Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się chwastów z trawnika? Domowa metoda stosowana przez dziadka jest najlepsza

Piękny zielony trawnik to marzenie każdego posiadacza domu lub działki. Oprócz regularnego koszenia i nawożenia należy też zadbać o zwalczanie chwastów, które ciągle na nim się pojawiają. Niepożądane rośliny szpecą i zabierają trawie światło, wodę oraz składniki pokarmowe. Jak pozbyć się chwastów z trawnika? Wypróbuj ten prosty, ale skuteczny sposób i ciesz się gęstą, soczyście zieloną murawą przez cały sezon.

Jak pozbyć się chwastów z trawnika? Domowa metoda stosowana przez dziadka jest najlepsza
Jak pozbyć się chwastów na trawniku bez chemii? Poznaj naturalny sposób. Fot.123RF/CanvaPro
REKLAMA

Spis treści:

Skąd się biorą chwasty na trawniku?

Zanim przejdziemy do działań mających na celu zwalczanie chwastów, warto zastanowić się, skąd właściwie biorą się one na naszym trawniku. Okazuje się, że jest to wynik nieprawidłowej pielęgnacji murawy. Wśród najczęstszych przyczyn występowania chwastów na trawniku można wymienić m.in.:

  • zbyt wysokie koszenie trawy – przyjmuje się, że trawnik należy kosić raz w tygodniu, na wysokość około 4-6 cm. Taki zabieg znacząco ogranicza rozwój chwatów, gdyż nie pozwala roślinom się rozrosnąć, wytworzyć owoców i nasion;

  • brak nawożenia – do rozwoju chwasty nie potrzebują dużej ilości składników pokarmowych. To sprawia, że na nienawożonych trawnikach te niepożądane rośliny szybko zagłuszają murawę;

  • niewłaściwa wilgotność podłoża – przy zbyt suchej glebie na trawniku pojawiają się suche przestrzenie, które bardzo szybko porośnięte zostają przez chwasty o silnym systemie korzeniowym (np. mniszek i perz);

  • zakładanie trawnika w miejscach zacienionych – niektóre gatunki chwastów najlepiej rozwijają się w cieniu;

  • niskiej jakości mieszanki nasion traw – takie mieszanki mogą być zanieczyszczone nasionami chwastów jednoliściennych. Wysiewając je, przyczyniamy się do zachwaszczenia. Dlatego nasiona traw należy kupować od sprawdzonych producentów.

Mechaniczne zwalczanie chwastów z trawnika   

Zapewne wielu ogrodników stwierdzi, że najlepszym sposobem na zwalczanie chwastów z trawnika jest ich ręczne usuwanie. Aby metoda przyniosła oczekiwane efekty, chwasty muszą być wyrwane w całości, razem z korzeniem lub kłączem (najlepiej, gdy ziemia jest wilgotna). Możemy je usuwać ręcznie lub za pomocą specjalnych narzędzi, takich tak motyki, łopatki lub widełek ręcznych.

Mechaniczne zwalczanie chwastów z trawnika to najmniej inwazyjna metoda, która pozwala na uzyskanie natychmiastowego efektu. Warto przy tym zaznaczyć, że jest dość czasochłonna i wymaga sporej wprawy. Dlatego sprawdzi się na trawnikach o niewielkiej powierzchni.  

Przeczytaj również: Żółte i suche placki na trawniku. Jak uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodne sposoby

chwasty na trawniku Wyjaśniamy, jak pozbyć się plam i łysych placków na trawniku.Fot. 123RF.com/Canva Pro

Opryski na chwasty na trawniku

Popularnym i skutecznym sposobem na zwalczanie chwastów z trawnika jest zastosowanie chemicznych preparatów chwastobójczych, czyli herbicydów. Takie opryski powinno wykonywać się od wiosny do jesieni, gdy temperatura wynosi minimum 15 st. C. Warto też wybrać odpowiednią pogodę. Dzień, który wybierzesz na użycie herbicydów, nie może być wietrzny, ani deszczowy. Warto też zwrócić uwagę na wielkość chwastów – powinny wykształcić co najmniej 3-4 liście. Dzięki temu możliwe będzie przetransportowanie substancji do korzeni, by je uśmiercić.      

Niemniej ważny jest prawidłowy dobór środka na chwasty na trawniku. Warto zaznaczyć, że niektóre preparaty nie tylko usuwają chwasty, lecz także niszczą inne rośliny ogrodowe, łącznie z trawą. Dlatego należy wybrać produkty chemiczne tak, aby usunęły niepożądane rośliny, jednocześnie nie czyniąc szkód trawie. Ponadto podczas stosowania preparatów chwastobójczych należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do zasad bezpieczeństwa.  

Jak się pozbyć chwastów z trawnika? Wypróbuj ten domowy sposób

Zastanawiasz się, jak pozbyć się chwastów z trawnika, ale nie chcesz stosować w swoim ogrodzie herbicydów? Dzięki prostej domowej mieszance z łatwością pozbędziesz się niepożądanych roślin. Jej przygotowanie jest niezwykle proste i zajmuje zaledwie kilka minut.

Wystarczy rozcieńczyć szklankę octu w litrze wody i dodać pół szklanki soli. Wiele osób twierdzi, że dodanie płynu do mycia naczyń zwiększa efektywność roztworu w tępieniu chwastów. Następnie wymieszaj wszystkie składniki i przelej je do butelki ze spryskiwaczem. Warto pamiętać, by aplikować roztwór tylko i wyłącznie na miejsca, w których już pojawiły się niechciane chwasty, gdyż może negatywnie wpłynąć również na trawnik.

Jak zapobiegać zachwaszczaniu trawnika?

Wiemy już, jak się pozbyć chwastów z trawnika. A czy można zapobiegać się ich pojawieniu się? Oczywiście, że tak. Aby cieszyć się pięknym i gęstym trawnikiem bez chwastów, należy go w odpowiedni sposób pielęgnować, czyli systematycznie kosić, nawozić, a także nawadniać w czasie upałów. Prawidłowa pielęgnacja to jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania chwastom.   

Przeczytaj również: Mulczowanie trawy. Na czym polega mulczowanie trawnika i dlaczego to bardzo ważny zabieg?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pozbyć się chwastów z trawnika? Domowa metoda stosowana przez dziadka jest najlepsza"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.