Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wapnowanie trawnika jesienią. Jak wapnować trawnik, jakie wapno jest najlepsze?

Wapnowanie trawnika jesienią to ważny zabieg pielęgnacyjny, który pozwala na utrzymanie murawy w dobrej kondycji. Dzięki niemu możemy podwyższyć pH gleby, co wpływa pozytywnie na jakość trawy, a także wspiera walkę z chwastami oraz mchem. Jeśli czynność ta zostanie przeprowadzona w niewłaściwy sposób lub w nieodpowiednim terminie, może jednak zaszkodzić murawie. Kiedy i jak wapnować trawnik, aby zabieg przyniósł wyłącznie korzyści dla darni? Jakie wapno wybrać? Podpowiadamy.

Wapnowanie trawnika jesienią. Jak wapnować trawnik, jakie wapno jest najlepsze?
Wapnowanie trawnika możemy wykonać wiosną lub jesienią. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Wapnowanie trawnika – po co to robić?

Wapnowanie trawnika ma na celu dostarczenie do podłoża wapnia, który podwyższy jego pH. Jest zalecane wyłącznie w przypadku zbyt kwaśnych gleb. Jeżeli zabiegowi poddamy murawę rosnącą w ziemi o obojętnym lub zasadowym odczynie, nie przyniesie on spodziewanego rezultatu. Wapnujemy trawniki rosnące na podłożu o pH niższym niż 5,5. Do nadmiernego zakwaszenia podłoża może dojść wskutek kwaśnych deszczy, nawożenia czy zbyt częstego nawadniania murawy. Aby ustalić odczyn gleby, zbadajmy ją pehametrem elektronicznym lub paskowym. Próbkę możemy oddać również do analizy w laboratorium.

Wzbogacanie podłoża w wapń, pierwiastek niezbędny do wzrostu trawy, wspiera rozwój korzeni tych delikatnych roślin. Odkwaszenie gleby pomaga w zwalczeniu niepożądanych roślin na murawie – chwastów oraz mchu. Ponadto skutkiem zabiegu jest rozluźnienie struktury podłoża.

Przeczytaj również: Zakładanie trawnika z siewu. Jesień to najlepszy czas – jaką trawę wybrać i jak ją posiać?

Kiedy i jak wapnować trawnik?

Zabieg ten możemy przeprowadzić w dwóch terminach: jesienią oraz wiosną. Wapnowanie trawnika jesienią realizujemy od końca września do pierwszych dni listopada, natomiast wiosną od lutego do marca. Istotne jest, aby odbyło się po zakończeniu wzrostu trawy bądź zanim zdąży rozpocząć okres wegetacji. Wapnowanie trawnika powtarzamy co 3-4 lata, ponieważ działanie nawozów wapiennych jest długotrwałe.

Pamiętajmy, aby wapnowania nigdy nie wykonywać w tym samym terminie co nawożenie trawnika. Substancje odżywcze w połączeniu z wapniem tworzą nieprzyswajalne dla roślin związki, co może wstrzymać ich wzrost. Po zastosowaniu nawozów odczekajmy co najmniej 3 tygodnie, zanim zabierzemy się za rozprowadzanie wapna na murawie. Pracę przy zakwaszonej glebie rozpoczynamy w suchy i pogodny dzień od przeprowadzenia wertykulacji oraz aeracji murawy. Warto również zgrabić zalegający na niej filc. Jak wapnować trawnik, aby mu nie zaszkodzić?

Nawóz wapienny możemy rozprowadzić na trawniku, korzystając z siewnika ogrodowego. Nawóz wapienny możemy rozprowadzić na trawniku, korzystając z siewnika ogrodowego. Fot. CanvaPro

Preparaty wapienne równomiernie rozprowadźmy na powierzchni trawnika ręcznie lub za pomocą siewnika ogrodowego. Najważniejsze jest, aby przestrzegać dawek wapna podanych na opakowaniu przez producenta. Ilość nawozu musi być dostosowana do struktury podłoża oraz stopnia jej zakwaszenia. Po zabiegu murawę warto zgrabić.

Jakie wapno jest najlepsze do trawnika?

Zabieg możemy wykonać przy zastosowaniu nawozów wapniowo-węglanowych bogatych w tlenek wapnia, czyli dolomitu oraz kredy nawozowej. Te naturalne nawozy możemy wykorzystać do wapnowania trawników zarówno rosnących na glebach lekkich (piaszczystych), jak i ciężkich (gliniastych). Zalecana dawka dolomitu to 2-5 kg/10 mkw, natomiast kredy nawozowej – 1-2,2 kg/10 mkw. Pierwszy z wymienionych nawozów poza tlenkiem wapnia stanowi bogate źródło magnezu, dzięki czemu doskonale uzupełnia jego niedobory w podłożu. Trawniki możemy wapnować wiosną lub jesienią również domowymi sposobami, stosując np. popiół drzewny z kominka.

Podczas wapnowania unikajmy silnie działających nawozów tlenkowych (wapna palonego lub gaszonego), ponieważ możemy zniszczyć nimi darń. Jeśli zmagamy się z mchem rosnącym na murawie, do wapnowania możemy wykorzystać specjalne nawozy wapniowo-magnezowe do trawników z tym problemem.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Wysiew trawy na starym trawniku. Jak zakryć dziury i puste miejsca, do kiedy można to zrobić?

Co robić, gdy trawa wysycha? Jak uratować przesuszony trawnik?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.