Spis treści:
- Maliny — wymagania
- Dlaczego maliny trzeba przycinać?
- Przycinanie malin — kalendarz
- Cięcie malin po jesiennym sadzeniu
Maliny — wymagania
Uprawa malin w ogrodzie nie jest skomplikowana, a zbieranie pysznych i zdrowych owoców, wyhodowanych w ekologiczny sposób przynosi wiele satysfakcji. Do tego maliny są prawdziwym bogactwem witamin i można przygotowywać z nich soki czy przetwory o dobroczynnym wpływie na zdrowie. Ich właściwości są nieocenione podczas sezonu jesienno-zimowego i pomagają w naturalny sposób uporać się z przeziębieniem. Jak w takim razie uprawiać maliny, by bogato owocowały?
- Podłoże
Maliny preferują glebę piaszczysto-gliniastą, bogatą w próchnicę. Ziemia powinna być dobrze osuszona i mieć pH około 5,8 do 6,5. Przepuszczalna gleba ma kluczowe znaczenie w uprawie malin, ponieważ krzewy są podatne na gnicie korzeni i źle znoszą, gdy zalega w nich woda.
- Stanowisko
Warto mieć na uwadze fakt, że maliny wymagają dużo słońca, dlatego należy je sadzić na obszarze, który jest nasłoneczniony od sześciu do ośmiu godzin dziennie. Słońce jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju.
- Sadzenie
Krzewy malinowe można sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Wybierając dla nich stanowisko omijajmy miejsca, w których wcześniej rosły pomidory lub ziemniaki. Zapobiegnie to przeniesieniu się chorób grzybowych na młode sadzonki. Podczas sadzenia glebę można wymieszać z kompostem. Dostarczy to krzewom składników odżywczych niezbędnych do rozwoju.
- Podlewanie
Maliny posiadają duże zapotrzebowanie na wodę, zwłaszcza w okresie kwitnienia i owocowania. Wówczas trzeba podlewać je przynajmniej raz w tygodniu. Podczas podlewania należy uważać, by nie moczyć liści i pędów, ponieważ w ten sposób można narazić swoją roślinę na ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Chcąc utrzymać optymalny poziom wilgoci w glebie, zaleca się przykryć ziemię wokół korzeni warstwą ściółki.
- Nawożenie
O nawożenie malin warto zadbać wiosną oraz w trakcie owocowania. Pozwoli to utrzymać stały poziom potrzebnych minerałów w glebie, co pozwoli roślinie równomiernie się rozwijać i wzmocni owocowanie. W przypadku domowych upraw do nawożenia warto stosować nawozy naturalne np. biohumus lub ekologiczne nawozy w granulacie.
Przeczytaj również: Choroby to nie jedyny powód! Sprawdź, dlaczego maliny nie owocują
Maliny należy przycinać, by pobudzić ich plonowanie. Fot. 123RF.com
Dlaczego maliny trzeba przycinać?
Ważnym zabiegiem w pielęgnacji malin jest przycinanie. Zabieg ten wykonuje się po to, aby uzyskać jak największe plony. Przycinanie malin poprawia ogólną kondycję krzewów oraz pomaga zwiększyć produkcję owoców. Co więcej, chroni także przed szkodnikami i chorobami oraz nadaje krzewom odpowiedniego kształtu.
Przeczytaj również: Pielęgnacja malin. Przycinanie, nawożenie i zabezpieczenie przed zimą
Przycinanie malin — kalendarz
Termin cięcia malin zależy od ich odmiany. Dla przypomnienia wyróżniamy odmiany letnie i jesienne, które różni okres owocowania. Ze względu na to cięcie wykonuje się w odmiennych terminach. Sprawdźcie, jak przycinać maliny krok po kroku:
- Maliny letnie — owocują latem na pędach dwuletnich
W przypadku odmian letnich cięcie najlepiej wykonać zaraz po zebraniu plonów, czyli mniej więcej na początku sierpnia. Należy wtedy przyciąć tuż przy ziemi te pędy, które owocowały. Pozostałe pędy jednoroczne przycinamy na około ćwierć wysokości. Zapewni nam to w kolejnym roku lepszy oraz większy plon. Prawidłowo rozwinięty krzew malin, powinien składać się z od 8 do 12 pędów. Jeżeli jest ich więcej, zawsze na wiosnę usuwajmy część najsłabszych, jednorocznych pędów.
Jeśli nie zdążyliśmy wykonać tego zabiegu w ciągu lata, jeszcze nic straconego. Jesienne cięcie maliny letniej również dobrze się sprawdzi.
- Maliny jesienne — owocują jesienią na pędach jednorocznych
Maliny jesienne również należy przyciąć dopiero po zakończeniu owocowania. Najlepszy termin, by wykonać ten zabieg to późna jesień lub zima. Wszystkie pędy przycina się wtedy tuż nad ziemią, pozostawiając tylko kilkucentymetrowe łodygi wystające nad ziemią. Pobudzi to formowanie się nowych przyrostów podczas kolejnego sezonu. Jesienne cięcie maliny jesiennej jest niezbędne, by uzyskać obfity plony w kolejnym roku.
Przeczytaj również: Pyszne owoce aż do samych mrozów. Sprawdź, jak uprawiać maliny jesienne
Cięcie malin po jesiennym sadzeniu
Jesień to idealny moment na sadzenie malin, dlatego wielu ogrodników właśnie w tym czasie decyduje się posadzić młode krzewy w swoich ogrodach. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku jesiennego sadzenia malin, bez względu na odmianę, konieczne będzie ich przycięcie. Zabieg ten polega na przycięciu sterylnym narzędziem wszystkich pędów kilka centymetrów nad ziemią. Sprawi to, że wiosną krzew wypuści nowe i silne przyrosty.
W przycinaniu malin ważne jest nie tylko wybranie odpowiedniego momentu na wykonanie tej czynności, ale także zrobienie tego w prawidłowy sposób. Nie można pozbywać się przypadkowych gałązek. Cały zabieg powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany, aby nie wyrządzić roślinie krzywdy i utrzymać jej plenność. Odrosty korzeniowe boczne, jak i młode pędy, które powodują nadmierne zagęszczenie krzaczka, warto odrywać, zamiast odcinać, jednak wybór techniki należy do ogrodnika.
Dodatkowo wszystkie obcięte gałęzie należy niezwłocznie zutylizować. Najlepszym sposobem jest ich spalenie, aby nie dopuścić do ich zainfekowania przez grzyby lub szkodniki, które mogłyby się przenieść na krzaczki owoców.
Przeczytaj również: Każdy ogrodnik powinien o tym wiedzieć. Najlepiej zrobić to w październiku