Porady ogrodnicze

Jesienne sadzenie malin krok po kroku. Kiedy najlepiej sadzić maliny?

Maliny to smaczne i zdrowe owoce, które warto mieć w swoim ogrodzie. Ich krzewy świetnie rozwijają się w naszym klimacie i są mrozoodporne. Nie każdy jednak wie, że najlepsza pora na umieszczenie ich w swoim ogródku, przypada właśnie teraz. Podpowiadamy jak wykonać jesienne sadzenie malin i o czym należy pamiętać.

Jesienne sadzenie malin krok po kroku. Kiedy najlepiej sadzić maliny?
Wyjaśniamy, jakich zasad należy przestrzegać, chcąc posadzić maliny jesienią. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kiedy najlepiej sadzić maliny?

Rozpoczynając uprawę tych pysznych owoców, musimy przede wszystkim wiedzieć, kiedy najlepiej sadzić maliny. Terminem zalecanym do tych działań, jest okres od września do początku listopada. Korzenie rośliny mają wtedy czas na regenerację, a w glebie znajduje się o wiele więcej wody. Nie musimy się w tym przypadku obawiać niskich temperatur, ponieważ maliny nawet w granicach 0-4 stopni Celsjusza, są w stanie tworzyć nowe korzenie.

Innym terminem wyznaczonym na sadzenie malin jest wczesna wiosna. Jednak w tym przypadku maliny będą mniej owocowały w pierwszym roku zbiorów, dlatego warto zaczekać i przeprowadzić jesienne sadzenie malin.

Sadzenie malin w pojemnikach można wykonywać przez cały rok, niezależnie od warunków i temperatury.

Odmiany malin

Zanim przystąpimy do sadzenia malin w naszym ogrodzie, warto sprawdzić jakie odmiany malin będą nam najbardziej odpowiadały. Jest ich naprawdę wiele i możemy je podzielić na odmiany malin owocujących na pędach dwuletnich, owocujących na pędach tegorocznych i dwuletnich.

Oprócz tego stosowany jest podział dotyczący terminów dojrzewania i są to odmiany malin wczesne, o średniej porze dojrzewania i późne. Spośród tych wszystkich najbardziej polecane odmiany malin to:

 • Polana – to bardzo odporna odmiana malin. Jej krzewy są silne i obficie owocują w okresie od sierpnia do pierwszych przymrozków.
 • Pokusa – nazywana jest królową malin. Osiąga ponadprzeciętne wielkości, jednak nie przekłada się to na jej smak, który często rozczarowuje. Ta odmiana malin wykorzystywana jest zazwyczaj na mrożonki lub przetwory.
 • Poranna rosaodmiana malin, która obfituje w aromatyczne i bardzo smaczne owoce. Jest to krzew, który powtarza owocowanie w sezonie.
 • Aroma Queen – to jesienna odmiana malin, która daje owoce od sierpnia do października. Należy do grupy malin plennych, które nie wymagają podpór.
 • Litacz – to nietypowa odmiana malin, ponieważ jej owoce są czarne i kuliste. To także bardzo silny krzew o rozłożystym pokroju.
 • Polka – to jedna z najpopularniejszych odmian malin, która ma ogromne, aromatyczne i smaczne owoce. Jest odporna i nie atakują ją żadne szkodniki czy choroby grzybowe. Owocuje od początku sierpnia aż do przymrozków.
 • Laszka – to najwcześniej owocująca odmiana malin, która ma zbiory już na początku czerwca. Jej owoce są podłużne i duże. Wymaga podpór, ale oprócz tego jest łatwa w uprawie, bo jest mrozoodporna i nie ma chorób grzybowych.

Przeczytaj również: Choroby to nie jedyny powód! Sprawdź, dlaczego maliny nie owocują

Jesienne sadzenie malin – krok po kroku

Nasze krzewy będą obficie owocowały, tylko gdy dobrze przeprowadzimy proces ich sadzenia. Nie jest on skomplikowany, ale wymaga wiedzy, co należy zrobić i w jakiej kolejności, żeby roślina dobrze się przyjęła w podłożu. Podpowiadamy, jak wykonać jesienne sadzenie malin, krok po kroku:

 1. Przytnij końcówki korzeni sadzonki i usuń te, które są suche lub zniszczone.
 2. Wykop rowek o głębokości około 10 cm i szerokości 20 cm.
 3. Korzenie sadzonki zanurz w wodzie wymieszanej z ziemią ogrodową.
 4. Równomiernie rozłóż korzenie rośliny w dołku.
 5. Upewnij się, że sadzonka ustawiona jest prosto i stabilnie.
 6. Zakop roślinę do wysokości 3 pąka, liczonego od nasady sadzonki.
 7. Delikatnie ubij glebę wokół rośliny.
 8. Przytnij wszystkie pędy sadzonki, które znajdują się powyżej utworzonego pąka na wysokości 30 cm.
 9. Podlej roślinę.

Inaczej wygląda natomiast jesienne sadzenie malin, w przypadku umieszczania w glebie sadzonek z pojemnika. Wtedy musimy wykonać następujące kroki:

 1. Zanurz pojemnik w wodzie, a następnie wyjmij z niego sadzonkę maliny.
 2. Wykop dołek, w którym zmieści się bryła z korzeniami.
 3. Umieść sadzonkę w dołku, tak aby na wysokości powierzchni gleby znajdowała się jej wierzchnia warstwa.
 4. Zakop sadzonkę i delikatnie uklep glebę wokół niej.
 5. Przytnij wszystkie pędy, powyżej utworzonego pąka na wysokości 30 cm.
 6. Podlej roślinę.

Przeczytaj również: Pyszne owoce aż do samych mrozów. Sprawdź, jak uprawiać maliny jesienne

Źródło: Jak sadzić maliny w ogrodzie? Youtube.com. Kanał: make Your Life Greener

O czym pamiętać przy jesiennym sadzeniu malin?

Wiedząc już, jak wykonać tę czynność krok po kroku, warto znać jeszcze parę zasad, które ułatwią uprawę malin. Oto kilka z nich, o których trzeba pamiętać przy jesiennym sadzeniu malin:

 • Miejsce przeznaczone dla malin powinno być słoneczne. Mimo tego te sadzonki również dadzą sobie radę w półcieniu.
 • Krzewy najlepiej rozwijają się w glebie lekkiej i żyznej. Jej odczyn pH powinien być kwaśny.
 • Warto wbić w ziemię bambusowe tyczki, które zapewnią podporę dla rosnących pędów.
 • Ważne jest również wykonanie ściółkowania torfem lub korą sosnową, co zabezpieczy sadzonki przed pojawieniem się chwastów oraz przesuszeniem.
 • Sadzonki malin potrzebują regularnego i obfitego podlewania w ich pierwszym roku rozwoju.
 • Wykonując jesienne sadzenie malin, musimy też wziąć pod uwagę rozstaw, w jakim umieszczamy sadzonki. Odległości między nimi powinny wynosić 50 cm. Krzewy malin potrafią się bardzo rozrastać, dlatego tak ważne jest zachowanie tej odległości i stosowanie równych rozstawów dla wszystkich sadzonek.

Przeczytaj również: Jesienne cięcie malin. Jak i kiedy ciąć maliny jesienią?

Maliny należy sadzić w kwaśnej ziemi na słonecznym stanowisku. Fot. 123RF.com

Jak dbać o posadzone maliny?

Chcąc cieszyć się obfitymi i smacznymi zbiorami, musimy też wiedzieć, jak dbać o posadzone maliny. Przede wszystkim nie możemy zapominać o regularnym nawożeniu krzewów. W przypadku tej rośliny zaleca się stosowanie nawozów mineralnych granulowanych w 2-3 dawkach rocznie.

Nawożenie posadzonych malin powinno się odbywać najpóźniej na przełomie czerwca i lipca. Podczas niego warto użyć nawozu wieloskładnikowego, który przeznaczony jest dla truskawek oraz malin.

Możemy też wykonać jesienne nawożenie malin, które przeprowadza się wraz z końcem lata, od sierpnia do połowy września. Wtedy stosujemy specjalnie przeznaczone do tego jesienne nawozy, które ułatwią krzewom przezimowanie. Oprócz tego można rozłożyć wokół malin małą ilość kompostu, dzięki któremu gleba wzbogaci się w próchnicę i inne składniki odżywcze niezbędne dla tej rośliny.

Oprócz nawożenia warto też stosować zabieg pielęgnacyjny, jakim jest cięcie malin. Wykonuje się je dwa razy w roku i pozwala ono zwiększyć odporność krzewów na choroby. Dodatkowo cięcie malin przeciwdziała zamieraniu pędów i wpływa pozytywnie na ogólną kondycję krzewu.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować borówkę amerykańską po zbiorach? Stosuj się do tych zasad

Jak zadbać o sadzonki ziół w domu? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.