Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesienne nawożenie roślin owocowych. Kiedy i czym nawozić, by za rok zwiększyć plony?

Koniec lata i początek jesieni to pracowity czas w ogrodzie. Trwają zbiory ostatnich plonów, rośliny powoli przygotowują się do zimowego spoczynku i jednocześnie kumulują zapasy na nadchodzący sezon. Właściwe nawożenie o te porze roku jest ważniejsze niż w jakimkolwiek innym terminie. Podpowiadamy, kiedy i czym nawozić krzewy i drzewa owocowe jesienią, aby w kolejnym roku dały bogate plony.

Jesienne nawożenie roślin owocowych. Kiedy i czym nawozić, by za rok zwiększyć plony?
Po ostatnich zbiorach, maliny będą potrzebowały solidnego wzmocnienia. Czym je nawozić jesienią? Fot. Andrzej Potocki/Deccoria.pl

Kiedy nawozić krzewy i drzewa owocowe jesienią?

Nawożenie roślin owocowych jesienią przynosi świetne efekty w kolejnym sezonie wegetacyjnym, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Najlepszym czasem na jesienne nawożenie jest okres po zakończeniu wegetacji roślin, czyli po opadnięciu liści. W Polsce zazwyczaj przypada to na przełom września i października.

Ważne jest, aby nawożenie jesienne przeprowadzić przed nadejściem mrozów. Rośliny potrzebują bowiem czasu, by przyswoić dostarczone im składniki odżywcze i przygotować się do zimy. Nawożenie przeprowadzone zbyt późno, gdy gleba zaczyna już zamarzać, może okazać się po prostu nieskuteczne, ponieważ rośliny nie zdążą skorzystać z wprowadzonego do gleby nawozu.

Przeczytaj takżeNawożenie jagody kamczackiej na jesień. Co stosować, by się rozrastała i rodziła dużo owoców?

Czym nawozić rośliny owocowe jesienią?

Warto pamiętać, że jesienne nawożenie różni się od wiosennego. Głównym celem jesiennych zabiegów jest bowiem przygotowanie roślin do zimy oraz wzmocnienie ich systemu korzeniowego. Dlatego też jesienią, nie powinno się stosować nawozów, które stymulują wzrost wegetatywny. Zalecane są za to:

  • opryski mocznikiem,
  • nawozy zawierające potas,
  • nawozy zawierające bor,
  • nawozy organiczne (kompost, obornik) - to naturalne źródło wielu mikroelementów, które stopniowo uwalniają się do gleby, poprawiając jej strukturę i żyzność. Obornik dostarcza roślinom szerokiej gamy składników odżywczych, w tym fosforu i potasu, a także poprawia retencję wody w glebie. Mączka kostna, bogata w fosfor, jest idealna do stosowania w miejscach, gdzie gleba jest uboga w ten pierwiastek,
  • nawozy zielone -  rośliny takie jak facelia, gorczyca czy łubin, uprawiane jesienią i przekopywane przed zimą, wzbogacają glebę w organiczną materię oraz poprawiają jej strukturę. Są one szczególnie korzystne w uprawach ekologicznych, gdzie unika się stosowania chemicznych nawozów mineralnych.

Nawozy mineralne, takie jak superfosfat potrójny, siarczan potasu czy nawozy wieloskładnikowe z niską zawartością azotu, to najczęściej stosowane środki jesienne. Superfosfat potrójny dostarcza dużej ilości fosforu, co sprzyja rozwojowi korzeni. Siarczan potasu z kolei jest źródłem łatwo przyswajalnego potasu, który wzmacnia rośliny i poprawia ich zimotrwałość.

Jabłonie podczas wegetacji pobierają z gleby duże ilości składników odżywczych. Dlatego po owocowaniu będą potrzebowały nawiezienia. Fot. Andrzej Potocki/Deccoria.pl

Jakie rośliny owocowe wymagają jesiennego nawożenia?

Nie wszystkie rośliny owocowe wymagają jednakowej pielęgnacji jesienią. Wiele zależy od gatunku oraz od specyfiki gleby, na której rosną. Które z nich warto jednak wesprzeć przed nastaniem zimy?

  • Drzewka owocowe

Większość drzew owocowych, wśród nich jabłonie, grusze, śliwy czy czereśnie, wymaga jesiennego nawożenia. Drzewa te pobierają z gleby duże ilości składników odżywczych w trakcie sezonu wegetacyjnego, dlatego jesienią potrzebują uzupełnienia zapasów, aby wiosną mogły energicznie rozpocząć wegetację. Szczególnie istotne jest dostarczenie im potasu i fosforu, które wzmacniają system korzeniowy i poprawiają odporność na mróz.

  • Krzewy owocowe

Krzewy takie jak maliny, porzeczki, agrest, borówki czy winorośle również korzystają z jesiennego nawożenia. Ich system korzeniowy rozwija się intensywnie na jesieni, dlatego ważne jest, aby dostarczyć im odpowiednich składników odżywczych. Maliny, zwłaszcza odmiany letnie, szczególnie potrzebują jesiennego nawożenia, gdyż ich pędy owocujące w kolejnym sezonie rozwijają się już pod koniec lata i jesienią.

Początek jesieni to dobry czas na nawożenie truskawek. Fot. Patrik Stedrak/CanvaPro
  • Rośliny jagodowe

Rośliny jagodowe, czyli truskawki, borówki amerykańskie czy jeżyny, także wymagają jesiennego nawożenia. Truskawki, zwłaszcza te uprawiane w systemie wieloletnim, potrzebują wsparcia w postaci nawożenia fosforowo-potasowego, które wzmacnia ich korzenie i przygotowuje do kolejnego sezonu owocowania.

Przeczytaj równieżWapnowanie trawnika jesienią. Jak wapnować trawnik, jakie wapno jest najlepsze?

Jesienne nawożenie roślin owocowych to nie jedyny rekomendowany ogrodnikom zabieg przed nadejściem zimy. Równie istotne jest wapnowanie upraw rosnących na kwaśnych glebach. Zasada jest taka, że na glebach cięższych stosuje się wapno tlenkowe, a na lżejszych wapno węglanowe.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Uważana jest za najzdrowszy owoc świata. Z uprawą aronii poradzi sobie każdy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.