Spis treści:
- Dlaczego mech rośnie na trawniku?
- Jak usuwać mech z trawnika?
- Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby
- Jak zapobiegać pojawianiu się mchu na trawniku?
Dlaczego mech rośnie na trawniku?
Mech na trawniku potrafi spędzić sen z powiek niejednemu ogrodnikowi. Ten uciążliwy chwast nie tylko pogarsza estetykę trawy, ale również utrudnia jej wzrost. W rezultacie murawa traci swój intensywny kolor i zaczyna żółknąć. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa pielęgnacja trawnika. Co powoduje rozwój mchu?
- Nadmierne zacienienie trawnika – mech preferuje miejsca o sporym zacienieniu (to np. stanowiska od północy lub pod drzewami). Trawa z kolei potrzebuje słońca, aby dobrze rosnąć. Zacienione miejsca nie sprzyjają rozwojowi murawy, przez co często nie wytrzymuje konkurencji z mchem.
- Wysoka wilgotność – mech pojawia się zwykle na terenach wilgotnych. Przelanie trawnika może z kolei doprowadzić do wielu szkód, m.in. gnicia korzeni czy chorób grzybowych. To stwarza idealne warunki do rozwoju niepożądanych roślin.
- Niskie pH podłoża – źródłem pojawienia się mchu na trawniku jest też nieodpowiedni odczyn gleby. Trawa najlepiej rośnie na podłożu o pH w przedziale 5,5-6,5. Jeśli jednak odczyn gleby jest niższy, mech zaczyna bujnie się rozrastać, wypierając trawę.
- Nieprzepuszczalne, ciężkie podłoże – niewłaściwa struktura podłoża sprawia, że woda nie jest w stanie dotrzeć do korzeni traw, przez co nie dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych. W takich warunkach trawa słabo rośnie, a wolne miejsca zapełniają się mchem.
- Nieprawidłowe nawożenie – aby trawnik był zawsze piękny i zadbany, należy zadbać o jego regularne nawożenie. Niedobór składników odżywczych sprawia, że trawa staje się osłabiona, a także mniej odporna na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne. Mech z kolei nie ma dużych wymagań i jest w stanie rosnąć praktycznie wszędzie.
- Niesystematyczne lub zbyt niskie koszenie trawnika – zaniedbanie tej czynności może przyczynić się do osłabienia murawy, a w rezultacie do rozprzestrzeniania się mchu na trawniku.
Mech na trawniku pojawia się wtedy, gdy trawa jest osłabiona i niewłaściwie pielęgnowana. Fot.CanvaPro
Jak usuwać mech z trawnika?
Aby przywrócić trawnikowi jego dawny i zdrowy wygląd, walkę z mchem należy rozpocząć jak najszybciej. Istnieje mnóstwo sposobów na pozbycie się tego problemu. Jednym z nich jest mechaniczne usunięcie mchu za pomocą zakrzywionych grabi. Warto jednak zaznaczyć, że ta metoda jest dość pracochłonna, dlatego znajduje zastosowanie przede wszystkim w małych ogrodach.
Aby usunąć mech z trawnika, należy zadbać o odpowiednią kwasowość gleby. W tym celu pomocny będzie tani i sprawdzony zabieg, jakim jest wapnowanie, które polega na rozprowadzeniu na trawniku nawozów wapniowych (np. dolomitu lub kredy nawozowej). Zabieg ten przeprowadza się poza sezonem wegetacyjnym – wczesną wiosną lub późną jesienią.
Przeczytaj również: Usuwanie mchu z kostki brukowej - pozbądź się go przed zimą. Naturalne metody, które nie niszczą kostki
Skutecznym sposobem na to, aby zlikwidować mech na trawniku, jest też zastosowanie nawozów z siarczanem żelaza. Najprostszym sposobem jest wykonanie oprysku. W kontakcie z żelazem mech obumrze, po czym zostanie nam tylko dokładne wygrabić go z murawy. W celu pozbycia się mchu z trawnika warto też przeprowadzić wertykulację i aerację. Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni, co pozwala pozbyć się filcu oraz pobudzić trawę do wzrostu. Aeracja z kolei jest zabiegiem delikatnym, który polega na wykonaniu niewielkich otworów w murawie. Dzięki temu woda, tlen i składniki odżywcze szybciej docierają do systemu korzeniowego trawy, co w konsekwencji ogranicza rozwój mchu.
Na glebach zbitych i nieprzepuszczalnych można też przeprowadzić piaskowanie trawnika, które polega na rozrzucaniu piasku na murawę. Zabieg ten pomaga rozluźnić podłoże, a dodatkowo ogranicza gromadzenie się wody na trawniku. W rezultacie stworzysz takie warunki, które zahamują rozwój mchu. Jeśli jednak to wszystko nie przyniesie pożądanego efektu, konieczne jest zastosowanie środków chemicznych, które są dostępne w formie oprysków.
Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby
Aby pozbyć się mchu z trawnika, warto też sięgnąć po domowe sposoby, które są nie tylko tanie, lecz także przyjazne dla środowiska. Dzięki nim nasza murawa będzie piękna i gęsta jak zielony dywan.
-
Popiół drzewny
Sprawdzonym sposobem na pozbycie się mchu z trawnika jest użycie popiołu drzewnego z ogniska lub kominka. Zawiera on wiele minerałów i mikroelementów, dzięki czemu będzie pełnił rolę naturalnego nawozu. Popiół drzewny zwiększy pH gleby, pogarszając warunki wzrostu dla mchu. Oprócz tego poprawi kondycję i barwę trawy. Ważne jest jednak, aby nie stosować popiołu z drewna lakierowanego czy malowanego, ponieważ wtedy będzie on toksyczny dla naszego trawnika.
Mech na trawniku bardzo osłabia trawę. Fot.CanvaPro
-
Kreda
Mech na trawniku można też usunąć za pomocą kredy, która sprawdza się w momencie, gdy nasza ziemia jest kwaśna. W tym celu warto przeprowadzić wapnowanie, które pozwoli zmienić odczyn gleby na zasadowy, dzięki czemu pomoże usunąć mech z trawnika. Wystarczy kupić mieloną kredę, która kosztuje kilka złotych, a następnie rozsypać ją na powierzchni trawnika. Na koniec należy podlać niewielką ilością wody. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić jesienią, w okresie od października do listopada.
-
Woda po gotowaniu makaronu, ryżu czy ziemniaków
W celu pozbycia się niechcianych roślin z murawy warto rozlać gorącą wodę po gotowaniu makaronu, ryżu bądź ziemniaków bezpośrednio na mech na trawniku. Warto jednak pamiętać, że woda nie może być posolona. Czynność tę powtarzamy regularnie do momentu, aż mech zacznie usychać.
Jak zapobiegać pojawianiu się mchu na trawniku?
Walka z mchem na trawniku nie należy do najłatwiejszych. Dlatego warto zadbać o to, aby niepożądane rośliny w ogóle się nie pojawiały. Przed założeniem trawnika należy odpowiednio przygotować glebę poprzez obniżenie pH, rozluźnienie czy drenaż. Wybierając mieszanki traw, należy zwrócić uwagę na ich jakość, ponieważ trawy niskiej jakości słabo się ukorzeniają, przez co wolne miejsca zapełniają się mchem. Z kolei darń z rolki powinna mieć wyrazisty kolor i jednolite zagęszczenie.
Warto też pamiętać, że nie wszystkie miejsca w ogrodzie są odpowiednie dla rozwoju traw, dlatego należy je wypełnić roślinami okrywowymi, takimi jak barwinek pospolity czy też dąbrówka rozłogowa. Aby zapobiec pojawianiu się mchu, trawnik powinien być odpowiednio podlewany, nawożony i pielęgnowany. Wiosną warto zastosować nawozy azotowe, latem uniwersalne, natomiast jesienią – bogate w potas i fosfor. Ważne jest też regularne badanie pH podłoża.
Przeczytaj również: Rośliny zadarniające. Mogą zastąpić trawnik lub wzmocnić skarpę