratki;

 • naparstnice;

 • dzwonki ogrodowe;

 • stokrotki.

Jak przesadzić kwiaty jesienią? Sadząc kwiaty cebulowe, należy wziąć pod uwagę warunki pogodowe. Trzeba to zrobić na tyle wcześnie, by cebule mogły się ukorzenić jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, które ostatnio zdarzają się dosyć wcześnie, bo już nawet w pierwszej połowie września.

Okres, w którym można posadzić kwiaty cebulowe w ogrodzie, trwa maksymalnie 1,5 miesiąca – od końca sierpnia do pierwszej połowy października. Druga połowa października to już rozpoczęcie czasu zimowego, w którym warunki zewnętrzne nie sprzyjają sadzeniu i rozmnażaniu roślin. Cebulki kwiatów trzeba wsadzić na głębokość odpowiadającą ich trzykrotnej wysokości. Należy je zagłębiać w ziemi w równych odstępach. Te odstępy są uzależnione od maksymalnego wzrostu poszczególnych gatunków – im wyższe kwiaty, tym większe odstępy trzeba zachować pomiędzy nimi podczas sadzenia.

Jesień jest także świetnym czasem przesadzania roślin iglastych, bylin, roślin zimozielonych oraz liściastych już po zrzuceniu liści.

Przeczytaj również: Posadź je teraz, a wiosną ogród zakwitnie. Oto TOP 10 najpiękniejszych kwiatów cebulowych

Jakie kwiaty rozmnażać jesienią?

Jesienią rozmnaża się byliny i trawy ozdobne, takie jak: piwonie, bergenie, bodziszki, rumianki, barwinki, krwawniki, funkie. Rośliny te rozmnaża się przez podział.

Jak rozmnażać kwiaty jesienią? Poznaj sposób rozmnażania przez podział krok po kroku:

 1. Byliny, które mają delikatny i mniej rozbudowany system korzeniowy, trzeba dzielić ręcznie, kępa po kępie, rozrywając je na mniejsze kawałki. Do takich delikatnych w rozmnażaniu bylin należą np. znane i lubiane konwalie majowe.

 2. Piwonie należą do gatunku bylin, które mają silniejsze i bardziej masywne systemy korzeniowe. Nie da się ich przesadzić inaczej, niż rozdzielając za pomocą ostrych narzędzi, takich jak nóż czy sekator.

 3. Każdą wyrwaną część, trzeba dokładnie przejrzeć, a następnie usunąć chore fragmenty, jeśli takie są.

 4. Byliny dzielimy tak, by każda sadzonka przy kolejnym kwitnięciu mogła wypuścić 3–4 pąki. Jeśli korzenie są zbyt długie i poplątane, przed rozsadzeniem można je przyciąć, by powstał silny i zdrowy system korzeniowy.

 5. Może się tak zdarzyć, że w trakcie rozmnażania przez podział, uszkodzą się korzenie. Duże i rozległe rany trzeba odpowiednio zabezpieczyć proszkiem węglowym (z węgla drzewnego) lub środkiem przeciwgrzybiczym.

 6. Po wykonaniu wszystkich operacji sadzonki można już wsadzić w wyznaczone miejsce i podlać.

Jak ukorzenić sadzonki? Porady

Jak ukorzenić sadzonki, by wypuściły korzenie i zakwitły? Najpopularniejszą metodą jest ich ukorzenianie przez wodę. Sprawdź, jak przeprowadzić ten proces, by zakończył się sukcesem.

Co zrobić, by efektywnie ukorzenić sadzonkę w wodzie? Najlepiej, jeśli zastosujesz się do poniższej instrukcji:

 1. Sadzonka potrzebuje światła, dlatego wybierz jasny pojemnik i napełnij go wodą. Ustaw go w jasnym miejscu lub pod lampą, ale nie na parapecie. Sadzonki – oprócz światła – potrzebują także ciepła, dlatego zimą warto zadbać o to, by pojemnik, w którym zostały umieszczone, był dogrzewany matą grzewczą lub leżał w okolicy grzejnika.

 2. Wymieniaj wodę w pojemniku maksymalnie co 3–4 dni. W przeciwnym razie łodyga zacznie gnić.

 3. Woda zawsze musi być w temperaturze pokojowej. Ani za zimna, ani za ciepła.

 4. Możesz dodać do wody odrobinę aktywnego węgla, który pomoże zabezpieczyć roślinę przed gniciem.

 5. Możesz również wykorzystać ukorzeniacz.

 6. Ukorzeniona sadzonka jest gotowa do przesadzenia do podłoża dopiero wtedy, gdy korzenie będą miały przynajmniej kilka cm długości.

ukorzenianie sadzonek zdrewniałych Przed umieszczeniem sadzonek w podłożu, trzeba je pobudzić do ukorzenienia się. Fot.123RF.com

Ukorzenianie sadzonek zdrewniałych

Sadzonki zdrewniałe pobiera się późną jesienią. Są to zdrowe pędy, które zakończyły fazę przyrostu. Aby dobrze pobrać taką sadzonkę, szuka się pędów z żywszym ubarwieniem niż pozostałe.

Prawidłowo przycięta sadzonka ma grubość ołówka i długość od 15 do 20 cm, w tym dwie pary rozwiniętych pąków. Zanim jednak przesadzisz taką sadzonkę w wybrane miejsce, musisz ją pobudzić do ukorzenienia się. W tym celu trzeba ściąć ostrym nożykiem u nasady rośliny skrawek zdrewniałej kory, a następnie włożyć ją do ukorzeniacza.

Następnie włóż zdrewniałe sadzonki do donicy wypełnionej wilgotnym piaskiem. Sadzonka powinna być zagłębiona w podłożu do ⅔ jej długości i zabezpieczona przed mrozem. Można ją bezpiecznie przechowywać w temperaturze od 0 do 5 stopni Celsjusza. Aż do wiosny należy dbać o to, by podłoże było przez cały czas wilgotne. Wiosną ukorzenione sadzonki można przesadzić w wybrane miejsce.

Warto też wiedzieć, że najlepsza sadzonka do pobrania to taka, której roślina mateczna jest silna, zdrowa i pozbawiona chorób. Aby szybko i skutecznie ukorzenić sadzonki, zawsze wybieraj cienkie części z dolnej partii rośliny.

Jak zapewnić idealne warunki w trakcie ukorzeniania?

Decydując się na ukorzenianie roślin, pamiętaj o tym, żeby zapewnić im idealne warunki do rozwoju silnego systemu korzeniowego. Wówczas sadzonka będzie mocna i zdrowa! Jakie są idealne warunki do ukorzenienia się roślin?

Sadzonki nie przeprowadzają fotosyntezy, dlatego nie potrzebują dużej ilości światła do prawidłowego rozwoju. Potrzebują natomiast długiego naświetlania światłem dziennym i sztucznym. Czas przeciętnego dziennego naświetlania sadzonek to co najmniej 16 godzin.

Pamiętaj także o regularnym nawadnianiu sadzonek. Zbyt suche podłoże doprowadzi do obumierania komórek. Z kolei zbyt wilgotne przyczyni się do gnicia rośliny. Idealnym rozwiązaniem będzie utrzymywanie środowiska pomiędzy wilgotnym a suchym (w tym celu możesz wykorzystać tensjometr, który zmierzy wilgotność podkładu). Zapewnij też roślinom dostęp do dwutlenku węgla (trzymaj sadzonki w pomieszczeniu, w którym poziom Co2 wynosi 800-1000 ppm), aby młode osobniki mogły bez problemu przystąpić do procesu fotosyntezy.

Na początku ukorzeniania się rośliny optymalna temperatura podłoża to 20–25 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura będzie za niska lub za wysoka, roślina może mieć problem z wypuszczeniem nowych korzeni. Po zakończonym etapie temperatura podkładu może być o kilka stopni niższa.

Co jest istotne – temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym ukorzeniane są sadzonki, nie może znacząco odbiegać od temperatury podłoża. Powinna być tylko o kilka stopni niższa, aby wzrost powyżej powierzchni gruntu mógł być ograniczony.

Pamiętaj, że proces ukorzeniania się będzie przebiegał różnie w zależności od gatunku ukorzenianej rośliny. W związku z tym może się zdarzyć, że każda sadzonka będzie musiała mieć zapewnione indywidualne warunki do rozwinięcia systemu korzeniowego.

Wiesz już, jak przesadzać kwiaty jesienią oraz jak rozmnażać kwiaty jesienią, by na wiosnę cieszyć się pięknym i kolorowym ogrodem. Wykorzystaj te porady w praktyce i zobacz, jak szybko zmieni się twój ogród!

Przeczytaj również: Nawet późna jesień w ogrodzie może być pełna kolorów. Chryzantemy to kwiaty nie tylko na cmentarz

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.