Spis treści:
- Nawożenie pomidorów w sierpniu – dlaczego jest ważne?
- Odżywka na przyspieszenie dojrzewania pomidorów
Nawożenie pomidorów w sierpniu – dlaczego jest ważne?
Nie da się zaprzeczyć, że pomidory z własnego ogrodu uchodzą za najsmaczniejsze. Trzeba jednak poświęcić im trochę czasu i wysiłku, aby uzyskać obfite, zdrowe plony. Krzaczki te mają duże wymagania pokarmowe, z kolei ich nawożenie zależy od fazy wzrostu. Na początku wegetacji potrzebują głównie azotu, natomiast wraz ze wzrostem krzaczków zmienia się ich zapotrzebowanie na poszczególne pierwiastki. W sierpniu warto zastosować nawozy bogate w potas, który stymuluje proces dojrzewania owoców, poprawia ich smak, a także wspomaga naturalną odporność krzaczków na choroby. Natomiast w przypadku, gdy go brakuje, pomidory stają się blade, wolniej dojrzewają, a przy ogonku są żółte lub zielone.
Nawożenie pomidorów w sierpniu polega także na dostarczeniu roślinom fosforu, który ma bezpośredni wpływ na smak i jakość owoców. Ponadto do prawidłowego rozwoju i obfitego owocowania krzaczki wymagają obecności mikroelementów, m.in. żelaza, magnezu, wapnia, boru czy cynku. Dzięki temu uzyskamy mnóstwo smacznych, soczystych i dorodnych owoców. Ważne jest jednak, by stosować nawozy z umiarem, ponieważ nadmiar składników pokarmowych jest niekorzystny dla naszych roślin. Przenawożenie pomidorów zwiększa ich podatność na choroby i szkodniki, może też skutkować zahamowaniem ich wzrostu czy znacznym spadkiem plonów. Co więcej, może przyczynić się do niedoboru pewnych składników pokarmowych. Przykładowo, nadmiar potasu hamuje przyswajanie wapnia, w wyniku czego może dojść do suchej zgnilizny wierzchołkowej.
Nawożenie pomidorów w sierpniu wymaga dostarczenia potasu i fosforu. Fot.valentinivantsov/123RF.com
Odżywka na przyspieszenie dojrzewania pomidorów
Czym nawozić pomidory w sierpniu, aby przyspieszyć dojrzewanie owoców i poprawić ich jakość? Już od kilku sezonów przygotowuję domową odżywkę. Przepis na nią zdradził mi mój znajomy. 1,5 kg popiołu wystarczy zalać 5 litrami wrzątku, dokładnie wymieszać i pozostawić do wystygnięcia. Następnie należy dodać 30 ml jodu, 10 g kwasu borowego, po czym dolać kolejne 5 litrów wody. Taką odżywkę stosujemy w rozcieńczeniu – 1 litr roztworu na wiadro wody.
Popiół jest źródłem wielu minerałów, takich jak potas, wapń, magnes i fosfor, które wspierają wzrost krzaczków i zapewniają obfite owocowanie. Z kolei jod wykazuje silne właściwości grzybobójcze, dzięki czemu skutecznie chroni pomidory przed zarazą ziemniaczaną, mączniakiem prawdziwym oraz innymi chorobami grzybowymi. Podobne działanie wykazuje też kwas borowy. Regularne stosowanie takiej odżywki sprawi, że pomidory będą ładniej wybarwione, a dodatkowo staną się bardziej słodkie i soczyste. Będą też chronione przed chorobotwórczymi patogenami, co pomoże uzyskać zdrowe i obfite plony.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Sposób na większe, smaczniejsze i bardziej dojrzałe pomidory. W sierpniu to najważniejszy zabieg
Jak sobie radzić z niedoborami magnezu na pomidorach? Ten oprysk działa najlepiej
Najtrudniejszy okres w uprawie pora. Atakuje miniarka porówka – jak walczyć ze szkodnikiem?