Porady ogrodnicze

Fenomen w uprawie roślin. Tak szybko uzyskasz zdrowe rozsady

W ogrodnictwie jest wiele narzędzi, które pozwalają na sprawne przeprowadzenie licznych procesów związanych z uprawą roślin. Jednym z interesujących produktów jest krążek torfowy, który służy do pozyskiwania zdrowego materiału roślinnego. Aby zrozumieć fenomen krążka, musisz dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.

Fenomen w uprawie roślin. Tak szybko uzyskasz zdrowe rozsady
Krążki torfowe są stosowane do uprawy roślin w zastępstwie doniczek z podłożem Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Co to jest krążek torfowy?

Krążki stworzone z torfu są stosowane do uprawy roślin w zastępstwie powszechnie używanych doniczek z podłożem. W celu wytworzenia krążków torf poddawany jest sprasowaniu, po czym otaczany specjalną, biodegradowalną siateczką pozwalającą na nadanie mu kształtu. W procesie wytwarzania produktu są wykorzystywane różne składniki uszlachetniające. Pomagają w procesie kiełkowania roślin, a później we wzroście siewek. Często są to wapno i podstawowe składniki pokarmowe. Krążki torfowe mają kwaśny odczyn i ulegają w glebie całkowitemu rozkładowi.

Dlaczego krążki są stworzone z torfu?

Torf powstaje w wyniku silnego rozkładu materii organicznej. Do procesu dochodzi w warunkach wysokiej wilgotności i braku dostępu powietrza. Dzięki zachodzącym reakcjom materia roślinna ulegająca rozkładowi staje się niezwykle wartościowym, żyznym podłożem. Zawiera się w nim wszystko, co niezbędne do rozwoju roślin zarówno podczas kiełkowania, jak i podczas dalszego rozwoju młodych roślin.

Torf łatwo absorbuje wodę i jest w stanie utrzymać ją stosunkowo długo, w tym czasie oddając ją do rośliny. Ma niskie pH, jednak w sklepach ogrodniczych można otrzymać również wersje średnio kwaśne i odkwaszone. Torf średnio kwaśny, czyli torf niski idealnie nadaje się do produkcji rozsady i dlatego właśnie on wykorzystywany jest do tworzenia krążków.

Stosując krążki torfowe, nie tylko zapewniasz idealne warunki roślinom. Sadząc okazy w krążkach na miejscach docelowych, dodatkowo użyźnisz glebę. Torf, rozkładając się, dostarczy roślinom dodatkowych składników odżywczych, co tylko je wzmocni.

Pęczniejące krążki to doniczka rosnąca wraz z korzeniami Fot. 123RF/PICSEL

Rodzaje krążków torfowych

Ze względu na dużą liczbę źródeł, w których można zakupić krążki torfowe, pamiętaj, że będą się one od siebie różnić. Większość producentów używa do ich stworzenia torfu i celulozy w różnych proporcjach. Najczęściej torf stanowi 70% całości, jednak nie jest to reguła. Krążki mogą mieć też różną wielkość. W sklepach znajdziesz zarówno takie o średnicy 4 cm, jak i o średnicy 15 cm.

Pęczniejące krążki to doniczka rosnąca wraz z korzeniami. Oznacza to, że pod wpływem rozwoju rośliny, krążek torfowy również będzie rosnąć. Krążki torfowe mogą należeć do zestawu pojedynczych krążków lub do zestawu zespolonego. Ten drugi jest szczególnie przydatny w sytuacji, w której zajmujesz się uprawą większej ilości roślin w jednym czasie. To również coś, z czego chętnie korzystają producenci rozsad.

Jakie są zalety krążków torfowych?

Krążki torfowe pozwalają na uzyskanie młodego materiału roślinnego niskim nakładem. Im więcej krążków kupujesz za jednym razem, tym taniej wychodzi 1 sztuka.

Doświadczeni, profesjonalni ogrodnicy już od jakiegoś czasu decydują się na wytwarzanie swoich sadzonek właśnie na takim podłożu. Produkty oferowane w sklepach ogrodniczych są testowane i cały czas doskonalone, dzięki czemu dostajesz zawsze to, co sprawdza się najlepiej.

Jeśli więc producenci największych firm ogrodniczych korzystają z tego rozwiązania, warto, abyś ty również miał taką możliwość. Krążki z torfu to doskonały sposób na stosunkowo proste pozyskanie sadzonek w swoim domu!

Pierwszą i najważniejszą zaletą krążka torfowego jest to, że decydując się na jego zakup, nie musisz już myśleć o nabyciu doniczek i podłoża, w którym produkowałbyś rośliny. Kupując krążki torfowe, uzyskujesz wszystko w jednym produkcie, który po namoczeniu jest już gotowy do użytku. Ponadto, krążki torfowe są:

  • bogate w składniki pokarmowe ze względu na główny składnik, jakim zwykle jest torf niski,
  • wolne od patogenów chorobotwórczych, czyli sterylne i zdrowe, wcześniej testowane,
  • niewielkie i lekkie, a więc łatwe do przechowywania,

Warto wiedzieć, że młode rośliny, które pojawią się na krążkach torfowych, nie muszą być z nich wyjmowane nawet wtedy, gdy przyjdzie czas na posadzenie ich w miejscach docelowych. Krążki ulegają w glebie całkowitemu rozkładowi, co oznacza, że delikatny system korzeniowy rośliny nie będzie narażony na uszkodzenia, do których mogłoby dojść podczas sadzenia. Kolejne zalety, które pozwalają na łatwiejsze uzyskanie zdrowej rozsady, to:

  • stopniowe oddawanie wilgoci,
  • nieograniczanie rozwoju korzeni,
  • 100% naturalności.

Pamiętaj, że bardzo ważne jest również to, jakie krążki torfowe kupujesz.

Gdzie kupić krążki torfowe?

Krążki torfowe, które są doskonałym podłożem i jednocześnie doniczką dla twoich młodych roślin, można kupować pojedynczo lub w zestawach. Pamiętaj, aby zakupy tego rodzaju robić jedynie w sklepach ogrodniczych, gdyż inne źródła nie gwarantują wysokiej jakości tych wyrobów ogrodniczych.

Zawsze zwracaj uwagę na skład zakupowanych krążków i na ich ewentualne wzbogacenia o składniki pokarmowe, które mogą przyspieszyć proces kiełkowania wybranych przez ciebie nasion.

Jak produkować rozsadę przy pomocy krążków torfowych?

Ogród warzywny i ozdobny każdego roku budzi się do życia za sprawą wielu czynności, które wykonuje każdy ogrodnik. Jeżeli nie chcesz kupować sadzonek, tylko stworzyć rozsadę w zaciszu domowym, zdecyduj się na nabycie dobrych nasion i oczywiście podłoża, na którym je wysiejesz. Doskonale nadają się do tego opisywane krążki torfowe. Kiedy już podejmiesz decyzję, co i w jakich ilościach chcesz mieć w swoim ogrodzie, zamów odpowiednią ilość krążków torfowych i zacznij działać.

Krążki torfowe pozwalają na szybkie, bezproblemowe stworzenie zdrowej rozsady Fot. 123RF/PISEL

Jak postępować z krążkami torfowymi?

  • Zakupione krążki torfowe ułóż na tacy, która będzie ci służyła jako podstawa dla wysiewanych roślin. Po ułożeniu zalej całość letnią wodą i poczekaj, aż wszystkie spęcznieją. W razie potrzeby dolej wody. Kiedy stwierdzisz, że proces już się zakończył, odlej nadmiar wody.
  • Na tak przygotowane podłoże wysiej odpowiednią ilość nasion. Całość ustaw w ciepłym miejscu z dostępem do światła dziennego. Nie zapominaj o regularnym podlewaniu, jednakże nigdy nie dopuszczaj do sytuacji, w której woda stałaby w podstawce.
  • Krążki torfowe zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, które są potrzebne roślinie w początkowej fazie rozwoju. Ich struktura sprawia, że korzenie młodych siewek mogą się swobodnie rozrastać.
  • Kiedy siewki wytworzą 2-3 liście właściwe, możesz je przesadzić w miejsce docelowe bez wyciągania z krążków. Dzięki temu nie uszkodzisz delikatnego systemu korzeniowego młodych roślin. 

W ten sposób możesz tworzyć rozsady wszystkich roślin, które zechcesz mieć w ogrodzie.

Czy warto korzystać z krążków torfowych?

Biorąc pod uwagę zalety krążków, które opisaliśmy powyżej, nie musisz się zastanawiać przed ich zakupem. To zdecydowanie rozwiązanie warte uwagi, które pozwoli ci na szybkie, bezproblemowe stworzenie zdrowej rozsady. Wystarczy, że zakupisz odpowiednią dla siebie ilość tych produktów, namoczysz je i wysiejesz nasiona. To proste, wystarczy spróbować!

Przeczytaj:

Prace ogrodowe w maju: Jakie należy wykonać?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.