Porady ogrodnicze

Jesienna pielęgnacja borówki amerykańskiej. 5 kluczowych zabiegów na wzmocnienie borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska cieszy się popularnością za sprawą smacznych owocach o wielu niesamowitych właściwościach leczniczych. Aby obdarowała nas obfitymi plonami w następnym sezonie, warto o nią zadbać też jesienią. Jesienna pielęgnacja borówki amerykańskiej jest bardzo ważna i ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost oraz owocowanie. Pamiętaj o tych zabiegach, a krzewy będą uginać się pod ciężarem słodkich owoców.  

Jesienna pielęgnacja borówki amerykańskiej. 5 kluczowych zabiegów na wzmocnienie borówki amerykańskiej
Jesienna pielęgnacja borówki amerykańskiej jest bardzo ważna i ma wpływ na zbiory w przyszłym sezonie. Fot. 123RF/CanvaPro

Spis treści:

Borówka amerykańska – charakterystyka

Co warto wiedzieć o borówce amerykańskiej? Charakterystyka rośliny określa ją jako wysoki krzew jagodowy, który należy do rodziny wrzosowatych. Roślina pochodzi z Ameryki Północnej (stąd jej nazwa). Kiedy owocuje borówka amerykańska? W zależności od odmiany daje owoce od początku lipca do końca września. Z wyglądu przypominają one nieco jagodę leśną, ale są większe i mają matową powierzchnię.

Borówka amerykańska – odmiany

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów borówki amerykańskiej. Odmiany, które są najpopularniejsze, dają najbardziej satysfakcjonujące plony w różnych okresach lata.

Na jakie odmiany borówki amerykańskiej warto zwrócić uwagę?

  • Borówka amerykańska „Bluetta” – odmiana o średnim wzroście i zwartym pokroju. Owocuje już w połowie lipca. Odmiana „Bluetta” daje kuliste, smaczne i aromatyczne owoce i jest mało podatna na przemarzanie.

  • Borówka amerykańska „Patriot” – odmiana dojrzewająca na przełomie lipca i sierpnia z dużymi i spłaszczonymi owocami. Ta odmiana jest bardzo odporna na mróz oraz toleruje ciężkie i podmokłe gleby, dlatego można ją uprawiać niemal w całej Polsce. Odmiana „Patriot” charakteryzuje się silnym kwitnieniem, dlatego warto pamiętać, by przycinać ją dość mocno.

  • Borówka amerykańska „Bluecrop” – jest nazywana królową borówek i uznaje się ją za najlepszą odmianę borówki amerykańskiej. Dorasta do 2 m wysokości, a jej duże, słodkie i lekko spłaszczone owoce dojrzewają na początku sierpnia. Odmiana ta jest uprawiana na całym świecie i jest odporna na mróz, suszę oraz choroby.

  • Borówka amerykańska „Bluegold” – późna odmiana, która zaczyna owocować w drugiej połowie sierpnia. Ma kulisty pokrój, średni wzrost i owocuje bardzo obficie. Odmiana ta jest polecana dla początkujących i niedoświadczonych ogrodników.

borówka amerykańska Jesienna pielęgnacja borówki amerykańskiej ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost, rozwój i owocowanie krzewu. Fot.123RF.com

Borówka amerykańska – uprawa

Jak dbać o borówkę amerykańską? Uprawa tej rośliny powinna być uzależniona od odmiany, jaką wybierzesz. Warto jednak wiedzieć o tym, że większość odmian dobrze się czuje na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Gleba, w której posadzisz borówkowe krzewy, powinna być kwaśna, lekka oraz przepuszczalna. Borówka amerykańska najlepiej czuje się w podłożach bogatych w składniki pokarmowe i próchnicę.

Większość odmian borówki amerykańskiej to odmiany mrozoodporne, które mogą wytrzymać temperatury sięgające nawet -25°C. Czego nie lubi borówka amerykańska? Borówka źle znosi przesuszenia, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu krzewów. Nie zapominaj również o odpowiednim nawożeniu i przycinaniu rośliny – te czynniki sprawią, że borówka będzie owocowała dłużej i obficiej.

Przeczytaj również: Jak przesadzić lub podzielić stary krzew czarnej porzeczki? Ogrodnik pokazuje dobry sposób

Jak pielęgnować borówkę amerykańską po zbiorach?

Pielęgnacja borówki amerykańskiej nie powinna skończyć się wraz z ostatnimi zbiorami. To właśnie okres pozbiorczy jest bardzo ważny w cyklu życiowym rośliny i od niego w dużej mierze zależy, jak roślina będzie owocowała w kolejnym roku. Wiele osób zapomina o prawidłowej pielęgnacji krzewów borówki amerykańskiej po zbiorach, co ma ogromny wpływ na zbiory w następnym sezonie.

O czym należy pamiętać po zbiorach?

  • Podlewanie

Jesienią, już po ostatnich zbiorach owoców, nie zapominaj o odpowiednim i regularnym nawadnianiu krzewów.

  • Nawożenie

Po okresie owocowania krzewy owocowe również wymagają nawożenia. Oczywiście w tym czasie ich potrzeby są zupełnie inne niż wiosną czy latem. Bardzo ważny jest potas mający duże znaczenie m.in. w drewnieniu pędów. Nawozy mogą być podawane poprzez fertygację (czyli wymieszanie nawozów z wodą i podawanie ich podczas podlewania) lub doglebowo. Istotny w tym okresie będzie również wapń, dzięki któremu system korzeniowy rośliny wzmocni się w okresie jesienno-zimowym. Warto jednak zwrócić uwagę, by nie nawozić borówki nawozem, który ma w składzie azot, ponieważ pobudzi roślinę do wzrostu, a młode pędy będą przez to podatne na przemarznięcie. Warto też pamiętać, że borówka amerykańska wymaga kwaśnej gleby, dlatego jesienne nawożenie powinno nie tylko dostarczyć roślinie składniki odżywcze, ale również utrzymywać optymalne pH podłoża. W tym 

  • Szczepionki mikoryzowe

Jesień to dobry moment, by zaaplikować krzewom szczepionkę mikoryzową, która sprawia, że korzenie krzewów mogą absorbować wodę znacznie skuteczniej oraz lepiej reagują na stres i są bardziej odporne na choroby.

  • Ochrona przed mrozem

Choć krzewy borówki amerykańskiej są odporne na mróz, warto zabezpieczyć jej korzenie przed zimnem poprzez wysypanie grubej warstwy ściółki, która ochroni nie tylko przed mrozem, ale również przed wysuszeniem oraz zachwaszczeniem. Ściółka spowoduje lekkie zakwaszenie podłoża, które sprzyja krzewom borówkowym.

  • Przycinanie 

Główne cięcie krzewów borówkowych wykonuje się wczesną wiosną, ale czasami może być ono konieczne również jesienią. Po zakończonych zbiorach obejrzyj dokładnie swoje krzewy i sprawdź, czy na ich pędach nie widać chorób. Jeśli zauważysz zmiany chorobowe, przytnij zajęty pęd aż do zdrowego miejsca. Wycięte fragmenty powinny zostać spalone, by nie przeniosły choroby na inne rośliny.

jesienna pielęgnacja borówki amerykańskiej Borówka amerykańska wymaga kwaśnego podłoża. Fot.123RF.com

Właściwości owoców borówki amerykańskiej

Jakie właściwości mają owoce borówki amerykańskiej? Charakterystyka i znaczenie tych małych, pysznych owoców są naprawdę bogate! Nic dziwnego, że borówki cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Borówka amerykańska jest słodka, ale należy do owoców o stosunkowo niskiej kaloryczności (tak jak inne owoce jagodowe). Owoce borówki mają doskonałe właściwości prozdrowotne.

Co warto wiedzieć o borówkach amerykańskich?

  • Wspomagają pracę wzroku. Borówka jest stosowana w leczeniu i zapobieganiu schorzeniom takim jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. W czasie II wojny światowej spożywanie borówki amerykańskiej było zalecane pilotom, którzy latali samolotami nocą i o zmierzchu. Borówki mają wysoką zawartość antocyjanów, które usprawniają odczytywanie obrazów w ciemności.

  • Mają właściwości przeciwnowotworowe. Borówki zawierają dużo fitoestrogenów, które blokują powstawanie niektórych nowotworów hormonozależnych. Antynowotworowo działają także obecne w borówkach antyoksydanty.

  • Działają przeciwstarzeniowo. Antyoksydanty zawarte w borówkach amerykańskich hamują również proces starzenia się komórek organizmu.

  • Mogą zapobiegać nadciśnieniu. Borówki amerykańskie zalecane są również osobom zmagającym się ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Udowodniono, że spożywanie raz w tygodniu porcji borówek może obniżyć ciśnienie nawet o 10%.

  • Dobrze działają na układ pokarmowy. Zawarte w borówkach garbniki działają przeciwbakteryjnie i niszczą np. szkodliwe szczepy E. Coli.

  • Poprawiają pamięć. Flawonoidy zawarte w borówkach amerykańskich mają ogromny wpływ na procesy zapamiętywania i mogą odwracać przychodzące z wiekiem ubytki w pamięci.

Borówka to krzewy, o które warto dbać przez cały rok, zarówno wiosną i latem podczas zbiorów, jak i jesienią i zimą. Czy wiesz już, jak pielęgnować borówkę amerykańską po zbiorach? Nie zapominaj o nawadnianiu rośliny i jej odpowiednim nawożeniu. Jeśli zauważysz zmiany chorobowe, przytnij pędy krzewów, by na wiosnę mogły pięknie kwitnąć i obficie owocować.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Jesienny oprysk mocznikiem. Jak pryskać drzewa owocowe mocznikiem, czy jest szkodliwy?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.