Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu? Zrób tak, a ponownie wypuszczą kwiaty

Storczyki to niezwykłe kwiaty, które występują w wielu kolorach i odcieniach. Kto kiedykolwiek je hodował, ten wie, że potrafią być wybredne, a tym samym ich kwitnienie nie zawsze jest udane. Co zrobić, żeby na dłużej zachować ich piękny wygląd? Jak to jest, że niektóre okazy mogą utrzymywać malownicze kwiaty przez cały rok, a inne tylko przez kilka miesięcy? Dowiedz się, jak dbać o storczyki po przekwitnięciu. 

Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu? Zrób tak, a ponownie wypuszczą kwiaty
Storczyki Phalaenopsis są nazywane ćmówkami fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Storczyk charakterystyka 

Storczyki (Phalaenopsis) to piękne rośliny doniczkowe, uprawiane w mieszkaniach od setek lat. Znane są w Polsce również pod nazwą falenopsisy, a potocznie mówi się na nie ćmówki. Należą one do rodzaju botanicznego storczykowatych (Orchidaceae). Ich naturalnym środowiskiem występowania są obszary Azji Południowo-Wschodniej. To tam roślinę spotkać można niemal w 40 tysięcy różnych gatunkach. Najczęściej widywana jest w lasach tropikalnych. Porasta też wyspy w Australii i Oceanii. 

Obecnie storczyki są roślinami doniczkowymi, które często spotkać można na parapetach mieszkalnych. Co ciekawe, ok. 50 tysięcy odmian ćmówki została stworzonych przez człowieka. 

Falenopsis ma kwiaty zebrane w grona lub wiechy. Są one mocno przyłączone do strzelistych pędów, które dorastają nawet do 150 cm wysokości. Pędy mogą różnić się ilością rozgałęzień, mogą mieć ich kilka lub występować pojedynczo. Co więcej, rozłogi rośliny świadczą o kolorze jej kwiatów.  

Kwiaty storczyka różnią się między sobą barwą i kształtem. Składają się z 6 działek umiejscowionych w dwóch okółkach. 3 z nich nie są płatkami, lecz liśćmi, które niejako otulają roślinę w początkowej fazie wzrostu i chronią ją przed drobnoustrojami. Płatek wewnętrzny storczyka nazywany jest warżką. Najczęściej wyróżnia się spośród innych płatków innym odcieniem i kształtem. W centralnym punkcie kwiatostanu znajduje się tzw. prętosłup, który wpływa na system rozrodczy rośliny. 

Storczyki występują najczęściej w kilku podstawowych kolorach. Mogą być białe, kremowe, różowe lub fioletowe. Bywają okazy wielokolorowe lub plamiste. Co ciekawe, niektóre odmiany nie posiadają nawet konkretnych nazw botanicznych. 

Okres kwitnienia ćmówki przypada najczęściej na wiosnę, chociaż bardzo często zakwitają również jesienią. Co więcej, kwiaty są zwykle bardzo dekoracyjne, utrzymują się na roślinie długo i zachowują intensywność swojej barwy. 

Liście ćmówki są bardzo charakterystyczne, grube, gładkie, w dotyku można odczuć na nich woskową powłokę. Osiągają dość duże rozmiary. U dorosłych okazów mogą mieć aż 70 cm długości. Zazwyczaj mają mocno intensywny, zielony kolor. Roślina wytwarza po jednym liściu rocznie. Starsze liście naturalnie usychają i opadają, po czym w ich miejscu tworzy się pochwa liściowa. Większość egzemplarzy storczyków ma spore, delikatne korzenie powietrzne. 

Storczyk uprawa i wymagania  

Do poprawnej uprawy falenopsisa niezbędna jest odpowiednia ziemia. Powinna być ona zmieszana ze styropianem, korą i torfem. Struktura gleby musi być luźna, nie może być zbita i ciężka. Dzięki temu, dostęp tlenu do korzeni rośliny nie będzie ograniczony. Ćmówki uprawiane w doniczkach powinny stać w jasnych i ciepłych pomieszczeniach, najlepiej się czują w temperaturze pokojowej, która wynosi ok. 23°C. Nie należy też wystawiać rośliny na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, ponieważ zbyt ostre światło może poparzyć jej liście. 

Podlewanie rośliny powinno być obfite, lecz przed wykonaniem tego zabiegu należy upewnić się, czy ziemia w doniczce wystarczająco przeschła. Nie powinno się doprowadzać do zalegania wody w pojemniku z rośliną. 

Storczyk pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu 

Storczyki to bardzo okazałe rośliny doniczkowe. Jednak zjawiskowym widokiem nie jest storczyk po przekwitnięciu. Co robić, gdy twoja roślina przejdzie w stan spoczynku lub zacznie gubić swoje piękne kwiaty? 

Pielęgnacja roślin z grupy storczykowatych różni się w zależności od okresu żywotności rośliny oraz pory roku. Jest kilka rzeczy, o które należy zadbać, aby przywrócić ćmówce odpowiedni wygląd. 

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o storczyka po przekwitnięciu, musisz wiedzieć, że dużą rolę pełni jego właściwe przycinanie. 

Falenopsis oprócz kłączy wytwarza także tzw. pseudobulwy. Co ciekawe, kwiat ten jest w stanie tylko raz wypuścić z nich nowe pędy kwiatowe. Wówczas, po przekwitnięciu utrzymują się na roślinie nieestetyczne pozostałości tych części. Gdy wszystkie kwiaty opadną, stare, uschnięte pędy należy usunąć. Pseudobulwy, mimo, iż nie są już aktywne dalej oddziałują na roślinę. Pełnią funkcję magazynującą wodę, a więc stają się niejako pożywieniem dla nowo powstałych elementów storczyka. Nie trzeba ich usuwać, ponieważ po ok. 2-3 latach naturalnie skończą swój żywot i będą łatwe do oderwania. 

Istnieją odmiany storczyków, które nie wytwarzają kłączy i pseudobulw np. Vanda. W takim wypadku, zaraz po przekwitnięciu kwiatów należy przyciąć pęd kwiatowy rośliny. Warto wykonać zabieg ucinając roślinę pod najwyższym liściem. Jeśli zapomni się o cięciu, stary pęd może zatrzymać wytwarzanie się tych nowych. 

Gdy wszystkie kwiaty storczyka opadną, należy usunąć stare, uschnięte pędy Fot. 123RF/PICSEL

Jak dbać o storczyka w okresie spoczynku? 

Storczyki po zakończonym kwitnieniu muszą się dostatecznie zregenerować. Jest to tzw. okres spoczynku rośliny, która w tym momencie potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Warto nie zaniedbywać ćmówki na tym etapie jej rozwoju, ponieważ nieodpowiednio zadbana, może już nie wytworzyć nowych kwiatów. 

Okres spoczynku rośliny odbywa się zwykle jesienią lub zimą. Egzemplarze zakupione przed lub po upływie tego czasu, należy zmusić do wegetacji sztucznie.  

Gdy roślina przestanie kwitnąć, nie powinno się jej nawozić. Ponadto warto też ograniczyć jej podlewanie i wszelkie zabiegi kosmetyczne. Storczyka należy wówczas przenieść do nieco ciemniejszego, ale nadal jasnego pomieszczenia. Dobrze się czuje w temperaturze nie przekraczającej 20°C. Ćmówka powinna być przetrzymywana w takich warunkach ok. 2-4 miesięcy.  

Kiedy znów kwitnie storczyk po przekwitnięciu? Odpowiedź jest prosta. Zaraz po okresie spoczynku, można zauważyć pojawiające się na roślinie nowe korzenie i pędy. Jest to zauważalne przeważnie późną jesienią. Wówczas należy wrócić do starych nawyków i zacząć intensywniej podlewać ćmówkę. Oprócz tego, można już przenieść roślinę do cieplejszego pomieszczenia. Właśnie wtedy zaleca się także zasilać storczyka nawozami. Nawożenie storczyka po przekwitnięciu nie jest skomplikowane. Wystarczy użyć nawozu do storczyków, który bez problemu zakupisz w każdym sklepie ogrodniczym. Najlepszy będzie biohumus przeznaczony właśnie do gatunków storczykowatych. 

Reasumując, storczyki to przepiękne rośliny, które potrafią być bardzo dekoracyjne. Nadają się do uprawy na domowych parapetach. Mnogość ich barw sprawia, że można pokusić się o całą kolekcję tych malowniczych falenopsisów. Storczyki nie zawsze są łatwe w uprawie, dlatego przed zakupem danej odmiany warto przybliżyć sobie opis jej pielęgnacji. Warto zwrócić uwagę na zmianę pielęgnacji po przekwitnięciu rośliny. Odpowiednio zadbane egzemplarze odwdzięczą się miłym dla oka wyglądem i zaczną wytwarzać wiele nowych kwiatów. 

Przeczytaj:

Wywar z wrotyczu: Pomoże utrzymać ogród w ryzach!

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.