Spis treści:
Kiedy pobierać sztobry?
Hortensje to niezwykle okazałe krzewy ozdobne, które przykuwają uwagę swoimi dużymi kwiatostanami. Utrzymują się one bardzo długo i zdobią ogród od wczesnego lata aż do jesieni. Jeśli chcesz mieć jeszcze więcej tych okazałych roślin w swoim ogrodzie, wcale nie musisz udawać się do sklepu ogrodniczego w celu zakupu nowych sadzonek, gdyż można pozyskać je samodzielnie. Istnieje kilka metod rozmnażania hortensji, m.in. przez sadzonki zielne, odkłady czy odrosty boczne. Nowe okazy można też pozyskać ze sztobrów, czyli sadzonek zdrewniałych. Pobieramy je późną wiosną lub zimą, gdy krzewy znajdują się w stanie spoczynku. Najlepiej zrobić to od końca października do grudnia, choć niektórzy ogrodnicy przeprowadzają tę czynność również w styczniu. Ponadto sadzonki hortensji można pobrać na przedwiośniu (m.in. podczas przycinania krzewów, ale po ustąpieniu największych mrozów). Za pomocą sztobrów możemy rozmnażać zarówno gatunki drzewiaste, jak i bukietowe. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie odmiany korzenią się tak samo dobrze.
Rozmnażanie i sadzenie hortensji przez sztobry
Najlepiej na sadzonki zdrewniałe przeznaczyć pędy w miarę proste, o grubości ołówka. Ścinamy je i usuwamy zaschnięte kwiatostany. Następnie za pomocą ostrego sekatora zdrewniałe pędy hortensji dzielimy na mniejsze kawałki o długości około 20 cm (z jednej gałązki możemy pozyskać kilka sadzonek). Każdy patyk powinien mieć 2-3 pąki (w zależności od tego, jak długie są międzywęźla). Przygotowując sztobry, ważne jest, aby dolny koniec sadzonki przyciąć prostopadle tuż pod ostatnim oczkiem. Drugie cięcie u góry wykonujemy pod skosem, około 2-3 cm nad oczkiem. Dzięki temu będziemy mogli łatwo określić górę i dół patyka.
Rozmnażanie hortensji przez sztobry (zdrewniałe pędy) nie jest dosyć łatwe. Fot.mariiaboiko/123RF.com
Tak przygotowane sztobry hortensji umieszczamy w wysokiej doniczce wypełnionej wilgotnym piaskiem. W jednym pojemniku możemy posadzić kilka sadzonek (ważne jest, by nie stykały się ze sobą). Patyki umieszczamy w doniczkach w całości, a na koniec przykrywamy warstwą piasku (żeby nie było ich widać).
Tak przygotowane pojemniki ze sztobrami umieszczamy w chłodnym miejscu. W tym celu najlepiej sprawdzi się piwnica lub garaż, gdzie temperatura mieści się w przedziale od 0 do 5 st. C. Doniczki z hortensjami można również zadołować w ogrodzie – wystarczy wykopać dość głęboki dołek, umieścić w nim pojemnik, po czym zasypać ziemią. Pamiętajmy o oznaczeniu tego miejsca. Sadzonki hortensji powinny ukorzenić się do marca, i to bez użycia ukorzeniacza. W tym okresie nie wymagają one podlewania ani nawożenia. W drugiej połowie marca możemy je posadzić w miejscu docelowym (najlepiej po 2-3 sztuki). Ukorzenione sadzonki hortensji można również posadzić do doniczek i dopiero w kolejnym sezonie wysadzić do ogrodu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nazywają go meksykańską hortensją. Jak uprawiać szczęślin Bungego w ogrodzie?
Czego potrzebują róże we wrześniu? Czym nawozić róże jesienią, jak wzmocnić je przed zimą