Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co robić, gdy trawa wysycha? Jak uratować przesuszony trawnik?

Wysuszony trawnik jest efektem suchego i upalnego lata, które daje się we znaki niemal wszystkim roślinom. Odpowiednia pielęgnacja pozwala uniknąć tego problemu. Jeśli jednak trawa jest sucha, to powinniśmy zastosować pewne zasady, aby ją odratować. Jak uratować przesuszony trawnik? Poznaj najlepsze metody.  

Co robić, gdy trawa wysycha? Jak uratować przesuszony trawnik?
Wysuszony trawnik jest efektem suchego i upalnego lata. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co zrobić, gdy trawa jest przesuszona? 

Trawa jest przesuszona, ponieważ była nieodpowiednio pielęgnowana. Aby zapobiec wysuszeniu trawy, należy kosić ją regularnie, ale niezbyt krótko, podlewać średnio raz w tygodniu oraz nawozić w celu szybszego wzrostu. Co zatem zrobić, gdy jest za późno, a trawa staje się wysuszona? 

Gdy murawa jest przesuszona, powinniśmy właściwie ją skosić i odpowiednio nawodnić. Oprócz tego niekiedy koniecznie będzie wykonanie wertykulacji trawnika, aby pobudzić go do krzewienia. Osłabioną trawę mogą zaatakować chwasty, które warto regularnie usuwać.  

Niekiedy zdarza się, że trawa jest tak przesuszona, że musimy zakładać trawnik od nowa. W tym celu przekopujemy go na głębokość szpadla i pozostawiamy odwróconą ziemię. Nowy trawnik można siać w drugiej połowie sierpnia do końca września lub na wiosnę po oczyszczeniu gleby z chwastów i wyrównaniu powierzchni.  

Przeczytaj również: Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?

Jak kosić suchy trawnik? 

Suchy trawnik powinniśmy kosić inaczej niż ten zdrowy, zielony. Suchą trawę kosimy nisko i wygrabiamy, aby pozbyć się przeschniętego źdźbła i warstwy filcu. 

Czasem po koszeniu i wygrabianiu konieczne będzie wysianie nowej trawy w miejscach pożółkłych za pomocą tej samej mieszanki traw, z jakiej zakładaliśmy trawnik. Używając odmiennej mieszanki, nowa trawa może rosnąć w innym tempie i przebierać różne kolory. 

Czy można nawozić przesuszony trawnik? 

Przesuszonego trawnika nie możemy nawozić, ponieważ nawóz będzie miał na niego niekorzystny wpływ. Nawozy zawierają w swoim składzie azot, który mógłby poparzyć suchą murawę.  

Trawnik możemy zacząć nawozić tylko wtedy, gdy stanie się zielony i wróci do swojej poprzedniej kondycji. Wykonujemy jesienne nawożenie, a następnie ponownie przeprowadzamy je wiosną.  

Podlewanie przesuszonego trawnika 

Wiele osób rezygnuje z tradycyjnego podlewania trawnika w trakcie suszy i wybiera alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest zainstalowanie w ogrodzie studni wierconej z pompą ssącą. Za jej pomocą nawodnimy przesuszony trawnik wodą gruntową, a nie wodociągową. Studnia sprawdza się idealnie podczas suszy w większych ogrodach.

Innym, alternatywnym rozwiązaniem jest podlewanie trawnika w trakcie suszy wodą deszczową. W tym wypadku należy postawić odpowiednie zbiorniki do gromadzenia deszczówki oraz zakupić pompy. Na rynku dostępne są zarówno systemy ręczne, jak i automatyczne, ograniczające czas.

Tradycyjne podlewanie przesuszonego trawnika zależy od mieszanki traw, jaką zastosowaliśmy w trakcie siania. Na rynku dostępne są trawy, które lepiej radzą sobie w trakcie suszy i nie musimy nawadniać ich aż tak często. Co z resztą?

Przesuszony trawnik powinniśmy podlewać raz na tydzień, obficie - woda musi wsiąknąć w głębszą warstwę gleby. Najlepszą porą na jego podlewanie jest wczesny ranek. Podlewając przesuszony trawnik po południu, możemy jeszcze bardziej go wysuszyć, ponieważ woda nie zdąży wsiąknąć, a słońce skupi się na kroplach, jak na soczewce. Z kolei wieczorne nawadnianie może doprowadzić do wystąpienia chorób grzybowych.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak pozbyć się grzybów z trawnika? Skąd się bierze grzyb na trawniku, jak zapobiegać jego powstawaniu?

Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Zalety i wady grillowania. Jak uniknąć błędów? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.