Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przyciągają kleszcze jak magnes. Pozbądź się ich z ogrodu jeszcze przed zimą

Strach przed ukąszeniami kleszczy wzmaga się wiosną i latem, gdy aktywność tych małych owadów jest najwyższa. Jednak kleszcze w Polsce to problem całoroczny, a walka z ich występowaniem w przydomowych siedliskach stanowi coraz większe wyzwanie. Chroń się przed niebezpieczeństwem, jakie przenoszą, dbając o to, aby twój ogród nie był dla nich sprzyjającym środowiskiem. Istnieją rośliny, które przyciągają kleszcze jak magnes – pozbądź się ich i to szybko.

Przyciągają kleszcze jak magnes. Pozbądź się ich z ogrodu jeszcze przed zimą
Jakie rośliny przyciągają kleszcze do ogrodu? List jest całkiem długa, sprawdź i unikaj tworzenia zachęcającego siedliska. Fot. stepo4kin/YinYang/CanvaPro

Spis treści:

Jakie rośliny przyciągają kleszcze do ogrodu?

Groźne dla zwierząt i ludzi kleszcze preferują miejsca wilgotne i zacienione, dlatego mogą pojawić się w ogrodach właśnie tam, gdzie utrzymują się takie warunki. Bujnie rozrośnięte, chłodne, kępiaste kryjówki oraz miejsca wśród gęsto zwisających do samej ziemi pędów to wprost wymarzone środowisko do życia tych groźnych pajęczaków.

W ciągu ostatnich lat liczebność populacji kleszczy w kraju wzrosła, ich kolonie pojawiły się tam, gdzie wcześniej nie występowały, spadła też wyraźnie ich umieralność. Cieplejsze zimy, utrzymująca się przez znaczną część roku wysoka wilgotność i dłuższe, upalne lata służą zmianie ich trybu życia oraz wydłużeniu aktywności. Tym samym problem nie kończy się wraz z nadejściem października – kleszcze w różnych stadiach rozwoju możesz spotkać przez okrągły rok, dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak chronić się przed pasożytem.

Istnieje całkiem długa lista roślin, które przyciągają do ogrodu kleszcze i stanowią dla nich doskonałą kryjówkę. Należą do nich m.in. te oto gatunki:

  • paprocie,
  • mszaki,
  • cieniolubne rośliny okrywowe np. kopytnik pospolity, runianka japońska, barwinek pospolity,
  • gęsto posadzone niskie i średnio wysokie trawy ozdobne,
  • rozrośnięte krzewy o gęstym pokroju np. jeżyny, berberysy, czarny bez,
  • liściaste żywopłoty,
  • rośliny drzewiaste o płożących się pędach, tworzące charakterystyczne, gęste kaskady.

liście Popularnie sadzone w ogrodach paprocie, mszaki czy wilgociolubne niskie trawy ozdobne to gatunki uwielbiane przez kleszcze. Fot. sirichai_raksue/SkyF/CanvaPro

Jedną z roślin, którą szczególnie mogą upodobać sobie pajęczaki, jest bluszcz pospolity. Zdarza się, że zasiedlają one również zwisające pędy leszczyny, gdzie czekają na swojego żywiciela. Problematyczne bywają również jednogatunkowe konwaliowe rabaty.

Nie czekaj do wiosny, gdy rozwiną kolejne pokolenia i ich aktywność w ogrodzie wzrośnie. Pozbądź się potencjalnych siedlisk kleszczy, póki nie podłoże jest dość miękkie i wilgotne – znacznie łatwiej będzie ci wykopać rośliny, które przyciągają kleszcze do ogrodu.

Pamiętaj, że choć części gatunków lepiej pozbyć się zupełnie, inne, lubiane przez ciebie i efektownie prezentujące się na tle całej aranżacji, wystarczy odpowiednio pielęgnować. To zmniejszy ryzyko zasiedlenia ich przez niechcianych lokatorów. Wycinanie starych, suchych pędów, usuwanie na bieżąco opadających liści i igliwia, regularne prześwietlanie i odmładzanie krzewów to podstawowe zadania, które umożliwiają bezpieczniejsze prowadzenie upraw i zmianę warunków roślinnego środowiska na mniej zachęcające dla kleszczy.

Przeczytaj również: Gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy? Cztery województwa najbardziej zagrożone

Zagrożenia związane z kleszczami

Ugryzienia, a właściwie ukłucia kleszczy są groźne zarówno dla człowieka, jak i dla domowych pupili, dlatego eliminacja pasożytów z ogrodu to priorytet. Samo ukłucie daje na początku wrażenia bólowe oraz potrafi prowadzić do pojawienia się w niedługim czasie skórnych reakcji alergicznych, obrzęków i zmian ropnych. Jednak największym zagrożeniem są patogeny, które przenoszą kleszcze i po ukłuciu przekazują do organizmu żywiciela, pozbywając się zebranych wcześniej płynów i śliny. Do najgroźniejszych dla człowieka chorób zakaźnych, które przenoszą pasożyty bytujące w rozmaitych regionach naszego kraju, należą:

  • borelioza,
  • odkleszczowe zapalenie mózgu.

O ile na odkleszczowe zapalenie mózgu można skutecznie się zaszczepić, o tyle bezobjawowa w pierwszym etapie rozwoju borelioza nadal stanowi poważny problem medyczny.

Rzadko występującą chorobą związaną bezpośrednio z ukłuciem zakażonego pasożyta jest anapolazmoza, która może przebiegać bezobjawowo i bardzo łagodnie lub w formie ciężkiego schorzenia z towarzyszącym wstrząsem septycznym.

Jak chronić się przed atakiem kleszczy? Najważniejsze są środki ochrony osobistej, czyli odpowiednie ubranie i korzystanie z preparatów ochronnych o wysokiej skuteczności, szczególnie wtedy, gdy przebywasz i pracujesz w okolicy gęsto rosnących roślin. Warto wykonywać profilaktyczne opryski najbardziej zagęszczonych części ogrodu. Jeśli unikasz chemii, mądrze zaplanuj zieloną aranżację – zamiast "roślinnych magnesów" na kleszcze posadź gatunki, które działają odstraszająco.

U mnie w ten sposób rozgościła się na rabatach kocimiętka, lawenda, mirt i mięta, posadziłam również złocień dalmatyński, wrotycz o kamforowej woni, oregano oraz trawę cytrynową. Świetnym sposobem na zniechęcenie kleszczy do wizyt w ogrodzie jest uprawa aromatycznego eukaliptusa. Ta wytrzymała, mrozoodporna, mieniąca się srebrzystymi liśćmi roślina to także recepta na dotkliwie gryzące komary – i zimą i latem jak znalazł.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak skutecznie zabezpieczyć ogród przed kleszczami? Posadź te rośliny, zrób naturalne opryski

Jakie choroby krzewów i drzew owocowych zwalczać jesienią? Kompleksowy przewodnik pielęgnacyjny

Te ptaki możesz spotkać w ogrodzie. Rozpoznasz je wszystkie i zdobędziesz komplet punktów w QUIZIE?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.