Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czym pryskać drzewa owocowe na jesień? Kiedy najlepiej wykonać opryski, jak i czym to zrobić

Masz mały przydomowy sad i chcesz zwiększyć ilość owoców w przyszłym roku? Zastanawiasz się, co zrobić, aby uniknąć kłopotów z chorobami i szkodnikami drzew owocowych? Dobrym pomysłem jest wykonanie jesiennego oprysku. O tej porze roku plony są już dawno zebrane, więc nie trzeba zachowywać okresu karencji przed ich spożyciem. Zatem czym pryskać drzewa owocowe? Poznaj wskazówki.

Czym pryskać drzewa owocowe na jesień? Kiedy najlepiej wykonać opryski, jak i czym to zrobić
Kiedy rozpocząć jesienne opryski drzew owocowych i czego używać? For. 123RF/Piscel

Spis treści: 

Jesienne opryski drzew owocowych — dlaczego są ważne?

Jesień to czas, gdy temperatury zaczynają spadać, wzrasta wilgotność powietrza i jest coraz mniej słońca. Takie warunki sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Będą one powodować znaczne uszkodzenia roślin i tym samym prowadzić do zmniejszenia plonów. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby jesienią wykonać opryski, które niwelują groźne patogeny. Dzięki temu wiosną nie rozwiną się choroby, co pozwoli zachować sad w dobrym stanie.

Wykonywanie oprysków jesienią to nie tylko skuteczna ochrona przed grzybami. Zabiegi o tej porze roku są mniej szkodliwe niż te przeprowadzane wiosną. Pod koniec roku na drzewach nie ma już owoców, liści ani zalążków kwiatów. Zatem nie ma obaw, że np. niebezpieczne substancje przedostaną się do części jadalnych i zjesz je wraz z owocami. Ponadto:

  • środek dociera we wszystkie zakamarki gałęzi, więc oprysk jest bardzo skuteczny — w rezultacie można usunąć patogeny, które odpowiadają np. za kędzierzawość liści brzoskwini i gromadzą się w korze;
  • jesienią nie ma już tak wielu zapylaczy, które mogłyby zginąć po wykonaniu oprysku — pozwala to ograniczyć szkody środowiskowe.

Rozpylanie różnych środków pod koniec roku pozwala nie tylko zniszczyć patogeny, ale także zapobiec ich rozmnażaniu się. Ma to duże znaczenie dla dalszego rozwoju drzew.

Przeczytaj również: Opryski drzew owocowych – terminarz i niezawodne sposoby. Naturalny oprysk na drzewa owocowe

Czym pryskać drzewa owocowe na jesień?

Jesienią wykonuje się głównie cztery rodzaje oprysków: przeciwko parchowi jabłoni, kędzierzawości liści brzoskwini, przeciwko rakowi bakteryjnemu drzew owocowych (zwłaszcza wiśni) oraz przeciwko zasychaniu liści. Dobór środków zależy od rodzaju choroby.

  • Oprysk na parch jabłoni

Parch jabłoni to choroba, która objawia się czarnymi plamami na liściach i owocach. Po jej wystąpieniu jabłka nie nadają się do jedzenia. Aby zapobiec jej rozwojowi, należy opryskać drzewka 5% roztworem mocznika.

To substancja, która zawiera bardzo dużą ilość azotu. Ten składnik powoduje rozwój pędów i jego stosowanie doglebowe jest rekomendowane głównie wiosną. Dlatego nie zaleca się dodawanie go do ziemi jesienią. O tej porze roku rekomendowane są wyłącznie opryski 5% roztworem mocznika. W tej formie ta substancja przyspiesza rozkład liści. W rezultacie zarodniki grzybów nie mają odpowiednich warunków do rozwoju i giną na ziemi przed nadejściem wiosny.

 Tylko naturalne opryski drzew owocowych nie wymagają od ogrodnika specjalnego zabezpieczenia. Fot.123RF/Piscel

Aby przygotować roztwór z mocznika, należy wymieszać 0,5 kg tej substancji z 10 l wody (jeśli masz mniej drzew, odpowiednio zmniejsz dawkę). Następnie należy przelać cały preparat do opryskiwacza i dokładnie pokryć wszystkie części rośliny.

Warto pamiętać, że mocznik to substancja pochodzenia naturalnego. Dlatego nie trzeba się obawiać o jego negatywny wpływ na środowisko.

  • Oprysk na kędzierzawość liści brzoskwini

Kędzierzawość liści brzoskwini jest bardzo groźną chorobą, która może doprowadzić do zamierania całych drzew w ciągu jednego sezonu. Dlatego trzeba chronić rośliny przed jej atakiem. W tym celu rekomenduje się wykonanie jesienią oprysku środkiem z tlenochlorkiem miedzi. Jest nazywany miedzianem.

To preparat zaliczany do fungicydów miedzianowych. Zwalcza grzyby i bakterie, które mogłyby powodować groźne choroby. Skutecznie likwiduje także patogeny odpowiedzialne za kędzierzawość liści brzoskwini.

Aby użyć miedzianu do oprysku, należy go wymieszać z wodą. Jednocześnie trzeba zachować proporcje określone przez producenta na opakowaniu produktu.

  • Oprysk na raka bakteryjnego drzew owocowych

Rak bakteryjny drzew owocowych objawia się brązowymi plamami na korze, które powodują jej zamieranie. Patogeny rozwijają się w pąkach i w młodych pędach. Wiosną bakterie powodują uszkodzenia nowych przyrostów. W rezultacie trudno osiągnąć zadowalające zbiory.

Aby zapobiec rozwojowi raka bakteryjnego, należy wykonać oprysk wspomnianym wcześniej miedzianem. Pamiętaj jednak, że proporcje roztworu na tę chorobę mogą być inne niż podczas preparatu na kędzierzawość liści brzoskwini. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapoznać się z ulotką środka przed wykonaniem oprysku.

  • Oprysk na brunatną zgniliznę drzew pestkowych

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych objawia się brązowieniem i więdnięciem liści wiosną. Patogeny tej choroby zimują w zaschniętych liściach, które znajdują się nie tylko na gałęziach, ale także na ziemi.

Aby usunąć patogeny, trzeba wykonać oprysk z miedzianu. Pamiętaj, aby używać środka zgodnie z opisem na opakowaniu. Zapewni to skuteczność zabiegu.

Opryski naturalne na drzewa owocowe

Nie chcesz stosować środków chemicznych w swoim ogrodzie? Możesz sięgnąć po naturalne preparaty, które samodzielnie przygotujesz z roślin rosnących na pobliskich łąkach. Np. na kędzierzawość liści brzoskwini można zastosować oprysk z wyciągu z pokrzywy, ze skrzypu polnego lub z krwawnika.

Aby zrobić odpowiedni preparat, należy zebrać ok. 1 kg roślin i zalać je 10 l wody. Następnie trzeba odstawić całość na 24 godziny. Po tym czasie powinno się przelać płyn do garnka i gotować przez 30 minut. Taki środek najlepiej stosować po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:10.

Przeczytaj również: Jesienne opryski drzew owocowych. Ten preparat jest najskuteczniejszy

Jak pryskać drzewa owocowe?

Opryski drzew owocowych należy wykonywać w drugiej połowie jesieni, gdy już zostały przeprowadzone zbiory, a liście w większości opadły. Zabiegi na:

  • raka pędów, mączniaka, plamistość liści czy szarą pleśń należy wykonywać w drugiej połowie października,
  • kędzierzawość liści brzoskwini i raka bakteryjnego trzeba zrobić na początku listopada,
  • parcha jabłoni najlepiej przeprowadzić w drugiej połowie listopada po pierwszych przymrozkach.

Przed wykonaniem zabiegu należy nie tylko przygotować roztwór zgodnie ze wskazówkami producenta na opakowaniu. Trzeba również zadbać o odpowiednie ubranie. Odzież powinna chronić całe ciało (łącznie z dłońmi i głową). Należy sięgnąć także po okulary ochronne, maseczkę oraz rękawice. Po dostaniu się do płuc nawet najmniejszej ilości preparatu mogą wystąpić różnorodne problemy z oddychaniem itp. Dlatego nie można zapominać o właściwym ubraniu.

Opryski trzeba wykonywać w pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Najlepiej robić je wieczorem, gdy żadne owady już nie latają. Dzięki temu unikniesz przypadkowego unicestwienia pożytecznych zwierząt. Podczas zabiegu nie może też wiać, ponieważ środek mógłby opaść na pobliskie rośliny i źle na nie wpłynąć (stężenie preparatu może być dla nich za silne).

Pamiętaj! Jesienne opryski mają kluczowe znaczenie dla dobrego stanu drzew owocowych. Dlatego nie ignoruj powyższych wskazówek i zadbaj o swoje rośliny.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Po co zakładać opaski z papieru falistego na pień śliwy? Skuteczne metody zwalczania owocówki śliwkóweczki

Rośliny kwitnące i owocujące we wrześniu. Poznaj jesienne gatunki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.