Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wystarczy litr tłustego mleka, by róże z powrotem zakwitły. Jak zrobić odżywkę na kwitnienie krzewów?

Krzewy różane, z góry na dół obsypane pąkami, są cudowną ozdobą ogrodu. Nie dziwi zatem, że każdemu ogrodnikowi zależy, aby spektakularne kwitnienie trwało jak najdłużej. Czas ten zależy głównie od gatunku i odmiany róż, ale wpływ na niego ma też pielęgnacja. Jeśli odpowiednio zadbamy o te rośliny i zasilimy je w składniki odżywcze, będą wytwarzać nowe pąki imponująco długo. Czym nawozić róże? Sprawdź, jak zadziała na nie odżywka z tłustego mleka.

Wystarczy litr tłustego mleka, by róże z powrotem zakwitły. Jak zrobić odżywkę na kwitnienie krzewów?
Wyjaśniamy, jak pielęgnować róże, by długo kwitły. Fot. apugach/123RF.com

Spis treści:

Jak pielęgnować róże, by długo kwitły?

Róże to niekwestionowane królowe ogrodów. Podczas kwitnienia wzbudzają w nas zachwyt, dlatego chcemy, aby trwało to możliwie jak najdłużej. Na okres ten wpływają przede wszystkim gatunek i odmiana róż. Istnieją takie, które kwitną bardzo obficie od pierwszych dni lata nawet do jesiennych przymrozków (róże rabatowe i okrywowe). Długość kwitnienia tych roślin zależy jednak w dużej mierze również od tego, jakie warunki znajdują w naszych ogrodach oraz w jaki sposób o nie dbamy.

Zastanawiasz się, jak pielęgnować róże, by długo kwitły? Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi.

  • Podlewanie – róże wymagają systematycznego nawadniania (najlepiej wcześnie rano), by przez cały sezon mogły nas cieszyć swoim pięknem. Rzadko podlewane krzewy produkują mało słabej jakości kwiatów, a te, które się zawiązują, opadają szybciej, niż powinny.

  • Nawożenie – zastrzyk składników odżywczych skłania róże do bujnego i długotrwałego kwitnienia.

  • Przycinanie – róże mogą kwitnąć przez całe lato aż do jesieni, jeśli będziemy usuwać z nich suche kwiaty wraz z krótkim fragmentem pędu, obcinając je tuż nad najwyższym pąkiem skierowanym na zewnątrz.

  • Okrywanie przed zimą – większość gatunków róż, które uprawiamy w ogrodach, trzeba zabezpieczyć, zanim nadejdą mrozy.

  • Ochrona przed chorobami i szkodnikami – jeśli widzimy na różach objawy chorób lub żerowania szkodników, nie zwlekajmy z reakcją. Słabe rośliny gorzej kwitną lub nie robią tego wcale.

Dzięki właściwej pielęgnacji róże mogą kwitnąć dłużej. Dzięki właściwej pielęgnacji róże mogą kwitnąć dłużej. Fot. billyshimo/123RF.com

Przeczytaj również: Wraz z końcem lata stosuję zamiennie, by wzmocnić jukę. To najlepsze naturalne nawozy

Odżywka z tłustego mleka do róż – przepis i stosowanie

Róże do długotrwałego kwitnienia potrzebują słonecznego stanowiska oraz gleby bogatej w próchnicę i składniki pokarmowe. Zadbajmy o to, aby ziemia w miejscu uprawy była przepuszczalna i miała pH 6,5. Optymalne warunki w ogrodzie to jednak nie wszystko, aby róże wytwarzały nowe pąki nawet do jesieni. Jak już wspominaliśmy, niezbędna jest również staranna pielęgnacja tych roślin, a zwłaszcza ich odpowiednie nawożenie. Różom nie może zabraknąć substancji odżywczych. Jak je im dostarczyć w tani i prosty sposób? Z pomocą przychodzi odżywka... z tłustego mleka.

Tak, to nie żart, tłuste mleko doskonale sprawdza się do nawożenia róż. Nie możemy jednak po prostu podlać krzewów nabiałem prosto z kartonu. Mleko wymaga rozcieńczenia, bo w innym razie zaszkodzi roślinom. Jak zrobić z niego odżywkę do róż? Oto prosty przepis i stosowanie:

  • do wiadra wlewamy 1 l pełnotłustego mleka (3,2%),

  • dodajemy 10 l miękkiej wody – najlepiej deszczówki,

  • całość mieszamy i wykorzystujemy do podlewania róż, unikając moczenia ich liści.

Taką odżywkę możemy stosować nie częściej niż raz w miesiącu. Podlewajmy nią rośliny tylko rano lub wieczorem w dni, gdy temperatura jest umiarkowana. Podczas upałów mleko mogłoby skwaśnieć, zanim róże zdołałyby je wykorzystać, co mogłoby im zaszkodzić. Ten naturalny nawóz poprawi kondycję krzewów i pobudzi je do kwitnienia, ale tylko w sytuacji, gdy będziemy stosować go zgodnie z powyższymi wskazówkami.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Pielęgnacja pelargonii na koniec lata. Po takim wzmocnieniu znów obsypią się kwiatami

Dlaczego piwonie nie kwitną? Z roku na rok mają coraz mniej kwiatów

W moim ogrodzie goździki zachwycają aż do przymrozków. Od lat stosuję witaminową odżywkę

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.