Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Skuteczna broń w walce z chorobami roślin. Jak stosować oprysk z lecytyny?

Lecytyna to naturalna substancja, która występuje w orzechach, rybach czy zielonych warzywach. To mieszanina związków o charakterze tłuszczowym, które są dobrze przyswajane przez człowieka. Ma także zastosowanie w ogrodnictwie, gdzie sprawdza się do ochrony roślin. Sprawdź, jak działa lecytyna!

Skuteczna broń w walce z chorobami roślin. Jak stosować oprysk z lecytyny?
Opryski z lecytyny to doskonała metoda wzmacniania wzrostu nie tylko roślin warzywnych i owocowych, ale również ozdobnych. Fot.123RF.com

Spis treści:

Lecytyna – właściwości

Zanim zastosujesz lecytynę w swoim ogrodzie, warto się jej nieco bliżej przyjrzeć. Substancja jest powszechnym dodatkiem do żywności. Na liście składników oznacza się ją symbolem E322. W odróżnieniu od niektórych innych dodatków nie trzeba się jej jednak obawiać. To bardzo pożądana substancja, która wykazuje pozytywne działanie zdrowotne. Jak działa lecytyna?

Jest niezbędnym składnikiem codziennej diety, który poprawia funkcjonowanie układu nerwowego. W twoim ciele jest obecna w każdej komórce, a przede wszystkim w ścianach błon komórkowych. To ważny element tkanki nerwowej i istotna składowa mózgu.

Lecytyna pełni bardzo wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka:

 • pobudza układ nerwowy;

 • wspomaga proces zapamiętywania;

 • wspomaga koncentrację;

 • bierze udział w procesie przemiany materii;

 • bierze udział w gospodarce cholesterolem;

 • chroni ściany żołądka.

Wiele prozdrowotnych właściwości sprawia, że lecytyna to związek chemiczny, który pozytywnie wpływa na człowieka. Jej zalety wykorzystuje się także w ogrodzie. Do jakich roślin stosować lecytynę i w jaki sposób prawidłowo to robić?

jak stosować opryski z lecytyny Lecytynę można zastosować nie tylko prewencyjnie. Opryski na bazie tego preparatu można przeprowadzać też interwencyjnie. Fot.123RF.com

Lecytyna – zastosowanie w ogrodzie

Warzywa i owoce to skarby, które są zwieńczeniem twojej całorocznej pracy i wysiłku. Zdarza się jednak, że plony bywają mniejsze. Dzieje się tak, gdy w ogrodzie pojawią się zarodniki grzybów, które wywołują różne choroby. W takiej sytuacji twoje zbiory mogą być znacznie mniejsze. Czasami możesz je też w całości stracić. Da się jednak temu przeciwdziałać.

Lecytyna to substancja naturalna, która zgodnie z obowiązującymi przepisami europejskimi może być stosowana w rolnictwie ekologicznym. Jej właściwości sprawiają, że rośliny mają mocniejsze błony komórkowe i są bardziej odporne na wnikanie chorobotwórczych patogenów. Powstaje naturalna bariera, która sprawia, że rozwój rośliny przebiega bez zakłóceń, zbiory są obfite, a owoce i warzywa smaczne.

Jak działa lecytyna w ogrodzie?

 • Wzmacnia błony komórkowe.

 • Zapobiega wnikaniu w roślinę chorobotwórczych patogenów.

 • Poprawia barwę i jędrność owoców, co sprawia, że wyglądają bardziej apetycznie.

 • Zapewnia prawidłowy rozwój owoców – brak pękających skórek czy marszczenia.

 • Pozytywnie wpływa na wzrost roślin wysokich.

 • Niweluje uszkodzenia owoców spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

 • Przyśpiesza i wyrównuje dojrzewanie owoców.

Zastosowanie lecytyny w ogrodzie sprzyja przechowywaniu zbiorów. Dzięki swoim właściwościom substancja sprawia, że warzywa i owoce są odporne na wnikanie pleśni. W ten sposób naturalnie chronisz plony przed grzybami i wydłużasz ich czas przydatności do spożycia bez konieczności przetwarzania.

Przeczytaj również: Oprysk z aspiryny dla roślin. Zastosowanie kwasu salicylowego w domu i ogrodzie

oprysk z aspiryny Stosowanie naturalnego oprysku z aspiryny może pomóc w zwalczaniu szkodników i chorób grzybiczych w ogrodzie. Fot.123RF.com

Lecytyna chroni rośliny przed grzybami

Organiczne związki chemiczne lecytyny warto profilaktycznie aplikować na rośliny. Dzięki temu masz pewność, że twoje plony będą obfite, a zagrożenie ze strony grzybów ograniczone do minimum. Preparat można wykorzystać także w sytuacji, gdy warzywa lub owoce zostały zaatakowane przez drożdżaki. Przed czym chroni lecytyna?

Lecytyna chroni przed takimi chorobami jak:

 • alternarioza,

 • mączniak dębowy,

 • kędzierzawość liści brzoskwini,

 • mączniak prawdziwy,

 • zaraza ziemniaczana na pomidorze.

Preparat rozpylony na zaatakowane rośliny wzmacnia mechanizmy obronne, które rozprawią się ze szkodliwymi grzybami. Jednocześnie lecytyna sprzyja regeneracji, co pozwoli owocom i warzywom na odbudowę, a także powrót do normalnego etapu rozwoju.

Do jakich roślin stosować lecytynę?

Zarodniki grzybów bardzo łatwo przenoszą się na większe odległości. Pomagają w tym wiatr i deszcz. To sprawia, że w twoim ogrodzie może nieoczekiwanie pojawić się grzyb. Wnika on w rośliny i wywołuje choroby. Warto wiedzieć, że preparaty z lecytyny działają kontaktowo. Dzięki temu roślina broni się przed nieproszonym gościem, a po jego usunięciu regeneruje się i dalej rozwija prawidłowo.

Opryski z lecytyny są dostępne w postaci gotowych preparatów lub granulek. Na etykiecie produktu znajdziesz informacje o zalecanych proporcjach, które łatwo dostosujesz do konkretnej grupy roślin.

Do jakich roślin stosować lecytynę? Wykorzystaj ją do:

 • warzyw (np. pomidorów, ogórków, ziemniaków);

 • owoców (np. agrestu, jabłoni, brzoskwini, winogron);

 • roślin ozdobnych (np. róży).

Preparaty zawierające lecytynę są przyjazne dla środowiska i nie pozostają w glebie. Warto jednak przestrzegać instrukcji, która znajduje się na opakowaniu lub jest dołączana do preparatu.

opryski z lecytyny na pomidory Opryski z lecytyny pomagają w profilaktyce i chronią przed chorobami, których źródłem są grzyby. Fot.123RF.com

Jak stosować oprysk z lecytyny?

Produkty przeznaczone do pielęgnacji roślin dostępne są np. w formie granulek lub jako gotowa zawiesina do rozpylania. Jak stosować oprysk z lecytyny? W pierwszym przypadku preparat trzeba wymieszać z wodą. Gotową ciecz przelej do opryskiwacza ręcznego lub plecakowego i dokładnie rozpyl na rośliny. Warstwa ochronna stworzy szczelną barierę, która zabezpiecza przed szkodliwymi zarodnikami grzybów.

Oprysk z lecytyny wykonuje się rano lub wieczorem, aby uniknąć poparzenia roślin promieniami słonecznymi. Najlepiej, gdy nie ma wiatru i nie pada deszcz. Dzięki temu preparat osiądzie na roślinach i wniknie w ich strukturę.

Oprysk z lecytyny – przykładowe dawkowanie

Jak stosować oprysk z lecytyny? Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu go wykorzystujesz.

 • Zaraza na pomidorach – 1,5–2,25 g środka na 1–1,5 l wody. Dawka starczy na około 10 mkw upraw. Zabieg wykonuje się maksymalnie sześciokrotnie w siedmiodniowych odstępach.

 • Mączniak prawdziwy jabłoni lub kędzierzawość liści brzoskwini – 0,375–0,75 g środka na 0,5–1 l wody. Dopuszcza się do 12 zabiegów w sezonie. Przerwa pomiędzy opryskami to minimum 5 dni.

 • Mączniak prawdziwy na agreście – 1–2 g środka na 0,5 l wody. Stosuje się 2–4 zabiegi w sezonie w odstępach pięciodniowych.

 • Mączniak prawdziwy i drzewik na winorośli – 0,75–2,25 g środka na 1 l wody. W sezonie dopuszcza się do 12 zabiegów, a odstępy pomiędzy opryskami powinny wynosić 5 dni.

 • Mączniak prawdziwy na roślinach ozdobnych – 0,75–2,25 g środka na 1–3 l wody. W sezonie można wykonać od 3 do 12 zabiegów, a odstęp pomiędzy kolejnymi opryskami nie może być krótszy niż 5 dni.

Warto pamiętać, że po pierwszym oprysku zaleca się zachowanie pięciodniowej karencji. W niektórych przypadkach można znaleźć informacje, że karencja powinna wynosić 3 dni dla warzyw i owoców, a w przypadku roślin ozdobnych jest zbędna. Przed rozpoczęciem oprysków z lecytyny należy każdorazowo zapoznać się z instrukcją producenta. Znajdziesz w niej dokładne informacje dotyczące stosowania preparatu.

Podane wyżej proporcje przybliżają sposoby stosowania granulatu zawierającego lecytynę. W przypadku gotowej zawiesiny do rozpylenia na winorośli, np. przeciw drzewikowi, zaleca się wymieszanie 25 ml produktu zawierającego lecytynę z 8 l wody.

Oprysk z lecytyny pomaga w profilaktyce i chroni przed chorobami, których źródłem są grzyby. Preparat rozprawi się także z pasożytami na już zainfekowanych roślinach. Co więcej, lecytyna wspiera je w odbudowie i regeneracji. Twój ogród będzie dobrze chroniony przed patogenami, a dzięki temu możesz spodziewać się zadowalających plonów.

Przeczytaj również: Miedzian na pomidory. Jak i kiedy wykonywać opryski, aby nie zaszkodzić krzakom?

miedzian na pomidory Opryski z miedzianu zalecane są każdemu, kto uprawia pomidory w ogrodzie. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.