Spis treści:
- Zalety uprawy pomidorów w doniczkach
- Uprawa pomidorów w doniczkach – ważne wskazówki
- Najlepsze odmiany pomidorów do uprawy w doniczkach
Zalety uprawy pomidorów w doniczkach
Uprawa pomidorów w doniczkach pozwala cieszyć się smakiem słodkich, dojrzałych plonów również tym osobom, które nie mają własnego ogródka. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto dysponuje słonecznym balkonem czy tarasem. Pomidory dobrze czują się w pojemnikach i wymagają przy tym mniej troskliwej pielęgnacji, niż mogłoby się wydawać. Z tego względu na uprawę tych roślin w donicach mogą się zdecydować zarówno osoby początkujące, jak i doświadczone.
Oszczędność miejsca to jedna z wielu zalet takiego sposobu uprawy pomidorów. Dzięki temu, że donice przenosi się z łatwością, możemy kontrolować warunki wzrostu tych roślin. Przestawiając je, zapewnimy im dostęp do dużej ilości światła, a także zabezpieczymy przed deszczem czy silnym wiatrem. Co więcej, uprawiając krzaczki w pojemnikach, możemy starannie dobrać im podłoże, najlepiej korzystając z gotowych mieszanek do pomidorów, które są żyzne i bogate w próchnicę.
Łatwy dostęp do pomidorów rosnących w donicach pozwala lepiej chronić je przed chorobami i szkodnikami. Mamy szansę wcześnie zauważyć problem i zainterweniować, zanim infekcja rozprzestrzeni się na wszystkie rośliny. Taka metoda uprawy ma wiele zalet, ale nie jest też wolna od wad. Trzeba mieć świadomość, że pomidory w donicach, podobnie jak te w gruncie, wymagają częstego podlewania i nawożenia. Konieczne może się okazać także podwiązywanie krzaczków do palików czy usuwanie z nich tzw. wilków.
Do uprawy w donicach najlepiej nadają się pomidory koktajlowe. Fot. sesonnen/123RF.com
Przeczytaj również: 4 naturalne odżywki do ogórków. Zacznij stosować, gdy pojawią się pierwsze liście
Uprawa pomidorów w doniczkach – ważne wskazówki
W naszym klimacie pomidory uprawia się z rozsady. Jeśli nie chcemy jej przygotowywać, możemy kupić gotowe sadzonki, które posadzimy w donicy i wystawimy na zewnątrz w drugiej połowie maja. Nie powinniśmy robić tego wcześniej, gdy pomidorom mogą jeszcze zagrażać wiosenne przymrozki.
Do uprawy pomidorów na balkonie musimy wybrać odpowiedni pojemnik. Dobrze sprawdzą się wysokie donice mające 7-12 l pojemności. Bardzo ważne jest, aby miały otwory drenażowe na dnie, ponieważ zalegająca w glebie woda szybko doprowadzi do gnicia korzeni roślin. Kolejnym ważnym aspektem uprawy, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest stanowisko dla pomidorów.
Pomidory w donicach lubią ciepłe miejsca, np. blisko rozgrzanej słońcem ściany domu. Powinny mieć dostęp do co najmniej 6-8 godzin pełnego słońca dziennie. Warto zadbać też o to, aby były osłonięte od silnego wiatru i znajdowały się pod zadaszeniem, dzięki czemu nie będą narażone na opady deszczu.
W czasie uprawy nie możemy zapominać o stosowaniu nawozów o zrównoważonym składzie (najlepiej specjalnych do pomidorów o wysokiej zawartości fosforu i potasu czy naturalnego biohumusu), a także podlewaniu. Ziemia w doniczce wysycha dużo szybciej niż ta w ogrodzie, dlatego tak prowadzone pomidory wymagają częstszego podlewania niż krzaczki uprawiane w gruncie. Nie należy jednak ich przelewać, bo zaczną chorować, a ich owoce będą pękać i stracą walory smakowe. Podczas podlewania uważajmy, aby nie moczyć liści pomidorów.
Istnieje wiele odmian pomidorów, które obficie owocują w donicy. Fot. federicofoto/123RF.com
Najlepsze odmiany pomidorów do uprawy w doniczkach
W zasadzie każda odmiana pomidorów będzie dobrze rosła w odpowiednio dużej donicy. Ze względów praktycznych najczęściej jednak uprawia się w ten sposób odmiany karłowe oraz drobnoowocowe. Kompaktowy rozmiar i zwarty pokrój to ich główne, ale niejedyne atuty. Wiele nowych odmian odznacza się wysoką plennością oraz odpornością na częste choroby. Możemy dobierać je pod względem długości okresu wegetacji, decydując się na pomidory wczesne, średnio wczesne i późne o słodkich, aromatycznych owocach.
Jakie są najlepsze odmiany pomidorów do uprawy w doniczkach?
- Pomidor Malinowy Smaczek – z jednego krzaczka zbierzemy nawet 200 wydłużonych owoców. To wysoka i wczesna odmiana, która wymaga palikowania.
- Pomidor Minidor F1 – zwarty pokrój to jego duża zaleta. Rodzi wyjątkowo słodkie, idealnie okrągłe owoce.
- Pomidor Bogus Fruchta – karłowa odmiana polecana na balkon i taras. Zbiór owoców trwa od czerwca do października.
- Pomidor Bajaja – to bardzo plenna odmiana koktajlowa, której owoce są mięsiste i lekko kwaskowate. Najlepiej nadają się do duszonych i pieczonych potraw.
- Pomidor Primabella – z jednego krzaczka zbierzemy od 60 do 80 kulistych, czerwonych owoców o orzeźwiającym, słodko-kwaśnym smaku.
- Pomidor Sungold F1 – to odmiana wysoce odporna na choroby grzybowe i uznawana za jedną z najsłodszych na świecie. Owoce mają złoty kolor.
- Pomidor Vilma – świetna odmiana do donic. Jej owoce są jędrne, bardzo aromatyczne, słodkie i soczyste.
- Pomidor Tumbling Tom Red – odmiana średnio wczesna i bardzo plenna. Owoce są słodkie, mają delikatnie korzenny aromat.
- Pomidor Siderno F1 – koktajlowa odmiana o pysznych, pachnących owocach. Wysoce odporna na fuzariozę zgorzelową pomidora oraz werticiliozę.
Na uprawę pomidorów w donicach może się zdecydować każdy, kto znajdzie miejsce na swoim balkonie lub tarasie. Do wyboru mamy wiele atrakcyjnych odmian tych roślin, które zagwarantują nam zdrowe i obfite zbiory.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Uprawa rabarbaru w ogrodzie. Najlepsze odmiany i naturalne nawożenie
Naturalne nawożenie czosnku na wiosnę. Ekologiczna odżywka na zdrowy i duży plon
Skuteczna ochrona kopru przed padnięciem. Sposób siewu i towarzystwo ma znaczenie