Porady ogrodnicze

Jesienne wapnowanie gleby. Jaki nawóz wybrać, jak dobrze wapnować ziemię

Jesień to czas, w którym ogrodnicy w całej Polsce przeprowadzają wapnowanie gleby. Czynność ta jest niezwykle ważna w kontekście odżywienia ziemi i zapewnienia roślinom optymalnych warunków do wzrostu. Dlaczego wapnowanie jest takie ważne, jak dobrze wapnować i czy można mieszać nawozy wapniowe z innymi nawozami? Odpowiadamy.

Jesienne wapnowanie gleby. Jaki nawóz wybrać, jak dobrze wapnować ziemię
Wapnowanie to jeden z popularniejszych zabiegów przeprowadzanych w ogrodach.Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego wapnowanie jest ważne?

Wapnowanie gleby przeprowadza się w celu podniesienia jej odczynu. Zatem czynność tę wykonuje się w ramach odkwaszania ziemi. Nawożenie nawozem wapniowym jest powszechnie uznawane za jeden z podstawowych zabiegów ogrodniczych przeprowadzanych w ogrodzie.

Niektóre osoby, w szczególności te, które zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin, mogą zastanawiać się, dlaczego wapnowanie jest takie ważne. Okazuje się, że zabieg ten jest niezbędny do zapewnienia roślinom odpowiednich warunków do pobierania substancji odżywczych z gleby. Wynika to z tego, że wielu gatunkom, między innymi warzyw, nie sprzyja kwaśny odczyn ziemi. Ponadto wapń stanowi jeden z budulców komórek roślin.

Właściwa zawartość wapnia umożliwia roślinom prawidłowy wzrost liści, pędów, a przede wszystkim – systemów korzeniowych (ułatwiając tym samym pobieranie składników odżywczych). Brak odpowiedniej ilości tego pierwiastka może sprawić, że roślina będzie słabsza i bardziej podatna na choroby grzybowe.

Kiedy wykonać wapnowanie gleby?

Wapnowanie gleby przeprowadza się z reguły jesienią. Wówczas nawozy wapniowe dużo łatwiej się rozpuszczają wskutek częstszych o tej porze roku opadów. Osoby, które nie przeprowadziły wapnowania na jesieni, mogą to zrobić również wczesną wiosną. Jednak wówczas należy użyć nawozów wolnodziałających.

Wapnowanie gleby powinno odbywać się co 4 lata w przypadku gleby ciężkiej (np. gliniastej) lub co 2 lata w przypadku gleby lekkiej (np. płowej). Wynika to z faktu, że z gleb lekkich wapń jest szybciej wymywany. Co istotne, wapnowanie przeprowadza się po zakończeniu zbiorów.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się mchu z trawnika? Wapno to za mało, jest na to dużo lepszy sposób

Jak dobrze wapnować – zanim zaczniesz, sprawdź ziemię

Przed przeprowadzeniem wapnowania należy sprawdzić odczyn gleby. Wówczas można dobrać odpowiednią dawkę nawozu wapniowego. Analizę ziemi przeprowadza się za pomocą kwasomierzy. Tego rodzaju sprzęt można kupić w sklepach ogrodniczych za około 20-30 zł. Odczyn gleby można również zbadać odpłatnie w stacjach chemiczno-rolniczych.

Po ustaleniu odczynu gleby można dobrać ilość nawozu wapniowego. Najpopularniejsze są dwa typy nawozów wapniowychwęglanowe (używane są najczęściej w ogródkach, działają wolno) oraz tlenkowe (używane głównie w uprawach profesjonalnych, działają szybko). Nawóz wapniowy węglanowy z reguły nada się do każdego rodzaju gleby. Z kolei tlenkowe sprawdzą się w przypadku gleb ciężkich.

Wapnowanie najlepiej przeprowadzić w suchy dzień. Nie należy wykonywać nawożenia, gdy gleba jest mokra. Po rozprowadzeniu odpowiedniej ilości nawozu wapniowego należy przekopać ziemię na głębokość około 20 cm.

wapnowanie gleby Wapnowanie ziemi w ogrodzie to ważny element jesiennych prac. Fot.123RF.com

Czy wapń można mieszać z innymi nawozami?

Wiele osób może się zastanawiać, czy nawozy wapniowe można łączyć z innymi nawozami. Okazuje się, że lepiej tego nie robić. Wynika to z faktu, że wapń może wchodzić w reakcję chemiczną, między innymi z amonową postacią azotu (wskutek przemian powstaje wówczas niekorzystny dla roślin amoniak) i fosforem. Dlatego też nie powinno się nawozić gleby środkami zawierającymi te składniki przynajmniej miesiąc przed i miesiąc po wapnowaniu. Nawozy wapniowe można jednak łączyć z potasem.

Źródła: deccoria.pl;

Przeczytaj również:

Wapnowanie gleby. Na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Wapnowanie trawnika jesienią. Jak wapnować trawnik, jakie wapno jest najlepsze?

Jesień to idealny czas na przeprowadzenie tego zabiegu. Sprawdź, jak i czym wapnować glebę

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.