Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Biały motyl - bielinek kapustnik. Jak go zwalczyć?

Szkodniki na warzywach kapustnych. A mowa o bielinku kapustniku. Oczywiście uwielbiamy motyle, bielinka też. Cudownie jest patrzeć na nie, jak przelatują po ogrodzie niczym powietrzne kwiaty. U nas upatrzyły sobie lawendę, niestety nie tylko.

Biały motyl - bielinek kapustnik. Jak go zwalczyć?
Fot. 123RF/PICSEL

Bielinki w ogrodzie warzywnym traktowane są jako szkodniki. Ich gąsienice bardzo szybko potrafią zniszczyć uprawy. Wystarczy przysłowiowa chwila nieuwagi i kalafiory nie nadają się już do zbioru. Niewiele lepiej jest z brokułami. Dobrze, że w przypadku kalarep kończę już zbiory, bo z nich pewnie też by już nic nie było. Gdybym zauważyła problem wcześniej, mogłabym wykonać oprysk, jednak teraz jest już za późno. Po prostu usunę te rośliny z grządek i spróbuję nastawić się pozytywnie na kolejny sezon. Ale dla wszystkich, ku przestrodze, kilka słów na temat bielinka kapustnika.

Jeżeli zauważycie przy swoich kapustach, kalafiorach lub brokułach słodkiego ślicznego białego motylka, to pierwszy znak ostrzegawczy, że należy rozpocząć ochronę roślin na grządce.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Bielik ma białe skrzydła, na wierzchołkach których znajduje się czarne łukowate przebarwienie, samice dodatkowo mają jeszcze dwie czarne kropki. W naszych warunkach klimatycznych rozwijają się ich dwa pokolenia, pierwsze w maju i czerwcu, drugie od lipca do września.

Zatem, od momentu, kiedy przy naszych warzywach kapustnych pojawią się bielinki, konieczne jest codzienne uważne obserwowanie upraw. Z chwilą zauważenia lotu motyli należy przeglądać liście w poszukiwaniu żółtych skupisk jaj. Jeżeli je zauważymy, jak najszybciej należy je zniszczyć, można je po prostu zgnieść ręcznie. Podobnie jeszcze można zrobić z małymi gąsienicami, które dopiero co wyszły z jaj.

skupiska jaj bielika Fot.123RF.com

Na etapie zauważenia niewielkich uszkodzeń liści, malutkich dziurek wyżartych przez młode gąsienice, możemy wykonać też oprysk wybranym środkiem chemicznym przeznaczonym do zwalczania gąsienic. Nanosi się je w formie oprysku za pomocą opryskiwacza. Ważne aby zawsze przestrzegać informacji i wskazówek podanych na opakowaniu i pilnować okresu karencji. Podczas używania tego typu preparatów pamiętajmy o pożytecznych owadach zapylających i niegroźnych owadach, które żyją w naszych ogrodach. Opryski przeprowadzajmy wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy nie ma ich w ogrodzie.

bIELI NA LIŚCIU KAPUSTY_BIAŁY MOTYL Fot.123RF.com

Nie należy też zapominać, że gąsienice bielinka kapustnika mają swoich naturalnych wrogów, np. baryłkarza bieliniaka, który jest pasożytem gąsienic bielinka czy kruszynki, które pasożytują na jajach owadów roślinożernych. W moim ogrodzie niestety albo ich nie było, albo nie dały rady z taką ilością gąsienic, jaka zaatakowała moje uprawy.

Bielik kapustnik gąsiennice Fot.123RF.com

A potem to już następuje szybki wzrost gąsienic z maleńkich w takie całkiem spore. Nie tylko wyżerają one nieregulane dziury w liściach, powodując czasem gołożery, ale też często wydzielają odchody w miejscu powstawania róży kalafiora, gdzie najczęściej chronią się i przebywają w ciągu dnia. Nawet jeżeli zdołałaby ona dojrzeć, jest kompletnie nieapetyczna oraz uszkodzona, praktycznie nie nadaje się do zbioru.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

autor: Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.